No:282/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin, nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş Assambelyasının sədri Abdulla Şahid ilə görüşünə dair məlumatı
13 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının (BA) 76-cı sessiyasının sədri Abdulla Şahid ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın BMT çərçivəsində fəaliyyəti, beynəlxalq təşkilatın ixtisaslaşmış qurumları ilə əməkdaşlıq əlaqələri, gələcək fəaliyyət istiqamətləri və gündəlikdə duran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qonağı salamlayaraq, BMT BA sədrlərinin Azərbaycana səfərinin artıq bir ənənəyə çevrildiyini qeyd edib. O, cari səfərin Azərbaycanın BMT üzvlüyünün 30-cu ildönümünə təsadüf etdiyini xüsusilə vurğulayıb. Nazir, dünyanın çox mürəkkəb bir dövrdən keçdiyi bir vaxtda BMT BA sədrliyini uğurla həyata keçirdiyi üçün cənab Abdulla Şahidi təbrik edib.
BMT BA Prezidenti Abdulla Şahid Azərbaycanın BMT-nin ən fəal üzv ölkələrindən biri olduğunu qeyd edib və BMT üzvlüyünün 30 illiyi münasibətilə təbriklərini səsləndirib. Sədr, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin uğurla icrasını təqdir edib. O, çoxtərəflilik üzrə liderliyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təşəkkürünü ifadə edib. BA sədri Azərbaycan Prezidentinin COVID-19 pandemiyasına qarşı irəli sürdüyü qlobal əhəmiyyətli təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. Abdulla Şahid Azərbaycanda, həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrası istiqamətində milli səviyyədə görülən işləri təqdir edib.
Tərəflər, BA sədrliyinin prioritet məsələləri, o cümlədən gənclərlə iş, iqlim dəyişikliyi, gender bərabərliyi və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov BA sədrinə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, minaların təmizlənməsi, habelə Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verib. O, bölgədə sülh və sabitliyin təmin edilməsi üçün bütün vacib istiqamətlər üzrə, o cümlədən gələcək sülh müqaviləsinin imzalanması, sərhədlərin delimitasiyası, bütün kommunikasiyaların açılışı və digər məsələlərdə Azərbaycanın səylərini davam etdirəcəyini söyləyib.
BMT BA sədri Abdulla Şahid Azərbaycanın bölgədə dayanıqlı sülh quruculuğu səylərinin və quruculuq işlərinin təqdirəlayiq olduğunu söyləyib.
Görüşdə tərəflər, həmçinin BMT gündəliyində qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərini müzakirə ediblər.

No:282/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of the UN General Assembly Abdullah Shahid
On June 13, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the President of the 76th session of the UN General Assembly (UNGA) Abdullah Shahid.
At the meeting, the sides exchanged views on Azerbaijan's activities within the UN, cooperation with specialized agencies of the international organization, future activities and other issues on the agenda.
Welcoming the guest, Minister Jeyhun Bayramov noted that the visit of the UN General Assembly Presidents to Azerbaijan has become a tradition. He stressed that the current visit coincides with the 30th anniversary of Azerbaijan's membership in the UN. The Minister congratulated Mr. Abdullah Shahid on his successful presidency in the UN General Assembly at a time when the world is going through a very difficult period.
UNGA President Abdullah Shahid noted that Azerbaijan is one of the most active member states of the United Nations and congratulated on the 30th anniversary of UN membership. The President praised the successful chairmanship of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement. He expressed gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan for his leadership in multilateralism. The UNGA President praised the globally important initiatives put forward by the President of Azerbaijan against the COVID-19 pandemic. Abdullah Shahid also highly appreciated the work done at the national level to achieve the Sustainable Development Goals in Azerbaijan.
The sides exchanged views on priority issues of the UNGA presidency, including work with youth, climate change, gender equality and other topics.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the UNGA President on the current situation in the region, including the restoration and reconstruction work carried out in the liberated territories, demining process, as well as the steps taken by Azerbaijan to normalize relations with Armenia. He said Azerbaijan would continue its efforts in all important areas to ensure peace and stability in the region, including the signing of a future peace agreement, delimitation of borders, opening of all communications and other issues.
President of the UN General Assembly Abdullah Shahid said that Azerbaijan's efforts to build sustainable peace in the region and its creative work are commendable.