No:283/17, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarov və Ukraynanın xarici işlər naziri cənab Pavlo Klimkinin birgə mətbuat konfransı
04 oktyabr 2017 04:58
Elmar Məmmədyarov: Xanımlar və cənablar! Xarici İşlər Nazirliyinə xoş gəlmisiniz!
Bildiyiniz kimi, Ukraynanın xarici işlər naziri, yaxın dostum Pavlo Klimkin Azərbaycanda rəsmi səfərdədir.
Bu il Azərbaycan və Ukrayna arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə əlamətdardır. Azərbaycan və Ukrayna arasında əməkdaşlıq strateji xarakter daşıyır. Bu ilə qədər Azərbaycan və Ukrayna Prezidentlərinin müvafiq olaraq Azərbaycana və Ukraynaya ayrılıqda 8 səfəri baş tutmuşdur.
Təkbətək və geniştərkibli formatlarda keçirdiyimiz görüşlərdə Azərbaycan və Ukrayna arasında münasibətlərə dair geniş müzakirələr apardıq. İlk olaraq, gündəlikdə duran ikitərəfli siyasi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardıq. Azərbaycan və Ukraynanın çoxtərəfli formatda uğurlu əməkdaşlığına toxunaraq, xüsusilə qarşılıqlı şəkildə münaqişələrin tənzimlənməsində ərazi bütövlüyü prinsipinin dəstəklənməsinin vacibliyini bir daha vurğuladıq.
Həmkarımla həmçinin ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin hazırkı səviyyəsinə nəzər saldıq və bir neçə maraqlı layihələr müzakirə etdik. Eyni zamanda, Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın növbəti iclasının 2018-ci ildə keçirilməsi barəsində ilkin razılığa gəldik. Xüsusilə, nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq baxımından mövcud imkanların dəyərləndirilməsinin vacibliyini vurğuladıq. Nəqliyyat və daşımalar sahəsində layihələrdən Azərbaycan və Ukrayna faydalana bilər.
Humanitar sahədə əməkdaşlığa gəlincə, 2018-ci ildə Ukraynada Azərbaycanın dünyaşöhrətli müğənnisi Müslüm Maqomayevin 75 illik yubileyinin keçirilməsi və Kiyev şəhərində heykəlinin qoyulması nəzərdə tutulur.
Ukraynada fəaliyyət göstərən müxtəlif diaspor təşkilatları da Azərbaycan və Ukrayna arasında insanlararası təmasların genişləndirilməsində oynadığı rolu xüsusi vurğuladıq.
Sonda qeyd etmək istərdim ki, P.Klimkinin səfəri Azərbaycan və Ukrayna arasındakı strateji əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu təsdiqləməklə yanaşı, həmçinin münsibətlərin daha da irəlilədilməsinə öz töhfəsini verəcək.
Sual:Məlahət Nəcəfova, APA. Birinci sualım hər iki nazirədir. Bu yaxınlarda GUAM-ın 20 illiyi keçiriləcək. Təşkilatla və onun səmərəliliyi ilə bağlı müxtəlif fikirlər səsləndirilir. Təşkilat çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri barəsində nə düşünürsünüz? Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı ikinci sualım Elmar Məmmədyarovadır. Miinsk Qrupunun həmsədrlərinin regiona dəqiq səfər tarixi barəsində nə deyə bilərsiniz? Həmçinin, 2017-ci ilin sonuna kimi Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin görüşü gözlənilir. Prezidentlərin görüşündən sonra nazirlər səviyyəsində görüş planlaşdırılırmı? Prezidentlərin görüşü və hazırlıq prosesi barəsində fikirlərinizi bölüşərdiniz.
Elmar Məmmədyarov: İkinci sualla başlamaq istərdim. Bəli, Minsk Qrupunun həmsədrləri regiona səfər edəcəklər. 6 oktyabr 2017-ci il tarixində İrəvanda, ertəsi gün isə Bakıda səfərdə olacaqlar. BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdə dövlət başçılarına görüş barəsində məruzə edəcəyimizlə bağlı razılığa gəldik. Həmsədrlərin regiona səfərinin əsas məqsədi də Prezidentlərin mümkün görüşü zamanı müzakirə etməkdə maraqlı olduqları məsələlərin müəyyənləşdirilməsidir. Həmsədrlər tərəfindən Nyu Yorkda səsləndirilən mövqe danışıqlar prosesinin irəlilədilməsinin vaxtının artıq yetişməsi, substantiv və nəticəyönümlü danışıqlar keçirilməsinə əsaslanır. Bu baxımdan, Nyu Yorkda keçirilmiş görüşlər çox önəmli idi.
GUAM-la bağlı deyə bilərəm ki, təşkilatın 20 illiyi ilə əlaqədar tədbir 8 oktyabr 2017-ci il tarixində Tiflis şəhərində keçiriləcək. GUAM müxtəlif layihələrin müzakirəsi baxımından səmərəli və maraqlı təsisatdır. Coğrafı baxımdan nəqliyyat dəhlizi GUAM üzv dövlətlərindən keçir. Nəqliyyat Nazirlikləri, Sərhəd Qoşunları, Dəmiryol qurumlarının rəhbərləri və digər aidiyyatı qurumlar çərçivəsində müzakirələr aparılır və qərarlar qəbul edilir. Siyasi baxımdan isə GUAM-a üzv olan hər bir dövlət münaqişədən əziyyət çəkir. Bu baxımdan, beynəlxalq təşkilatlarda GUAM yekdil mövqedən çıxış edir.
Sual: Viktoriya Piriyeva, CBC. Cənab nazir, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında yeni strateji tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlar prosesi barəsində fikirlərinizi bölüşərdiniz.
