No:284/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Paraqvay Respublikasının Parlamentinin nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
13 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Paraqvay Respublikasının Parlamentinin nümayəndə heyəti -  Deputatlar Palatasının Xarici Əlaqələr Komissiyasının sədri, eyni zamanda Paraqvay-Azərbaycan dostluq qrupunun rəhbəri Valter Enrike Harms Sespedes və Senatdakı Paraqvay-Azərbaycan dostluq qrupunun sədri Lukas Orlando Akino Xara ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan nazir Ceyhun Bayramov, iki ölkə arasında mövcud olan əlaqələrin məmnunluq doğurduğunu və Azərbaycanın Paraqvayla əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edib. Nazir Ceyhun Bayramov, 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin, habelə 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavinin Paraqvaya səfərlərinin, bu xüsusda keçirilən görüşlərin ikitərəfli əlaqələrə töhfə verdiyini bildirib. Nazir, iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası dostluq qruplarının, o cümlədən parlament diplomatiyasının önəmli yer tutduğunu ifadə edib. Paraqvay-Azərbaycan dostluq qrupunun üzvlərinin Azərbaycanla bağlı məsələlərdə böyük fəallıq göstərdiyi, habelə Xocalı ilə bağlı Paraqvay Parlamenti tərəfindən qətnamənin qəbul edilməsi minnətdarlıqla qeyd olunub. Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin Paraqvay Parlamentinin nümayəndələrinə keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ağır nəticələri, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yaranmış yeni reallıqlar, habelə bölgədə aparılan bərpa-quruculuq işləri, sülh quruculuğu istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib. Hazırda Paraqvay Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin iki gənc diplomatının ölkəmizdə təlim proqramında iştirak etdiyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, bu kimi mübadilələrin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında müsbət rol oynadığını bildirib.
Paraqvay Respublikasının Parlamentinin nümayəndə heyətinin üzvləri, öz növbələrində Azərbaycana səfəri və bu xüsusda keçirilmiş görüşləri, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərə edilən səfəri yüksək qiymətləndirərək bu səfərin ölkədəki vəziyyətlə yerindəcə tanış olmaq baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər. Paraqvayın hər zaman beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət etdiyini, həmçinin Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstləklədiyi vurğulanıb. Qarşı tərəf, Azərbaycanla münasibətlərin inkişafında maraqlı olduqlarını və səfərin potensial əməkdaşlıq sahələrinin müəyyən olunması baxımından əhəmiyyətini qeyd ediblər.

No:284/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation of the Parliament of the Republic of Paraguay
On June 13, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the delegation of the Parliament of the Republic of Paraguay - Chairman of the Foreign Relations Commission of the Chamber of Deputies, as well as head of the Paraguay-Azerbaijan Friendship Group Walter Enrique Harms Sespedes and Chairman of the Paraguay-Azerbaijan Friendship Group in the Senate Lucas Orlando Aquino Jara.
Welcoming the guests, Minister Jeyhun Bayramov noted that the relations between the two countries are satisfactory and that Azerbaijan attaches importance to the development of relations with Paraguay. Minister Jeyhun Bayramov said that the visits of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan to Paraguay in 2019, as well as the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan in 2022, and the meetings held in this regard contributed to bilateral relations. The Minister noted that inter-parliamentary friendship groups, including parliamentary diplomacy, play an important role in the development of relations between the two countries. The great activity of the members of the Paraguay-Azerbaijan Friendship Group, demonstrated in issues related to Azerbaijan, as well as the adoption by the Paraguayan Parliament of a resolution in connection with Khojaly, were noted with gratitude. Minister Jeyhun Bayramov also briefed the Paraguayan parliamentarians on the grave consequences of the former Armenia-Azerbaijan conflict, the new realities in the region after the 44-day Patriotic war, as well as the restoration and reconstruction work carried out in the region and the steps taken towards peacebuilding. Noting that two young diplomats of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Paraguay are currently participating in the training program in Azerbaijan, Minister Jeyhun Bayramov said that such exchanges play a positive role in the development of bilateral relations.
The members of the delegation of the Parliament of the Republic of Paraguay, in their turn, highly appreciated the visit to Azerbaijan and the meetings held in this framework, as well as the visit to the liberated territories, noting the importance of this visit in terms of familiarizing with the situation in the country on the spot. It was emphasized that Paraguay has always respected the norms and principles of international law, and thus has supported the just position of Azerbaijan. The opposite side expressed interest in developing relations with Azerbaijan and noted the importance of the visit in terms of identifying potential areas of cooperation.