No:281/18, Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan və Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirlərinin VII üçtərəfli görüşünün İstanbul Bəyannaməsi
30 oktyabr 2018 02:10
29 oktyabr 2018-ci il
29 oktyabr 2018-ci il tarixində Türkiyənin İstanbul şəhərində Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri cənab Mevlüt Çavuşoğlunun dəvəti, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun və Gürcüstanın xarici işlər naziri cənab David Zalkalianinin iştirakı ilə üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin VII Görüşü keçirildi.
- Siyasi dialoq və xüsusi üçtərəfli layihələrin yerinə yetirilməsi baxımından mühüm platforma kimi xarici işlər nazirlərinin öncəki üçtərəfli görüşlərində qəbul edilmiş Trabzon Bəyannaməsi, Batumi Birgə Komünikesi, Gəncə, Qars, Tbilisi və Bakı Bəyanatlarına sadiq olduqlarını vurğuladılar;
- Müsəlman dünyasında ilk parlamentli demokratik respublika olan Azərbaycan Demokratik Respublikasının 100-cü ildönümü, eləcə də ilk Gürcüstan Demokratik Respublikasının 100-cü ildönümü münasibətilə təbrik etdilər;
- Üç ölkə arasında ikitərəfli və üçtərəfli formatda əməkdaşlığın yüksəlməsindən dərin məmnunluq ifadə etdilər və strateji tərəfdaşlıq, mehriban qonşuluq, qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə güclü sadiqliklərini bir daha təsdiqlədilər;
- Dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmət və qəti dəstəyi bir daha bəyan etdilə və bu xüsusda fiziki və hüquqi şəxslərin fəaliyyətlərinin bu prinsiplərlə tap uyğun olmasını razılaşdılar;
- Bu xüsusda, Cənubi Qafqaz regionundakı mövcud münaqişələrin sülhü, təhlükəsizliyi, sabitliyi və iqtisadi inkişafı təhlükə altına aldığını, bu səbəbdən status kvonun davamlı olmadığını və qəbuledilməzliyini və yubadılmadan sülh yolu ilə həll tələb etdiyini vurğuladılar;
- Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf rayonlarında münaqişənin və Gürcüstanın Abxaziya və Tsxinvalı/Cənubi Osetiya regionlarındamünaqişələrin davamlı sülh yolu ilə universal formada tanınmış beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında, həmçinin BMT, ATƏT və Avropa Şurasının müvafiq qətnamələri, bəyanatları və qərarlarına uyğun olaraq həllinə nail olmağın əhəmiyyətini vurğuladılar; bütün qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvalarına təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışının zəruriliyini bildirdilər;
- Beynəlxalq sülhə, təhlükəsizliyə və sabitliyə töhfələrin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar və bu xüsusda, üçtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi yollarının araşdırılmasına razılaşdılar;
- Müdafiə sənayesi üzrə əməkdaşlıq, üçtərəfli təlimlər, çalışmalar və yüksək səviyyəli görüşləri vurğulayaraq müdafiə sahəsində üçtərəfli əməkdaşlığın vacibliyini qeyd etdilər və gələcəkdə belə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə istəklərini ifadə etdilər və bununla bağlı üç ölkənin müdafiə nazirləri tərəfindən 31 mart 2018-ci il tarixində Girəsunda imzalanmış Müdafiə əməkdaşlığı üzrə Anlaşma Memorandumunu alqışladılar;
- Terrorçuluq, zorakı ekstremizm və separatçılığın bütün forma və təzahürlərinin, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, narkotik maddələr və prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsi, qeyri-qanuni silah ticarəti, insan alveri, miqrant qaçaqmalçılığı, çirkli pulların yuyulması, mədəni və tarixi irsə qarşı cinayətlər, və digər transmilli təhdidlərə qarşı mübarizədə müvafiq beynəlxalq alətlər əsasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə qəti sadiqliklərini bir daha bəyan etdilər;
- Azərbaycan və Gürcüstan Türkiyədə 15 iyul 2016-cı il tarixli uğursuz çeviriliş cəhdinin törədicilərinin fəaliyyətini bir daha qınadılar, hər iki ölkə Türkiyə ilə sıx əməkdaşlığını qeyd etdi və Türkiyənin demokratik yolla seçilmiş prezident və hökumətinə qətiyyətli dəstəyini bir daha bəyan etdilər;
