No:280/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Pakistan İslam Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbir və sərgiyə dair məlumatı
09 iyun 2022 18:00
9 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Pakistan İslam Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin rəhbərliyi, əməkdaşları, habelə ölkəmizdə səfərdə olan Pakistan Milli Müdafiə Universitetinin nümayəndə heyəti iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikası öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra onu tanıyan ilk dövlətlərdən biri olduğunu qeyd edib. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, hərbi və digər sahələrdə inkişaf edən əlaqələrin mövcudluğunu qeyd edən nazir müavini, ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyan münasibətləri məmnunluqla vurğulayıb. Həm keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi dövründə, həm 44 günlük Vətən müharibəsi, həm də post-münaqişə dövründə Pakistanın Azərbaycana siyasi dəstək göstərdiyini nazir müavini minnətdarlıqla vurğulayıb. İki dost və qardaş ölkə arasında əlaqələrin gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə dair inam ifadə edilib.
Daha sonra çıxış edən Pakistan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Bilal Haye Azərbaycan və Pakistan arasında münasibətlərin ümumi tarixi, dini və mədəni köklərə malik olduğunu bildirib. Səfir Pakistan İslam Respublikasının hər zaman Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq aləmdə tanınmış sərhədlərinin pozulmazlığına tam dəstək göstərdiyini bildirib. Ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli çərçivədə səmərəli əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirən səfir Bilal Haye, bundan sonra da Azərbaycan və Pakistan arasında müxtəlif sahələrdə münasibətlərin daha da inkişaf etməsinə dair inamını bildirib və iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə öz səmimi təbriklərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Pakistan arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:280/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event and exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Pakistan
09 June 2022 18:00
On June 9, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Pakistan.
The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador and staff of the Embassy of the Islamic Republic of Pakistan in the Republic of Azerbaijan, as well as a delegation of the Pakistan National Defense University.
The event started with the national anthems of both countries.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov noted that the Islamic Republic of Pakistan was one of the first countries to recognize the Republic of Azerbaijan after the restoration of its independence. Noting the development of relations between the two countries in various fields, including political, economic, trade, military and others, the Deputy Minister emphasized with satisfaction the strategic partnership between the two countries. The Deputy Minister noted with gratitude that Pakistan provided political support to Azerbaijan during the period of the former Armenia-Azerbaijan conflict, the 44-day Patriotic war, as well as during the post-conflict period. Confidence was expressed that relations between the two friendly and brotherly countries will further develop in the future.
Speaking later, Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Republic of Azerbaijan Bilal Hayee said that relations between Azerbaijan and Pakistan have common historical, religious and cultural roots. The Ambassador stressed that the Islamic Republic of Pakistan has always fully supported the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan. Noting that there is fruitful cooperation between the two countries in both bilateral and multilateral frameworks, Ambassador Bilal Hayee expressed confidence in the further development of relations between Azerbaijan and Pakistan in various fields, and conveyed his sincere congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
At the end of the event, the participants got acquainted with the exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Pakistan.