No:280/24, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Astanada ikitərəfli və çoxtərəfli görüşləri ilə bağlı Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin yerli medianın suallarına cavabı
03 iyul 2024 21:19
1-ci sual: Bu gün Astanada Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının sammiti çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin arasında görüş keçirilib. Bu görüş iki ölkə arasında bir sıra yüksək səviyyəli sənədlərin imzalanması ilə yadda qalıb. Ümumilikdə, görüşün nəticələrinə dair nə deyə bilərsiz?
Cavab: Azərbaycan ilə Çin arasında ənənəvi dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri son illər ərzində yüksələn xətlə inkişaf etməkdədir. Azərbaycan və Çin liderləri arasındakı səmimi dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri dövlətlərarası münasibətlərimizin inkişafına böyük təkan verib və bu görüş bir daha göstərdi ki, Azərbaycan-Çin siyasi əlaqələri tarixinin ən yüksək səviyyəsindədir.
Çin hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini, Azərbaycan isə “Vahid Çin” siyasətini dəstəkləyib.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Çin dövlət başçıları qarşılıqlı hörmət, bərabərhüquqluluq, etimad, qarşılıqlı dəstək, qarşılıqlı fayda və əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanaraq, dövlətlərimiz arasındakı əlaqələrin keyfiyyətcə yeni, strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilməsinə dair qərar verib və Strateji Tərəfdaşlığın Qurulması haqqında Birgə Bəyannamə ilə çıxış ediblər.
Bununla yanaşı, “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında Çin-Avropa Dəmir Yolu Ekspresi üçün Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutlarının inkişaf etdirilməsi haqqında Anlaşma Memorandumu”, habelə “Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Milli İnkişaf və İslahat Komissiyası arasında Kəmər və Yol Təşəbbüsü üzrə Əməkdaşlıq Planının formalaşdırılmasının birgə sürətləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu” iki ölkə arasında münasibətlərin yüksələn xətlə inkişafının sübutudur. Eyni zamanda, Azərbaycanın birtərəfli qaydada Çin vətəndaşlarını ölkəyə gəliş vizasından azad etməsi və bunun növbəti mərhələdə qarşılıqlı olması barədə XİN-lər arasında işin aparılmasına dair razılıq turizmin və xalqlarımız arasında əlaqələrin artmasını təşviq edəcəkdir.
Həmçinin iki ölkə liderlərinin qarşılıqlı şəkildə Azərbaycan və Çinə dövlət səfərləri həyata keçirmək istiqamətində dəvətlərinin əlaqələrin inkişafına əlavə töhfə verəcəyi danılmazdır.
Əminik ki, Azərbaycan-Çin strateji tərəfdaşlığı həm ikitərəfli əsasda, həm də regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində təmasların artırılması, mübadilələrin intensivləşdirilməsi və beləliklə də əməkdaşlığımızın hərtərəfli dərinləşməsi işinə yeni dinamika gətirəcəkdir. Strateji tərəfdaşlığımız eyni zamanda, iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat və investisiyalar və bir çox digər sahələrdə əməkdaşlığımızın həm kəmiyyət, həm keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlməsinə təkan verəcəkdir.
2-ci sual: Astanada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Recep Tayyip Erdoğan və Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif arasında üçtərəfli görüş keçirildi. Bu görüşü necə dəyərləndirərdiz?
Cavab: Azərbaycanın həm Türkiyə, həm də Pakistanla ikitərəfli əlaqələri xalqlarımızın qardaşlığına, tarixi və mədəni bağlarına, qarşılıqlı hörmət və etimadına əsaslanır. Belə möhkəm təməllərə əsaslanan dövlətlərarası münasibətlərimiz davamlı və hərtərəfli inkişaf, müxtəlif sahələri əhatə edən sıx əməkdaşlıq, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə beynəlxalq səviyyədə birgə fəaliyyət və dəstəklə səciyyələnib.
Üç ölkənin parlament sədrləri, xarici işlər nazirləri, müdafiə nazirlikləri səviyyəsində indiyə qədər bir sıra üçtərəfli görüşlər, tədbirlər və təlimlər keçirilib, əhəmiyyətli məsələlər üzrə razılıqlar əldə edilib və əməkdaşlıq səviyyəsi daha da genişlənib. Xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, nümunəvi xarakter daşıyan bu üçtərəfli əməkdaşlıq platformaları beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini rəhbər tutaraq, yalnız sülh, təhlükəsizlik sabitlik və tərəqqini təşviq edir.
Astanada liderlər səviyyəsində keçirilmiş bu görüş üç ölkə arasında münasibətlərin yeni səviyyəyə yüksəlməsi, məhz liderlərin rəhbərliyi ilə üçtərəfli əməkdaşlıq platformasının güclənməsi və müntəzəm şəkildə təşkili, Azərbaycan-Pakistan-Türkiyənin yeni istiqamətlərdə strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsinə təkan verəcəkdir.
