No:282/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Ukraynanın xarici işlər naziri Pavlo Klimkin ilə görüşüb
04 oktyabr 2017 04:01
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edildi və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından önəmi vurğulandı. Xatırladıldı ki, bu il Azərbaycanla Ukrayna arasında diplomatik münasibətlər qurulmasının 25 illiyi qeyd edilir və bununla əlaqədar hər iki ölkə Prezidenti və xarici işlər nazirləri arasında qarşılıqlı təbrik mübadiləsi həyata keçirilib.
Elmar Məmmədyarov iki ölkə arasında əlaqələrin strateji xarakter daşıdığını və beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı mövqelərin üst-üstə düşdüyünü qeyd etdi.
Nazirlər Azərbaycan Respublikası və Ukrayna arasında yüksək səviyyəli məsləhətləşmə mexanizmi olan Prezidentlər Şurası, Hökumətlərarası birgə Komissiya, Azərbaycan–Ukrayna parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun fəaliyyətini, habelə XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələri yüksək qiymətləndirdilər.
Pavlo Klimkin Azərbaycanla Ukrayna arasında siyasi münasibətlərin mükəmməl olduğunu, iqtisadi əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini bildirdi və ticarət dövriyyəsində yüksək artım dinamikasının müşahidə edildiyini dedi.
Tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu, BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları, ATƏT, Avropa Şurası, həmçinin regional təşkilatlar olan QDİƏT və GUAM çərçivəsində bu əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Nazirlər Azərbaycan və Ukraynanın daim bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini, regiondakı münaqişələrin dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri daxilində həllinə tərəfdar olduqlarını bəyan etdilər.
Tərəflər, həmçinin regional nəqliyyat layihələri, o cümlədən Şimal-Cənub, Şərq-Qərb marşrutlarının imkanları, iqtisadi və vaxt baxımından üstünlükləri, Ukraynadan gələn bəzi yüklərin Azərbaycan ərazisindən keçməklə Orta Asiya ölkələrinə nəqli məsələlərini müzakirə etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində cari vəziyyətdən danışdı və BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Nazir münaqişənin BMT TŞ-nın müvafiq qətnamələrində də təsbit olunduğu kimi, münaqişənin yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməli olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 04 October 2017
No:283/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Pavlo Klimkin, Minister of Foreign Affairs of Ukraine who visits Azerbaijan officially
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current status of relations and stressed the importance of high level mutual visits in terms of expanding cooperation between the two countries. It was noted that this year we celebrate 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations and in this regards, congratulatory letters were exchanged between the Presidents and Foreign Ministers of both countries.
Elmar Mammadyarov mentioned that the relations are at the level of strategic partnership between the two countries and our positions coincide on the important issues of international agenda.
Ministers highly appreciated the activity of Council of Presidents, high-level consultative mechanism between Azerbaijan and Ukraine, the Intergovernmental Joint Commission, the Working Group on Azerbaijan-Ukraine Inter-Parliamentary Relations, as well as regular political consultations between the Ministries of Foreign Affairs.
Pavlo Klimkin noted that the political relations between Azerbaijan and Ukraine are excellent, economic relations are successfully developing and substantial growth in trade turnover is registered.
The sides commended successful cooperation of two countries in the framework of international organizations. They stressed the importance of further development of cooperation within the UN and its specialized agencies, the OSCE, the Council of Europe and regional organizations such as BSEC and GUAM.
Ministers underlined that Azerbaijan and Ukraine constantly support each other's sovereignty and territorial integrity and stand for the resolution of the conflict in the region within the framework of internationally recognized borders of states.
The sides also discussed regional transport projects, including the East-West, North-South routes and their perspective opportunities, comparative advantages in terms of efficiency and timing and as well as reverse transportation of cargoes from the Ukraine to Central Asian countries through Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov briefed his counterpart about the current status of negotiations on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict settlement and stressed the importance of implementation of the demands of the UN Security Council resolutions on the conflict. He pointed out that the conflict must be solved only within the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan in accordance with the norms and principles of international law, as enshrined in the relevant UN Security Council resolutions.
During the meeting, Ministers had broad exchange of views on the expansion of legal treaty-base, cooperation in the fields of energy, science-education, tourism, agriculture, culture, metro construction, aviation industry, pharmacy and others.