- Beynəlxalq və regional təşkilatlarda üç ölkənin namizədliyinin müsbət qiymətləndirilməsi ilə bağlı razılaşdılar və bu xüsusda Azərbaycan Respublikasında Ümumdünya EXPO 2025 sərgisinə ev sahibliyi edilməsi üçün Bakı şəhərinin namizədliyinə dəstəyi bir daha vurğuladılar;
- İqtisadi artım və davamlı inkişaf yolu ilə üçtərəfli əməkdaşlığın, xüsusilə də üç ölkə xalqının rifahını təmin edəcək sahələrdə genişləndirilməsinin yeni yollarının üzə çıxarılması üçün qəti niyyətlərini vurğuladılar;
- Hər üç ölkənin işgüzar adamları üçün yeni imkanlar yaradacaq platforma qismində Türkiyə-Azərbaycan-Gürcüstan Biznes Forumunun əhəmiyyətini bir daha təsdiq etdilər və Azərbaycanda keçiriləcək sözügedən forumun qarşıdan gələn sessiyasında geniş iştirakın təşviq edilməsinin önəmini vurğuladılar;
- Gəmi quruculuğu, şəhər ictimai nəqliyyat sistemi, maşınqayırma və köməkçi ləvazimatlar, kimyəvi maddələr və tibb və tibbi ləvazimatlar sektorlarındaəməkdaşlıq imkanlarının müəyyən edilməsinə razılaşdılar;
- Avropa və Asiya arasında beynəlxalq fiber-optik sütunun inkişafı istiqamətində birgə səylərin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər;
- Müvafiq institutlar arasında elm və texnologiya sahəsində üçtərəfli araşdırma, inkişaf, innovasiya və nou-hau layihələrinin aparılmasının əhəmiyyətini qeyd etdilər;
- Ölkələr arasında innovasiya sahəsində əməkdaşlığa, startap ekosistemlərə, araşdırma və inkişafın kommersiyalaşdırılmasına vasitəçilik etmək və gücləndirməyə hazırlıqlarını və niyyətlərini ifadə etdilər;
- Rəqəmsal texnologiyalar üzrə araşdırma və inkişafın inkişaf etdirilməsi və standartların müəyyən edilməsi və insan resurslarının səriştəliliyinin inkişafı üzrə əməkdaşlıq məqsədilə rəqəmsal transformasiya üzrə ixtisaslaşmış tədqiqat institutları ilə əməkdaşlığa istəkli olmalarını vurğuladılar və əlavə olaraq rəqəmsal İpək Yolu təşəbbüsü çərçivəsində əmədaşlıq etməyə razılaşdılar;
- Metrologiya və standartlaşdırma qurumları arasında hüquqi aspektlər və təcrübələr ilə bağlı, o cümlədən bazar nəzarəti və uyğunluq qiymətləndirilməsi üzrə təcrübə və bilik mübadiləsinə hazır olduqlarını ifadə etdilər;
- Informasiya və ən yaxşı təcrübənin mütəmadi mübadiləsi üçün fəal mexanizm yaratmaqla mövcud əqli mülkiyyət sisteminin gücləndirilməsi üçün əqli mülkiyyət qurumları arasında ikitərəfli əməkdaşlığı daha da gücləndirməyi və birgə əməkdaşlıq fəaliyyətilərini həyata keçirməyi qərara aldılar;
- Kiçik və Orta Sahibkarlıq sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və bilik və təcrübənin bölüşülməsi üçün kiçik və orta sahibkarlığa dəstək təşkilatları arasında birgə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladılar;
- Enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığı vurğuladılar və Cənub Qaz Dəhlizinin Trans Anadolu Təbii Qaz Kəməri (TANAP) və digər mühüm tərkib hissələrinə, həmçinin Xəzər regionundan Avropaya karbohidrogen ehtiyatlarının nəqlinə yönəlmiş digər enerji layihələrinə tam dəstəklərini bir daha təsdiq etdilər və Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstanın bu layihələrin uğurlu fəaliyyət göstərməsi və yekunlaşmasının təmin olunmasında rolunu vurğuladılar;
- Enerji dialoqunun davam etdirilməsinə niyyətli olduqlarını və üç ölkənin iştirakı ilə yeni beynəlxalq enerji layihələrinin iştirakı vasitəsilə və enerji təchizatı təhlükəsizliyinin perspektivi çərçivəsində enerji resurslarının və marşrutlarının diversifikasiyasının vacibliyini bir daha vurğuladılar;
- İzmir şəhərində bu yaxınlarda “Star” neft emalı zavodunun açılışını alqışladılar;
- 30 oktyabr 2017-ci il tarixində açılmış Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istifadəyə verilməsinin üç ölkənin iqtisadi inkişafına böyük töhfə verəcəyini və Asiya və Avropa arasında rəqabətədavamlı daşımaları asanlaşdıracağını qeyd edərək, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu vasitəsilə Trans Xəzər Şərq-Qərb Dəhlizindən sərnişin və yük daşımalarının həcminin artırılmasına bütün lazımi dəstəyi verməyə razılaşdılar;