3-cü sual: Astanada Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə görüşü çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putin ilə görüşü baş tutub. Bu görüşün nəticələri barədə məlumat almaq istərdik?
Cavab: Məlum olduğu kimi, Azərbaycanla Rusiya arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan hərtərəfli və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar, təhsil və bir çox digər istiqamətlərdə əməkdaşlığı inkişaf edib.
Ölkələrimiz öz münasibətlərini müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti, iki ölkənin müstəqilliyinə, dövlət suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və dövlət sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmət, eləcə də bir-birinin daxili işlərinə qarışmamaq, hüquq bərabərliyi və qarşılıqlı fayda prinsiplərinə sadiqlik əsasında qururlar.
İki ölkənin liderləri mütəmadi əsasda görüşür, qarşılılıq səfərlər həyata keçirirlər. Sonuncu dəfə, 22 aprel tarixində Prezident İlham Əliyev Rusiyada səfərdə olub və əhəmiyyətli görüşlər keçirib. Astanada keçirilmiş görüş iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirə edilməsi, əldə olunmuş razılıqların icrası məsələləri və gələcək planların müzakirəsi baxımından da faydalı olub. Dövlət başçıları həmçinin ŞƏT və digər beynəlxalq platformalarda əməkdaşlıq məsələlərini, onun perspektivlərini, eləcə də aktual beynəlxalq və regional problemləri nəzərdən keçiriblər.
4-cü sual: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Qazaxıstanın Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin dəvəti ilə Astana şəhərində Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv ölkələrin Sammitinə fəxri qonaq qismində qatılıb və Qazaxıstan Prezidenti ilə ikitərəfli görüş keçirib. Bu səfər və görüş barədə nə deyə bilərsiz?
Cavab: Azərbaycan Mərkəzi Asiya ilə münasibətlərə böyük əhəmiyyət verir. Dövlətlərimiz arasında qardaşlıq münasibətləri və tarixi əlaqələr, istər regionda, istərsə də dünyada baş verən geosiyasi proseslər qardaş ölkələrimiz arasında birgə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsini labüd edir.
Prezident İlham Əliyevin Mərkəzi Asiya ölkələrinə mütəmadi səfərləri və eləcə də həmin dövlətlərin başçılarının Azərbaycana səfərləri əlaqələrimizin genişlənməsini və strateji xarakter almasını şərtləndirən amillərdəndir. Qarşılıqlı səfərlər zamanı imzalanan sənədlər, razılıqlar, birgə layihələr ölkələrimiz arasında münasibətlərin gələcək perspektivlərini müəyyənləşdirir. Bu xüsusda, Qazaxıstan Prezidentinin ölkəmizə cari ilin mart ayında səfəri zamanı iki ölkə arasında investisiya fondunun yaradılması haqqında razılıq prosesinin yekunlaşdırılaraq Astana görüşü zamanı dəyəri 300 milyon ABŞ dolları məbləğində fondun yaradılması barədə müqavilənin imzalanmasını xüsusilə vurğulamaq istərdik.
Bununla yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın dərinləşməsi, eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində geniş tərəfdaşlıq perspektivləri iki ölkə liderləri tərəfindən xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır. Beləliklə, Azərbaycan və Qazaxıstan liderləri arasında keçirilmiş Astana görüşü iki ölkə arasında çoxşaxəli əməkdaşlığa əlavə təkan verəcəkdir.
Bununla yanaşı, ölkə rəhbərinin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə görüşündə fəxri qonaq qismində artıq ikinci dəfə iştirak etməsi Azərbaycana və Prezidentimizə olan yüksək ehtiramın və etimadın göstəricisidir. ŞƏT-ə üzv dövlətlərin əksəriyyəti ilə Azərbaycanı yaxın dostluq, qardaşlıq, strateji tərəfdaşlıq münasibətləri birləşdirir.
Azərbaycanın bölgəmizdə və daha geniş coğrafiyada inteqrasiya proseslərində əhəmiyyətli rolunu, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının işində yaxından iştirakını nəzərə alaraq, bu görüşlər və tədbirlərin ölkəmizin təşkilatda müşahidəçi statusu alması prosesinə əlavə təkan verəcəyinə əminik.

No:280/24, Response by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, to the local media inquiry regarding bilateral and multilateral meetings of H.E. Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, in Astana
03 July 2024 21:19
Question 1: A meeting between Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Xi Jinping, President of the People's Republic of China was held today in Astana in the margins of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) Summit. This meeting was highlighted by the signing of a number of high-level documents between the two countries. In general, what would you say about the outcomes of the meeting?
Answer: In recent years, traditional relations of friendship and cooperation between Azerbaijan and China have grown dynamically. Sincere friendship and cooperation between the leaders of Azerbaijan and China gave a significant boost to the development of our interstate relations, and this meeting once again demonstrated that Azerbaijani- Chinese political relations are at the highest level in their history.
China has continuously supported Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, and Azerbaijan has stood by the “One China” policy.
