No:283/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasının sədri Əsəd Qeysərin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
28 iyul 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasının sədri Əsəd Qeysərin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasının sədri Əsəd Qeysər Azərbaycanın ərazilərini azad etməsi münasibətilə təbriklərini çatırdı, Pakistan xalqının bu Qələbəni Azərbaycan xalqı ilə birgə qeyd etdiyini vurğuladı. O, Pakistanın Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyini, Azərbaycanın ərazi bütövlüynü hər zaman dəstəklədiyini qeyd etdi. Cənab Əsəd Qeysər Azərbaycan, Pakistan və Türkiyə parlamentlərinin sədrləri arasında ilk üçtərəfli görüşdə iştirakından məmnunluq duyduğunu qeyd etdi. Ölkələrimiz arasında parlament istiqamətində əməkdaşlığı, hər iki tərəfdən parlament dostluq qruplarının fəaliyyətinin müsbət təcrübəsinə istinad edən sədr, bu əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsinin ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafına müsbət töhfə verəcəyini söylədi. Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasının sədri, həmçinin Azərbaycanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində Cəmmu və Kəşmir üzrə Kontakt Qrupu çərçivəsində fəal iştirakını qeyd etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov səmimi təbriklərinə görə Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasının sədrinə təşəkkürünü bildirdi. O, bu ilin əvvəlində İslamabadda keçirilən üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin görüşünə istinad edərək, üçtərəfli formatda keçirilən toplantıların qardaş ölkələr arasında əlaqələrin inkişafına ciddi töhfə verdiyini vurğuladı. Azərbaycanın Cəmmu və Kəşmir məsələsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq həllini dəstəklədiyini qeyd etdi. Nazir, səfər çərçivəsində Pakistan Milli Assambleyası nümayəndə heyətinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı olan Şuşaya gedərək oradakı vəziyyətlə və ümumiyyətlə, azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası ilə tanış olmaq imkanını qeyd etdi. Nazir, qarşı tərəfə hazırkı post-münaqişə mərhələsi, azad olunmuş ərazilərdəki mina təhlükəsi, həyata keçilən bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verdi. Ermənistan tərəfindən hələ də destruktiv mövqe nümayiş edildiyini vurğulayan nazir, qarşı tərəfin son zamanlar sərhəd bölgəsində vəziyyəti gərginləşdirmək cəhdlərini qınadı və Ermənistanı təxribatlardan əl çəkərək, iki dövlətin sərhədinin delimitasiyası üzrə danışıqlara başlamasının regional sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması baxımından vacib olduğunu bildirdi.
Tərəflər, habelə Azərbaycan və Pakistan arasında iqtisadi, ticarət, humanitar, enerji, nəqliyyat və s. sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üzrə fikir mübadiləsi apardılar. Görüşdə, həmçinin regional təhlükəsizlik məsələləri, iqlim dəyişikliyi üzrə müzakirələr edildi.

No:283/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation led by the Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan Asad Qaiser
28 July 2021 14:50
On July 28, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with a delegation led by the Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan Asad Qaiser, who is on an official visit to our country.
The Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan, Asad Qaiser congratulated Azerbaijan on the liberation of its territories, emphasizing that the people of Pakistan celebrated this victory together with the people of Azerbaijan. He noted that Pakistan has always supported Azerbaijan's position based on international law and Azerbaijan's territorial integrity. Mr. Asad Qaiser said he was pleased to attend the first trilateral meeting between the Speakers of the Parliaments of Azerbaijan, Pakistan, and Türkiye. Referring to the positive experience of parliamentary cooperation between the two countries and the activities of parliamentary friendship groups on both sides, the Speaker said that further expansion of this cooperation would make a positive contribution to the development of relations between our countries. The Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan also noted the active participation of Azerbaijan in the Contact Group on Jammu and Kashmir within the Organization of Islamic Cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan for his sincere congratulations. Referring to the meeting of the foreign ministers of the three countries in Islamabad earlier this year, he stressed that the trilateral meetings have made a significant contribution to the development of relations between the fraternal countries. He noted that Azerbaijan supports the settlement of the Jammu and Kashmir issue in accordance with the norms and principles of international law and relevant UN Security Council resolutions. The Minister noted that during the visit the delegation of the National Assembly of Pakistan will have the opportunity to visit Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, and to get acquainted with the situation there and, in general, the scale of the destruction in the liberated areas. The Minister briefed the opposite side on the current post-conflict phase, the threat of landmines in the liberated areas, the ongoing restoration and reconstruction work. Stressing that Armenia is still demonstrating a destructive position, the Minister condemned Armenia's recent attempts to aggravate the situation in the border area and stated that it is necessary for Armenia to abandon provocations and start negotiations on delimitation of the border between the two countries, which is important from the point of view of ensuring peace and security in the region.
The sides also exchanged views on the development of cooperation between Azerbaijan and Pakistan in economic, trade, humanitarian, energy, transport, and other fields. During the meeting, issues of regional security and climate change were also discussed.