No:281/25, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin İranın Ermənistandakı səfirinin Qərbi Azərbaycan İcması ilə bağlı iddialarına dair şərhi
28.06.2025
İran İslam Respublikasının Ermənistan Respublikasındakı səfiri Mehdi Sobhaninin Qərbi Azərbaycan İcması ilə bağlı iddialarını qətiyyətlə rədd edirik.
Səfir tərəfindən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Qərbi Azərbaycan İcması ilə bağlı İstanbulda qəbul olunmuş qərarların manipulyativ təfsiri, sistematik şəkildə zorakılıq, hədə-qorxu və kobud pozuntularla indiki Ermənistan ərazisindən qovulmuş İcmaya qarşı ədalətin və insan haqlarının qorunması istiqamətində qərarların açıq niyyətini təhrif etdiyi üçün təəccüb və qəzəb doğurur.
Əgər səfir İƏT-in qəbul etdiyi qərarların mətnindən xəbərsizdirsə, onları diqqətlə oxumağı tövsiyə edərdik. Qərarlar, o cümlədən “İndiki Ermənistan ərazisindən zorla və sistemli surətdə qovulmuş azərbaycanlıların geri qayıtmaq hüququ” adlı qətnamə beynəlxalq hüquq və ədalət prinsiplərinə əsaslanan danılmaz tarixi faktları əks etdirir. Bu qətnamələr Ermənistanın yalandan təqdim etdiyi və İran səfirinin səsləndirdiyi ərazi iddialarını deyil, didərgin salınmış azərbaycanlıların fundamental hüquqlarının bərpasını tələb edir. Bundan əlavə, qətnamə digər məsələlər yanaşı, Ermənistanın İcmanın fundamental hüquqlarını davamlı olaraq inkar etməsini qınayır.
Səfirin Ermənistanın ehtiyaclarını ödəməyə hesablanmış saxta bəyanatları Qərbi Azərbaycan İcması ilə bağlı qərarları 57 ölkə ilə birlikdə dəstəkləmiş xarici işlər naziri səviyyəsində İstanbulda təmsil olunmuş İran İslam Respublikasının mövqeyi ilə ziddiyyət təşkil etdiyinə görə xüsusilə təhlükəlidir.
Səfirin mütəmadi və sistematik olaraq Azərbaycan əleyhinə təxribat xarakterli çıxışları Azərbaycan və İran arasında münasibətlərə xələl gətirmək məqsədi daşıyır.
Ermənistanın təhriflərinin bu cür şövqlə, Papadan daha çox katolik olmaqla təşviq edilməsi şərəf gətirməyəcək.

No:281/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, on the claims of the Iranian Ambassador to Armenia regarding Western Azerbaijan Community
28 June 2025 12:26
28.06.2025
We categorically reject the claims by Mehdi Sobhani, Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia, regarding the Western Azerbaijan Community.
The manipulative interpretation by the Ambassador of the Organization of Islamic Cooperation’s (OIC) decisions on Western Azerbaijan Community adopted in Istanbul causes surprise and indignation, as it distorts the clear intent of the resolutions to uphold justice for and human rights of the Community who were systematically expelled through violence, intimidation, and gross violations from the present-day Armenia.
If the Ambassador is not aware about the text of the decisions adopted by the OIC, we would recommend him to read them carefully. The decisions, including the resolution titled “The Right of Return of the Azerbaijanis Forcefully and Systemically Expelled from the Territory of the Present-Day Armenia,” reflect undeniable historical facts grounded in international law and principles of justice. These resolutions call for the restoration of the fundamental rights of displaced Azerbaijanis, not territorial claims as falsely portrayed by Armenia and echoed by the Iranian Ambassador. Moreover, the resolution, among others, condemns Armenia’s continued denial of Community’s fundamental rights.
The Ambassador’s false statements that are calculated to meet the needs of Armenia are particularly egregious as they contradict the position of the Islamic Republic of Iran represented in Istanbul at the level of the Minister of Foreign Affairs, who along with 57 countries supported the decisions on Western Azerbaijan Community.
The Ambassador’s regular and systematically provocative anti-Azerbaijani rhetoric is aimed at undermining the relations between Azerbaijan and Iran.
Championing Armenia’s distortions with such a fervor, namely to be more Catholic than the Pope, will not bring an honor.