During the meeting, the Heads of State of Azerbaijan and China decided to elevate relations between our countries to a qualitatively new level of strategic partnership, based on the principles of mutual respect, equality, trust, mutual support, mutual benefit, and cooperation, and made a Joint Declaration on the Establishment of Strategic Partnership.
Furthermore, the signed “Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the People's Republic of China on the development of Trans-Caspian International Transport Routes for the China-Europe Railway Express,” as well as the “Memorandum of Understanding between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the National Development and Reform Commission of the People’s Republic of China on the joint acceleration of the formation of a cooperation plan for the Belt and Road Initiative” are evidence of the rising development of relations between the two countries.
It is also undoubtedly that the two countries' leaders' invitations to pay reciprocal state visits to Azerbaijan and China will further contribute to the development of relations.
We are confident that the Azerbaijani-Chinese strategic partnership will bring new dynamics both on a bilateral basis and within regional and international organizations to increase contacts, intensify exchanges, and thus comprehensively deepen our cooperation. At the same time, our strategic partnership will accelerate our cooperation in the fields of economy, trade, transport, investments, and many other areas to reach a new level both quantitatively and qualitatively.
Question 2: A trilateral meeting between Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of Türkiye, and Muhammad Shehbaz Sharif, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan was held in Astana. How would you assess this meeting?
Answer: Azerbaijan’s bilateral relations with both Türkiye and Pakistan are based on brotherhood, historical and cultural ties, mutual respect, and trust among our peoples. Our interstate relations based on such firm foundations are characterized by constant and comprehensive development, close cooperation in various fields, international-level joint actions, and support on issues of mutual interest.
So far, a number of trilateral meetings, events, and exercises have taken place at the level of the speakers of Parliaments, Foreign Ministers, and Defense Ministries of the three countries, agreements on substantial issues have been reached, as well as the level of cooperation has expanded. It should be especially emphasized that these exemplary trilateral cooperation platforms are guided by norms and principles of international law and exclusively seek to promote peace, security, stability, and progress.
This meeting held at the level of leaders in Astana will give impetus to promote relations between the three countries to a new level, strengthen and frequently organize the trilateral cooperation platform under the guidance of the leaders, and broaden strategic partnership relations of Azerbaijan-Pakistan-Türkiye in new directions.
Question 3: A meeting between Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Vladimir Putin, President of the Russian Federation took place within the framework of the SCO Summit in Astana. We would like to be informed about the outcomes of this meeting.
Answer: As is well known, Azerbaijan and Russia have comprehensive and equal cooperation relations built on mutual respect and confidence. Cooperation between the two countries has grown in political, economic, cultural, humanitarian, and educational fields, among many others.
Our countries build their relations based on allied interaction, mutual respect for the independence, sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders of the two countries, as well as non-interference in each other’s internal affairs, adherence to the principles of equality of rights, and mutual benefit.
The leaders of the two countries meet regularly and pay reciprocal visits. President Ilham Aliyev last time paid a visit to Russia on 22 April and had important meetings. The Astana meeting was also noteworthy for discussing bilateral cooperation, issues of implementation of agreements reached, and future goals. The Heads of State additionally went over the future of cooperation in the SCO and other international platforms, as well as discussed ongoing international and regional challenges.
Question 4: The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the SCO Summit in Astana as an honorary guest at the invitation of Kassym-Jomart Tokayev, President of Kazakhstan, and held a bilateral meeting with him. What would you say about this visit and meeting?
Answer: Azerbaijan attaches great importance to relations with Central Asia. Brotherhood bonds and historical ties between our countries, as well as geopolitical dynamics occurring in the region and around the world, make it necessary to further deepen joint cooperation among our brotherly countries.
President Ilham Aliyev’s regular visits to Central Asia, as well as the visits of the Heads of these States to Azerbaijan are factors contributing to the growth and determination of strategic character of our relations. Documents, agreements, and joint projects agreed upon during the mutual visits shape the prospects of relations between our countries. In this regard, we would like to emphasize that during the visit of the President of Kazakhstan to our country in March of this year, the agreement to establish an investment fund between the two countries was concluded and an agreement on the establishment of a fund worth USD 300 million was signed during the Astana meeting.
At the same time, the leaders of the two countries remain centered on the deepening of cooperation within international organizations, particularly within the Organization of Turkic states, as well as the prospects for broad partnership within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29). Therefore, the Astana meeting between the leaders of Azerbaijan and Kazakhstan will provide an additional impetus to broad cooperation between the two countries.
At the same time, the participation of President of Azerbaijan as an honorary guest at the SCO Summit for the second time is an indicator of high esteem and confidence in Azerbaijan and our President. Azerbaijan and the majority of SCO member states are linked by close relations of friendship, brotherhood and strategic partnership.
Given Azerbaijan’s important role in integration processes in our region and broader geography, as well as its close involvement in the work of the SCO, we are confident that these meetings and events will provide additional impetus to the process of obtaining an observer status in the Organization.