No:283/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elena Şekerletova ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elena Şekerletovanı qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan-Bolqarıstan strateji tərəfdaşlığının müxtəlif, o cümlədən iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, yaşıl enerji, humanitar, mədəni və s. aspektləri, gələcək planlar, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında ali səviyyəli səfərlərin və siyasi dialoqun əhəmiyyəti vurğulanıb. İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Bolqarıstan Hökumətlərarası Komissiyanın rolu qeyd edilib.
Enerji sahəsi üzrə həyata keçirilən birgə təşəbbüslərin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynadığı diqqətə çatdırılıb, bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin, xüsusilə yaşıl enerji sahəsi üzrə yeni layihələrin icrası üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Bolqarıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Fariz Rzayev, Bolqarıstan tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Elena Şekerletova rəhbərlik edib.

No:283/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Elena Shekerletova
30 June 2025 15:58
On 30 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Elena Shekerletova.
During the meeting, various aspects of the Azerbaijan–Bulgaria strategic partnership, including economic, trade, energy security, green energy, humanitarian, and cultural cooperation, as well as future plans and regional and international security issues, were discussed.
The importance of high-level visits and political dialogue in the development of the existing strategic partnership between the two countries was emphasized. The role of the Azerbaijan–Bulgaria Intergovernmental Commission on economic cooperation was noted.
It was highlighted that joint initiatives implemented in the energy sector play an important role in ensuring Europe’s energy security, and that there are broad prospects for further expanding cooperation in this area, particularly for the implementation of new projects in the field of green energy.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, large-scale reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria. The consultations were led by Deputy Minister Fariz Rzayev from the Azerbaijani side and Deputy Minister Elena Shekerletova from the Bulgarian side.