- Daha sonra, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılışının davamı olaraq, İstanbulda Marmaray layihəsinin şərq və qərb oxları yekunlaşdıqdan sonra Pekinlə London arasında davamlı və fasiləsiz nəqliyyatın mümkün olacağı və beləliklə də üç ölkənin bu xüsusda daha böyük rol oynamış olacağını faktını vurğuladılar;
- Tarixi İpək Yolunun dirçəldilməsi və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərində yerləşən üç ölkənin mövqelərinin möhkəmləndirilməsi üçün Türkiyə-Gürcüstan-Azərbaycan nəqliyyat marşrutunda əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə sadiqliklərini bir daha təsdiq etdilər;
- Dəmir yolu və dəniz nəqliyyatı kimi davamlı nəqliyyat modullarının effektiv inteqrasiyası ilə nəqliyyat hərəkətinin təhlükəsizliyinin artırılması, ətraf-mühit, enerji səmərəliliyi və daha təhlükəsiz nəqliyyat fəaliyyətlərinə dair davamlı inkişaf məqsədlərinə nail olunması üçün Xəzər regionunda çoxmodullu nəqliyyat xidmətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini vurğuladılar;
- Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti ilə Xəzər dənizində yük daşımalarını asanlaşdıracaq ikitərəfli razılaşmaların həyata keçirilməsi vasitəsilə üç ölkə arasında birgə nəqliyyat xidmətlərinin təşviqinin əhəmiyyətini və sərhəd keçidində üzləşilən problemlərin cavablandırılması üçün hər üç ölkənin nəqliyyat və gömrük ekspertlərini bir araya gətirəcək Birgə Nəqliyyat üzrə üçtərəfli komitənin yaradılmasının mümkünlüyünü qeyd etdilər;
- Müvafiq ölkələrin gömrük administrasiyaları arasında mövcud olan yaxşı əməkdaşlıqdan məmnunluqlarını ifadə etdilər, tutumun artırılması məqsədilə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunda bütün növ mallarda hamar ticarət axınını təmin etmənin və gömrük proseduralarında tənzimləməni davam etdirməyə razılaşdılar;
- Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin dövlət-özəl səhiyyə layihələri, onkoloji müalicə metodları, təcili tibbi xidmətin təşkili ilə bağlı təlim kursları vermək təklifini alqışladılar;
- Tibbi turizm sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılmasını və səhiyyə xidmətlərində ən yaxşı təcrübələri bölüşməyi qərara aldılar;
- Üç ölkənin müvafiq təşkilatları arasında mətbuat və informasiya sahəsində əməkdaşlığı təşviq edirlər;
- Ölkələr arasında üçtərəfli qardaşlaşmış şəhər mexanizminin təsis olunması ideyasını təsdiq edirlər;
- Ölkələr arasında insanlararası təmasların daha da genişləndirilməsinə xidmət edəcək mədəniyyət, təhsil, elm, səhiyyə, gənclərin mübadiləsi, turizm və idman sahəsi də daxil olmaqla, humanitar sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladılar və bu sahələrdə birgə layihə və tədbirlərin təşəbbüskarı olmağa və təşviqinə hazır olduqlarını ifadə etdilər;
- Mədəniyyətlərarası münasibətlərdə tələbələrin əhəmiyyətini vurğuladılar və tələbə hərəkətliliyini və məzun fəaliyyətlərini təşviq edəcəklərinə sadiqliklərini bəyan etdilər;
- Ətraf mühitin qorunması, meşəçilik, torpaqdan istifadə, su ehtiyatlarından dayanıqlı istifadə və su tullantılarının emalı sahələrində kommunikasiya və məlumat mübadiləsinin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar və bu sahələrdə təlim və məşğələlər təşəbbüsləri ilə çıxış etməyə hazır olduqlarını ifadə etdilər;
- Bugünədək icra olunmuş fəaliyyətlərə dair müzakirələr apardılar və 2017-2019-cu illər üzrə üçtərəfli sektoral əməkdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planının davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladılar;

No:281/18, Istanbul Statement of the Seventh Trilateral Meeting of Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Georgia and the Republic of Türkiye
30 October 2018 02:10
At the invitation of H.E. Mr. Mevlüt Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, with participation of H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and H.E. Mr. David Zalkaliani, Minister of Foreign Affairs of Georgia, the seventh meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the three countries was held in Istanbul, Türkiye on 29 October 2018.