Elmar Məmmədyarov: Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq inkişaf etməkdədir. Biz hazırda strateji tərəfdaşlıq sazişinin tərəfimizdən təqdim edilmiş və ticarət məsələlərini əhatə edən ikinci fəsli üzrə danışıqlara başlamışıq. İlkin olaraq, bu mərhələnin 2017-ci ilin noyabr ayında keçiriləcək “Şərq Tərəfdaşlığı və Avropa İttifaqı Sammiti”ndən öncə sonlandırılması nəzərdə tutulmuşdur. Ümid edirəm ki, bu ayda danışıqların yeni raundu intensiv və faydalı olacaq.
Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq normal məcrada davam edir. Təbii ki, ikitrəfli platformada bəzi məsələlər var. Avropa İttifaqının 10 üzvü ilə Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində əməkdaşlıq mövcuddur. Məntiqi davamı olaraq, Avropa Komissiyası ilə strateji tərəfdaşlıq sənədinin tamamlanmasında hansisa əngəl görmürəm. Avropa Ittifaqı ilə eləcə də Açıq səma sazişi üzrə işlər yekunlaşmaqdadır.

No:283/17, Joint Press Conference by the Foreign Minister of Azerbaijan Mr. Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Ukraine Mr. Pavlo Klimkin
04 October 2017 04:58
Elmar Mammadyarov: Ladies and gentlemen! Welcome to the Ministry of Foreign Affairs!As you may know, Foreign Minister of Ukraine, my close friend Pavlo Klimkin is on an official visit to Azerbaijan.
This year marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Ukraine. Cooperation between Azerbaijan and Ukraine is of strategic nature. So far, eight visits have been realized between Azerbaijan and Ukraine at the level of Heads of State, to Azerbaijan and Ukraine respectively.
We had extensive discussions on the relations between Azerbaijan and Ukraine at the meetings held in one-on-one and broad formats. First, we exchanged views on bilateral political issues on the agenda. Touching upon the successful cooperation of Azerbaijan and Ukraine in the multilateral format, we reiterated the importance of supporting the principle of territorial integrity in the settlement of conflicts.
We also reviewed the current level of bilateral economic relations and discussed number of projects of mutual interest. At the same time, we had preliminary consent on holding the next meeting of the Intergovernmental Joint Commission in 2018. In particular, we emphasized the importance of evaluating existing cooperation opportunities in the field of transport. Azerbaijan and Ukraine can benefit from projects in the field of transportation.
Regarding cooperation in the humanitarian field, it is planned to hold the 75th anniversary of Muslim Magomayev, the world-famous singer of Azerbaijan in Ukraine and the opening of his statue in Kyiv in 2018.
We especially underlined the role played by various diaspora organizations operating in Ukraine in expanding people-to-people contacts between Azerbaijan and Ukraine.
In conclusion, I would like to note that the visit of Mr. Klimkin will not only reaffirm the high level of strategic cooperation between Azerbaijan and Ukraine, but will also contribute to the further advancement of the relations.
Question: Malahat Najafova, APA. My first question is for both Ministers. The 20th anniversary of GUAM will be held in the coming days. There are various opinions about the organization and its effectiveness. What do you think about the prospects of cooperation within the organization? The second question regarding Armenia-Azerbaijan conflict is to Mr. Elmar Mammadyarov. What can you say about the exact visit date of the Co-chairs of the Minsk Group? Also, the Presidents of Azerbaijan and Armenia are expected to meet by the end of 2017. Are Ministerial meetings planned after meeting of Presidents? Would you please share your thoughts on the meeting of the Presidents and the preparation process?
Elmar Mammadyarov: I would like to start with the second question. Yes, the Minsk Group co-chairs will visit the region. They will visit Yerevan on October 6, 2017 and the next day they arrive to Baku. During the 72nd session of the UN General Assembly, we agreed that we will report to the heads of state on the meeting. The main purpose of the co-chairs' visit to the region is to determine the issues which Presidents are interested to discuss during the possible meeting. The position raised by the co-chairs in New York is based on the timely progress of the negotiation process, on substantive and result-oriented negotiations. In this regard, meetings in New York were very important.
In connection with the 20th anniversary of the organization, I would like to say that the event will be held in Tbilisi on October 8, 2017. GUAM is an efficient and interesting institution for the discussion of various projects. From the geographical point of view, the transport corridor passes through GUAM member states. Discussions are held and decisions are made within the framework of the Ministries of Transport, Border Services, Railway bodies and other relevant structures. From a political point of view, GUAM member states suffer from the conflict. Therefore, GUAM has unanimous position regarding the principle of territorial integrity in the settlement of the conflict at the international organizations.
Question: Victoria Pirieva, CBC. Mr. Minister, would you share your views on the negotiation process on the new strategic partnership agreement between Azerbaijan and the European Union.
Elmar Mammadyarov: Cooperation between Azerbaijan and the European Union is steadily growing up. We are currently negotiating second chapter of strategic partnership agreement, which we introduced, by the way, the first time in the history of the EU that any country introduces the draft document to Member States. We negotiate with the EU Commission chapter II, which is devoted to trade. Initially, there was an idea to finish it before November of this year, before Eastern Partnership-European Union Summit in Brussels. I hope this month a new round of negotiations is going to be very intensive and fruitful. There is also second document under consideration is Open Sky Agreement. I think we need one more round to finalize this negotiation and October meeting will be the final one. So, in two words, cooperation between Azerbaijan and the European Union is going quite well. Azerbaijan established strategic partnership level of cooperation with 10 members of the European Union. There are few countries with which we are almost finalizing and initializing the documents of strategic partnership. So logically, I do not see the problems in finalizing the draft document with the EU Commission.