No:280/19, Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarovun “2019 Xəzər Biznes Forumu”nda çıxışı
“2-ci Xəzər Biznes Forumu”na ev sahibliyi etdiyinə görə Xəzər Siyasət Mərkəzinə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu ənənəvi tədbir, ABŞ-da qərar qəbul edənlər, dövlət və özəl sektor rəhbərləri üçün strateji Xəzər regionu ilə əlaqələr yaratmaq, biznes və investisiya imkanları haqqında daha çox məlumat əldə etmək üçün əlverişli platformaya çevrilir.
Son 30 ildə enerji təhlükəsizliyi, terrorizm və transmilli təhdidlərə qarşı mübarizə sahələrindəki strateji fəaliyyətimiz daxil olmaqla, Azərbaycan ABŞ-ın bölgədəki etibarlı tərəfdaşı olub.
Azərbaycan Asiya ilə Avropa arasındakı təbii körpü olaraq, ABŞ-ın Mərkəzi Asiya və Əfqanıstana bağlantısını təmin edən əsas ölkədir, eyni zamanda ABŞ-ın Cənubi Qafqazdakı ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. 2018-ci ildə ikitərəfli ticarətimiz 860 milyon ABŞ dollarını ötüb - əvvəlki ilə nisbətən 10% artım olub.
ABŞ bu günə qədər Azərbaycan iqtisadiyyatına 10 milyard ABŞ dollarından çox sərmayə qoymuşdur. Eyni şəkildə, Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) ABŞ bazarlarına, o cümlədən sabit gəlirə, kapitala və daşınmaz əmlaka 8 milyard ABŞ dollarından çox investisiya qoymuşdur. 250-dən çox ABŞ şirkətləri Azərbaycanda qeydiyyata alınıb və fəaliyyətlərini təşkil ediblər. Amerikanın böyük tikinti və əməliyyat şirkətləri, podratçılar, xidmət təminatçıları və investorları müstəqillik əldə etdikdən etibarən Azərbaycanda böyük və orta miqyaslı layihələrin əksəriyyətində iştirak etmişlər.
Müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycan özünü pan-Avropa və ondan kənarda enerji təhlükəsizliyinə töhfə verən etibarlı və sadiq tərəfdaş kimi doğrultdu. Ötən həftə, son onilliklər ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatını dəyişdirən - Xəzər dənizindəki nəhəng Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) neft yatağının kəşfiyyatı və işlənilməsi barədə razılaşmaya dair sazişin - "Əsrin müqaviləsi"nin 25 illik yubileyi qeyd edildi. Qərbin digər əsas şirkətləri arasında ABŞ-ın böyük neft şirkətləri “Əsrin müqaviləsi” adını almış Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişinin ilkin konsorsiumunun bir hissəsini təşkil edir. AÇG-nin 2049-cu ilə qədər uzadılması ilə bağlı yeni müqavilə 2017-ci ildə imzalanmışdır. Müqavilə çərçivəsində ABŞ-ın Chevron və Exxon şirkətləri AÇG Konsorsiumunun 16 faizdən çox səhminə sahib oldu.
Amerika Birləşmiş Ştatları Cənub Qaz Dəhlizinin bir hissəsi olmasa da, ABŞ ilə möhkəm tərəfdaşlıq və sonuncunun dəstəyi enerji marşrutlarının şaxələndirilməsi və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi baxımından vacib olub. ABŞ-ın diplomatik səyləri və Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərlərinin tamamlanmasına töhfə verən Amerika şirkətlərinin iştirakı Cənub Qaz Dəhlizinin uğuru üçün də vacibdir. ABŞ tikinti materialları, işçiləri və podratçıları Azərbaycanda və Avropada bu layihələrin inşası, inkişafı və istismarı baxımından həm maddi, həm də yaxından iştirak edirlər – bura ümumi dəyəri 2 milyard ABŞ dollarından çox olan müqavilələrlə 20-dən çox iri podratçı kontraktorlar (məsələn, Baker Hughes, Bechtel, Cameron, Emerson, GE, KBR, Schlumberger və Siemens) daxildir.
Prezident D. Tramp öz məktublarında ABŞ-ın Cənub Qaz Dəhlizinə davamlı dəstəyini ifadə etmişdir. ABŞ hökumətinin Cənub Qaz Dəhlizi layihəsini bir çox qurumlar daxilində ciddi şəkildə dəstəklədiyini qeyd etmək vacibdir. Cənub Qaz Dəhlizini layihəsi başa çatmaq üzrədir və biz qarşılıqlı maraq doğuran digər enerji bağlılığı layihələri ilə məşğul olmağa hazırıq.
Bu ilin may ayında Bakıda keçirilən ABŞ-Azərbaycan İqtisadi Tərəfdaşlıq Komissiyasının dördüncü iclası, qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə, o cümlədən ticarət və sərmayə, nəqliyyat və logistika, kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi və turizm məsələləri üzrə dialoqumuzun gücləndirilməsi və dərinləşdirilməsinə yönəlmişdir.