- Emphasized their commitment to the Trabzon Declaration, the Batumi Joint Communique, the Ganja, Kars, Tbilisi and Baku Statements adopted in the previous Trilateral Meetings of the Ministers of Foreign Affairs, as an important platform for both political dialogue and implementation of specific trilateral projects;
- Congratulated the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, the first parliamentary democratic republic in the Muslim world, as well as the 100th anniversary of the first Democratic Republic of Georgia;
- Expressed their deep satisfaction with growing cooperation in bilateral and trilateral format among their countries and reaffirmed their strong commitment to further strengthen their cooperation based on strategic partnership, good neighbourliness, mutual respect and trust;
- Reaffirmed their mutual respect and strong support for the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of states, and in this vein agreed that activities of their physical and legal persons be in full compliance with these principles;
- In this regard, stressed that the existing conflicts in South Caucasus region undermine peace, security, stability and economic development, thus status quo is neither sustainable nor acceptable and require peaceful settlement without delay;
- Underlined the importance of achieving a lasting peaceful settlement of the conflict in and around Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan and conflict in the Georgian regions of Abkhazia and Tskhinvali region/South Ossetia on the basis of universally recognized principles and norms of international law, particularly, sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of states, as well as in accordance with relevant resolutions, declarations and decisions of the UN, the OSCE and the CoE; underscored the necessity of safe and dignified return of all refugees and internally displaced persons to the places of their origin;
- Emphasized the importance of continued contributions to the international peace, security and stability and agreed to explore ways of expanding trilateral cooperation to this end;
- Underscored the importance of trilateral cooperation in the defense realm, highlighting defense industry cooperation, trilateral trainings, exercises and high level meetings and expressed their desire to increase such cooperation in the future and in this respect welcomed the Memorandum of Understanding on Defense Cooperation signed on 31th of March 2018 in Giresun by the Ministers of Defense of the three countries;
- Reiterated their firm commitment to strengthen their cooperation on the basis of relevant international instruments in the fight against terrorism, violent extremism and separatism in all their forms and manifestations, transnational organized crime, illicit trafficking in narcotic drugs and their precursors, illicit trade in arms, human trafficking, smuggling of migrants, money laundering, cybercrime, crimes against cultural and historical heritage and other transnational security threats;
- Azerbaijan and Georgia once again condemned the action of the perpetrators of foiled coup attempt of 15th of July 2016 in Türkiye, and both countries reiterated their strong cooperation with Türkiye and also reaffirmed their resolute support to Türkiye’s democratically elected President and Government;
- Agreed to positively evaluate the candidature of three countries in the international and regional organisations and in this vein, reiterated their support to the candidature of Baku for hosting World EXPO 2025 in the Republic of Azerbaijan;
- Underlined their firm determination to explore new ways of expanding trilateral cooperation particularly in the areas that would ensure prosperity for the people of the three countries through economic growth and sustainable development;
- Reaffirmed the significance of Türkiye-Azerbaijan-Georgia Business Forum as a platform to create new opportunities for the business people of the three countries and underlined the importance of promoting wide participation to the upcoming session of the mentioned Forum to be held in Azerbaijan;
- Agreed to explore cooperation possibilities in ship construction, city public transport systems, machinery and auxiliary equipment, chemicals, medicine and medical devices sectors;
- Underscored the importance of strengthening the joint efforts for development of international fiber-optic backbone between Europe and Asia;
- Stated the importance of conducting trilateral research, development and innovation and know-how projects in the field of science and technology among their relevant institutions;
- Expressed their readiness and willingness to cooperate in the field of innovation, to enhance and bridge the startup ecosystems and R&D commercialization in the countries;
- Expressed their willingness regarding cooperation with research institutes specialized in digital transformation in order to identify standards and develop R&D infrastructures for digital technologies, and collaborate on the development of human resources competencies, and in addition agreed to cooperate within the framework of digital Silk Road initiative;
