Mətbuat şərhi 05 oktyabr 2017 04:14
No:284/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa Şurasının Azərbaycana yeni təyin olunmuş nümayəndəsi səfir Zoltan Hernyesi qəbul edib
05 oktyabr 2017 04:14
Nazir Elmar Məmmədyarov Zoltan Hernyesi Avropa Şurasının Azərbaycana nümayəndəsi təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə “Avropa Şurası - Azərbaycan Fəaliyyət Planı”nın həyata keçirilməsi və praktiki layihələrin icrası məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı. Azərbaycanın Avropa Şurası Parlament Assambleyası və müvafiq monitorinq komitələri ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyi qeyd olundu.
Görüşdə əsnasında nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Avropa Şurasına üzv qəbul edilərkən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll edilməsinə dair öhdəliyinin yerinə yetirilmədiyini xatırlatdı. Həmçinin, görüşdə Nazir “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işinə diqqət çəkərək Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin Böyük Palatasının müvafiq hökmünün təmin edilməməsinə toxundu.
Səfir Zoltan Hernyes diplomatik fəaliyyəti müddətində Azərbaycan və Avropa Şurası arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün səylərini əsirgəməcəyini bildirdi.

No:284/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received ambassador Zoltan Hernyes, the newly appointed representative of Council of Europe to Azerbaijan
05 October 2017 04:14
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Zoltan Hernyes on his appointment and wished him every success in his future activities.The sides exchanged views on the implementation of the "Council of Europe - Azerbaijan Action Plan" and other practical projects. It was noted that Azerbaijan closely cooperates with the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and relevant monitoring committees.
During the meeting, Elmar Mammadyarov recalled that Armenia still has not fulfilled its commitment on peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict since accession to the Council of Europe. Furthermore, Minister mentioned the case of "Chiragov and others v. Armenia" and touched upon the issue of non-enforcement of the judgment of the Grand Chamber of the European Court of Human Rights.
Zoltan Hernyes noted that he would spare no efforts to contribute to further enhancement of relations between Azerbaijan and Council of Europe during his diplomatic mission.