No:284/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran Islam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşdü
30 oktyabr 2018 23:45
Nazir Elmar Məmədyarovun İstanbulda keçirilən Türkiyə Respublikası, Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirlərinin VI üçtərəfli görüşü çərçivəsində İranlı həmkarı Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşü keçirildi.
Nazirlər iki dövlət arasında ümumi tarixi, dini, mədəni əlaqələrə əsaslanan dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra məsələləri üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Tərəflər bölgədə sülh və təhlükəsizliyin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər və bu xüsusda suverenlik, ərazi bütövlüyü, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığına hörmət, habelə bütün mübahisələrin sülh yolu ilə həlli və daxili məsələlərə qarışmamaq kimi beynəlxalq hüququn prinsipləri üzrə öhdəliklərini vurğuladılar.
Nazirlər bölgədə həyata keçirilən nəqliyyat infrastrukturu və tranzit layihələrinin əhəmiyyətini ön plana çəkərək, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açdığı imkanlardan tam istifadə edilməsinin və Rəşt-Astara dəmir yolunun tikintisinin ən qısa müddətdə tamamlanmasının vacibliyini qeyd etdilər. Həmçinin limanların imkanlarndan tam şəkildə istifadə edilməsinin əhəmiyyəti vurğulandı.
Görüşdə, həmçinin tərəflər arasında elm və texnologiya, təhsil, mədəniyyət, turizm, səhiyyə və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanları barəsində müzakirələr aparıldı.

No:284/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif
30 October 2018 23:45
Minister Elmar Mammadyarov met with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif on the margins of the VI trilateral meeting of the ministers of foreign affairs of the Republic of Türkiye, the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran in Istanbul.
The Ministers exchanged views on various issues of bilateral cooperation agenda of friendly and good neighborhood relations existing between the two states based on common historical, religious and cultural links.
The sides underlined the importance of strengthening of peace and security in the region and stressed in this regard their commitments to the principles of international law, such as respect for sovereignty, territorial integrity, inviolability of internationally recognized borders, peaceful settlement of all disputes and non-interference in internal affairs.
Putting emphasize on the importance of transport infrastructure and transit projects implemented in the region, the Ministers noted the importance of benefiting from the opportunities presented by the Baku-Tbilisi-Kars railway and the earliest completion of Rasht-Astara railway. The significance of use of full capacity of the ports was also underlined.
At the meeting, the sides also discussed the cooperation opportunities in the fields of science and technology, education, culture, health, tourism and etc.