Bu gün Mərkəzi Asiyadan Xəzər dənizi və sonra Qafqaz üzərindən keçən nəqliyyat yolları xüsusilə aktualdır. Bu gün Azərbaycan regional və transmilli bağlılıq təşəbbüslərinin, o cümlədən əsas nəqliyyat əlaqələrinin və strateji infrastrukturun inkişafı, Avrasiyanın müxtəlif regionları arasında sərnişin və yük daşınmasının inkişafı üçün beynəlxalq logistika mərkəzlərinin və sərbəst ticarət zonalarının yaradılmasının fəal iştirakçısı və onu təşviq edən tərəfdir.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Avropa ilə Çin arasında yük və sərnişin əlaqəsi yaradaraq Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirir. Dəmir yolu xətlərinin bir-biri ilə kəsişməsi öz-özünə təmin olunmur və kommersiya baxımından əlverişli olması üçün hazırda tariflərin unifikasiyası üzərində işləyirik. Bakı-Tbilisi-Qars, Asiyanı Avropa ilə birləşdirən və Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Türkiyə ərazisindən keçən, 6500 km uzunluğunda olan Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun bir hissəsidir. Bu nəqliyyat əlaqələri açıq dənizə çıxışı olmayan Mərkəzi Asiya, eləcə də Cənubi Qafqaz regionu üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. İlk konteyner qatarları bu marşrutun tranzit müddətini 30-35 gündən 15 günə endirə biləcəyini sübut etmişdir. Transxəzər dəhlizi, özəl sektorun genişləndirilməsi üçün investisiya, ticarət və tranzit sahəsində əlavə imkanlar yaradacaqdır.
Son illərdə Hökumətimiz iş mühitinin yaxşılaşdırılması, o cümlədən məhdud qiymət nəzarəti, şirkətlərə qoyulan xarici kapitalın miqdarına heç bir məhdudiyyətin qoyulmaması, mənfəətin və texnologiyaların transferi repatriasiyasına qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması, xarici və yerli investorlar arasında ayrıseçkiliyin qoyulmaması, xarici valyuta mübadiləsi məhdudiyyətləri və xarici sərmayələrin əvvəlcədən avtorizasiyası kimi hədəflənmiş islahatlara diqqət yetirir.
Sahibkarlıq sahəsindəki bütün yoxlamalar 2021-ci ilə qədər qanunvericilik səviyyəsində dayandırılıb. Aktiv makroiqtisadi siyasət sayəsində 2017-2019-cu illərdə iqtisadiyyat sabitləşib.
Azərbaycan 2018-ci ildə Qlobal Rəqabət Qabiliyyəti hesabatında 35-ci, Dünya Bankı tərəfindən dərc edilmiş 2019-cu il “Doing Business Report”a uyğun olaraq dünyada 25-ci yerdə, o cümlədən biznesin qurulması üçün 9-cu və Dünyada investorların müdafiəsi üzrə 2-ci yerdədir. Azərbaycanda inkişaf etmiş biznes və investisiya mühiti ABŞ-Azərbaycan işgüzar dairələri arasında (B2B -business to business) əlaqələr yaratmaq üçün yeni imkanlar açır.
Azərbaycan, eyni zamanda, İrs (Heritage) Fondunun ən qabaqcıl hesabatı olan “2019 İqtisadi Azadlıq İndeksi”ndə ən böyük irəliləyiş əldə edən ölkədir. Hesabatda Azərbaycan 1995-ci ildə İndeks tətbiq olunandan bəri Qanunun Aliliyi kateqoriyasında ən yaxşı inkişaf etmiş ölkə olaraq qeyd olunub. Azərbaycanda mülkiyyət hüquqlarının, investisiya azadlığının və maliyyə sağlamlığının kəskin artması müşahidə edilib.
İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı Hökumətimizin əsas uzunmüddətli hədəflərindəndir. Milli iqtisadiyyatın inkişafı üçün strateji yol xəritələri iqtisadi islahatları daha da dərinləşdirəcəkdir.
Həmin islahatlar üzərində işlərin qurulması və iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini və dayanıqlılığını artırmaq üçün növbəti mərhələ kimi 2021-2025-ci illəri əhatə edən daha dərin iqtisadi islahat proqramının inkişafına başlanılıb.
Ümumilikdə əlverişli iş mühiti və məqsədyönlü islahatlar biznes və investorlar üçün əlavə imkanlar təmin edəcəkdir.
Sonda Amerika-Azərbaycan Ticarət Palatasının (USACC) və Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatasının (AmCham) ölkələrimiz arasında həm enerji, həm də qeyri-neft sektorunda ticari əlaqələrin qurulmasındakı mühüm rolunu xüsusilə qeyd etmək istərdim.

Press release 26 September 2019 04:46
No:280/19, Speech by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan at the Caspian Business Forum 2019
26 September 2019 04:46
Dear Secretary Pompeo,
I would like to extend my gratitude to the Caspian Policy Center for hosting the 2nd Caspian Business Forum. This traditional event is fast becoming a convenient platform for decision-makers, public and private sector leaders in the United States to engage with the strategic Caspian region and to learn more about business and investment opportunities.
