No:283/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasının sədri Abdulla Şahidin ADA Univetsitetində Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin nümayəndələri ilə görüşünə dair məlumatı
BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasının sədri cənab Abdulla Şahidin Azərbaycan Redpublikasına səfəri çərçivəsində 13 iyun 2022-ci il tarixində ADA Univetsitetində Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin nümayəndələri ilə görüşü baş tutub.
ADA Universiteti və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən görüş Covid-19 pandemiyasından sonrakı dönəmdə dayanıqlı inkişafda gənclərin rolu mövzusuna həsr edilib.
Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin digər üzv ölkələrdəki milli bölmələrinin də onlayn formatda qoşulduğu tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən ADA Universitetinin rektoru cənab Hafiz Paşayev BMT BA sədrini salamlayaraq onun bugünədək ADA Universitetində çıxış edən üçüncü BA sədri olmasına diqqət çəkib. Hafiz Paşayev A. Şahidin gənclərlə görüşünün məhsuldar keçəcəyindən əmin olduğunu bildirib.
Daha sonra xarici işlər nazirinin müavini cənab Elnur Məmmədov çıxış edərək Azərbaycanın istər milli qisimdə, istərsə də QH-nin hazırkı sədri kimi gənclərlə bağlı təşəbbüslərindən danışıb, bu xüsusda Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ötən ilin oktyabr ayında QH Gənclər Şəbəkəsinin yaradılmasını və 2022-ci ilin iyul ayında QH gənclərinin Bakı şəhərində ilk sammitinin keçiriləcəyini vurğulayıb.
Daha öncə ölkəsinin xarici işlər naziri qismində Azərbaycanda səfərdə olmuş Abdulla Şahid ölkəmizə növbəti dəfə səfər etməkdən çox məmnun olduğunu qeyd edib. Gənclərin dayanıqlı inkişafda müstəsna rola malik olduğunu vurğulayan A. Şahid qlobal səviyyədə sülh, təhlükəsizlik, inkişaf və çoxtərəfliliyin qorunub saxlanması üçün atılmalı olan mühüm addımlardan biri kimi gənclərə dəstək məsələsinin önəmini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin rəhbəri Orduxan Məmmədzadə çıxış edərək Şəbəkənin təsis edilməsi və beynəlxalq fəaliyyətindən danışıb.

No:283/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the President of the 76th session of the UN General Assembly Abdulla Shahid with representatives of the Youth Network of the Non-Aligned Movement at ADA University
On 13 June 2022, on the sidelines of his visit to the Republic of Azerbaijan, Mr. Abdulla Shahid, President of the 76th Session of the UN General Assembly, met with representatives of the Non-Aligned Movement Youth Network at ADA University.
The meeting, co-organized by ADA University and the Non-Aligned Movement Youth Network, focused on the role of youth in sustainable development in the post-pandemic period of Covid-19.
Rector of the ADA University Mr. Hafiz Pashayev, who delivered an opening speech at the event, where the national branches of the youth network of the Non-Aligned Movement in other member countries also joined online, welcomed the President of the UN General Assembly and noted that he is the third President of the General Assembly to speak in ADA University. Hafiz Pashayev expressed confidence that Abdulla Shahid's meeting with young people will be productive.
Then, Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov spoke about Azerbaijan's initiatives regarding youth, both at the national level and as the current chairman of the Non-Aligned Movement, and in this regard, he stressed that the Non-Aligned Movement Youth Network was established in October last year at the initiative of Azerbaijan and the first Non-Aligned Movement Youth Summit will be held in Baku in July 2022.
Abdulla Shahid, who previously visited Azerbaijan as his country's Foreign Minister, said he was very pleased to visit our country once again. Emphasizing the exceptional role of youth in sustainable development, Abdullah Shahid stressed the importance of supporting youth as one of the important steps to be taken to maintain peace, security, development and multilateralism at the global level.
The head of the Azerbaijani branch of the Non-Aligned Movement Youth Network Ordukhan Mammadzadeh also spoke at the event and gave information about the establishment and international activities of the Network.