- Expressed their readiness to exchange experience and knowledge among their metrology and standardization authorities regarding legal aspects and practices in these fields, as well as activities of market surveillance and conformity assessment;
- Decided to further bilateral cooperation among their intellectual property authorities to strengthen existing intellectual property systems by establishing an active mechanism to have regular exchanges of information and best practices and to jointly undertake cooperative activities;
- Underlined the importance of joint cooperation between Small and Medium Size Enterprises (SMEs) Support Organizations in the field of SMEs for sharing knowledge and experience and increasing the cooperation of SMEs;
- Underlined the strategic partnership in the field of energy, reconfirmed their full support for Trans Anatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) and other important components of the Southern Gas Corridor (SGC), together with other energy projects aiming at transporting hydrocarbons from the Caspian region to Europe while highlighting the role of Türkiye, Azerbaijan and Georgia in assuring successful completion and functioning of those projects;
- Reiterated the willingness to continue energy dialogue and importance of diversification of energy sources and routes within the perspective of energy supply security through the development of new international energy projects with the involvement of the three countries;
- Welcomed the recent inauguration of the Star refinery in Izmir;
- Highlighting that the utilization of the Baku-Tbilisi-Kars railway which was inaugurated on 30 October 2017 will contribute greatly to the economic development of the three countries and facilitate competitive transportation between Asia and Europe, agreed to provide all necessary support to increase the volume of passengers and cargo over the Trans-Caspian East-West Corridor through the Baku-Tbilisi-Kars railway;
- Further highlighted the fact that, following the inauguration of the Baku-Tbilisi-Kars railway, continuous and uninterrupted transportation will become possible between Beijing and London once the east and west axes of Marmaray project in Istanbul is completed and that as such the three countries will assume an even greater role in that respect;
- Reaffirmed their commitment for strengthening of links on the Türkiye-Georgia-Azerbaijan transportation route in order to invigorate the ancient Silk Road, reinforcing the position of the three countries on the east-west transport corridors;
- Underscored the necessity to improve further multimodal transport services in the Caspian region with effective integration of sustainable modes of transport such as rail and sea in order to achieve sustainable development goals concerning improved traffic safety, enhanced performance for the environment, energy efficiency and safer transport activities;
- Took note of the significance of promoting combined transport services among the three countries through the implementation of bilateral Agreements which would facilitate cargo flow on Caspian Sea via Baku-Tbilisi-Kars Railway and agreed to examine the possibility for establishment of a trilateral committee on Combined Transport where transport and customs experts from the three countries are available to address issues encountered at border crossings;
- Expressed their satisfaction with the existing good cooperation between the Customs Administrations of the respective countries, agreed on to continue harmonizing customs procedures and providing smooth trade flow in all types of goods on Baku-Tbilisi-Kars Railway in order to increase the capacity;
- Took note of the contribution to the economic development of the three countries that will be provided by the transportation of cargo originating from Asian countries through the ports of Azerbaijan, Georgia and Türkiye;
-Welcomed the proposal of the Ministry of Health of Türkiye to offer training courses regarding public-private based health projects, oncology treatment methods, organization of emergency health services;
- Decided to share the best practices in health services and to explore cooperation possibilities in the health tourism;
- Encouraged cooperation in the press and information field among relevant organizations of the three countries;
- Endorsed the idea of establishing trilateral sister city mechanism among their countries;
- Underscored the importance of cooperation in the humanitarian sphere, including culture, education, science, health care, youth exchange, tourism and sports, which will further expand people-to-people contacts between their countries and expressed their readiness to initiate and promote joint projects and events in these spheres;
- Stressed the importance of students in cross-cultural relations and declared their commitment to encourage student mobility and alumni activities among the three countries;
- Reiterated the importance of strengthening communication and exchange of information and experience in the fields of environmental protection, forestry, land use, sustainable use of water resources and waste water treatment and expressed their readiness to initiate trainings and workshops in these areas;
- Took stoke of actions implemented so far and stressed the importance to further follow up the Action Plan on trilateral sectoral cooperation for 2017-2019;