For the last 3 decades, Azerbaijan has been a reliable and credible partner of the United States in the region, including our strategic engagement in the fields of energy security, fight against terrorism and transnational threats. Azerbaijan as a natural bridge between Asia and Europe is a key country providing U.S. connectivity to Central Asia and Afghanistan, as well as the largest trade partner of the United States in the South Caucasus. In 2018 our bilateral trade exceeded 860 million USD - 10% increase from the previous year.
Up to date, the United States has invested more than 10 billion USD to Azerbaijani economy. Likewise, the Azerbaijan State Oil Fund (SOFAZ) invested more than 8 billion USD in U.S. markets, including in fixed income, equities, and real estate. More than 250 American companies were registered and well-organized in Azerbaijan. Major American construction and operation companies, contractors, service providers, and investors have been largely involved in the majority of large and medium-sized projects in Azerbaijan since independence.
Since independence Azerbaijan established itself as a reliable and committed partner contributing to pan-European energy security and beyond. Last week marked the 25th anniversary of the “Contract of the Century” (CoC) – agreement to explore and develop giant Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) oil field in the Caspian Sea, the agreement which has transformed Azerbaijan`s economy for past decades. Major U.S. oil companies among other Western majors were part of the initial consortium for production sharing under the CoC. The new contract on the extension of ACG till 2049 signed in 2017. As part of the contract, U.S. companies Chevron and Exxon got over 16 percent of shares in ACG Consortia.
Although the United States is not part of the Southern Gas Corridor, strong partnership with the United States and latter’s support has been critical in the context of diversifying energy routes and strengthening the energy security of Europe. Diplomatic efforts of the U.S. and involvement of American companies, which contributed to the completion of Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzurum pipelines, remain vital for the success of SGC as well. U.S. sourced materials and U.S. employees and contractors are materially and deeply woven into the construction, development, and operation of these projects in Azerbaijan and Europe – including over 20 major third-party contractors (e.g. Baker Hughes, Bechtel, Cameron, Emerson, GE, KBR, Schlumberger and Siemens) with contracts totaling over 2 billion USD.
President D. Trump in his letters reiterated America’s continuous support for the SGC. It is imperative to note that the U.S. government has strongly supported the Southern Gas Corridor across multiple administrations.  As the SGC nears completion, we are ready to engage in other energy connectivity projects of mutual interest.
The fourth meeting of the U.S.-Azerbaijan Economic Partnership Commission convened this May in Baku focused on strengthening and deepening our dialogue in areas of mutual interest, including, trade and investment, transport and logistics, agriculture, food safety, and tourism.
Today, transportation routes from Central Asia through the Caspian Sea and further through the Caucasus are becoming particularly relevant. Azerbaijan today is an active participant and enabler of regional and trans-regional connectivity initiatives, including the development of main transport links and strategic infrastructure, the establishment of international logistics centres and free trade zones for the development of transportation of passengers and goods between different regions of Eurasia.
Baku-Tbilisi-Kars railway connects Azerbaijan, Georgia, and Türkiye, establishing a freight and passenger link between Europe and China. Physical interconnection of the railroad is not self-sufficient, and in order to render it commercially viable, we are currently working on tariffs unification. BTK is a part of the Trans-Caspian International Transport Route, a corridor of 6,500 km that links Asia with Europe and passes through countries including Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, and Türkiye. These transport links are of great importance for landlocked Central Asia, as well as the South Caucasus region. First container trains proved that this route can reduce transit period from 30-35 days to 15 days. Trans-Caspian corridor will create additional opportunities in investment, trade, and transit for enhanced private sector engagement.
In recent years our Government focused on targeted reforms on improving business environment, including, limited price control, setting no limits on amount of foreign capital in companies, lifting restrictions on repatriation of profits and technology transfer, no discrimination between foreign and domestic investor, no foreign exchange restrictions and no prior authorization of foreign investment. All inspections in the field of entrepreneurship have been suspended at legislative level till 2021. Thanks to active macroeconomic policies the economy has stabilized in 2017-2019.
In 2018 Azerbaijan ranked 35th in the Global Competitiveness Report and 25th in World Bank`s 2019 Doing Business Report, including 9th for starting business and 2nd in the World for investor protection. Improved business and investment climate in Azerbaijan opens new opportunities for U.S.-Azerbaijan B2B ties.
Azerbaijan has also scored high in the Heritage Foundation’s flagship report – “Index of Economic Freedom 2019”. The report marked Azerbaijan as a most improved country in Rule of Law category since the introduction of an Index in 1995. Azerbaijan saw a sharp rise in property rights, investment freedom and fiscal health.
Economic diversification and the development of the non-oil sector are key long-term goals of our Government. Strategic roadmaps for development of national economy will further deepen the economic reforms. In order to build on those reforms and increase the competitiveness and sustainability of the economy, the next phase has begun to develop a deeper economic reform program for 2021-2025. Overall favorable business environment and targeted reforms will provide additional opportunities for the businesses and investors.
Finally, I would like to highlight important role of the United States-Azerbaijan Chamber of Commerce (USACC) and American Chamber of Commerce in Azerbaijan (AmCham) in facilitating commercial links between the countries, both in energy and non-oil sector.