No:279/25, Azərbaycan Respublikasının Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (QDİƏT) sədrliyi çərçivəsində QDİƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 50-ci yubiley iclasına dair mətbuat məlumatı
27 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (QDİƏT) sədrliyi çərçivəsində QDİƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 50-ci yubiley iclası videokonfrans formatında təşkil olunub.
İclas zamanı müxtəlif sahələr üzrə QDİƏT daxilində mövcud təşəbbüslərin və yeni layihələrin reallaşdırılması, Təşkilatın müxtəlif sahəvi İşçi Qruplarının fəaliyyətinin nəticələri, QDİƏT-Avropa İttifaqı münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi və təşkilatın iqtisadi gündəliyinin həyata keçirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bununla yanaşı, QDİƏT-in əlaqəli qurumları ilə əməkdaşlığın xüsusi rolunu nəzərə alaraq, onlarla mövcud qarşılıqlı fəaliyyət nəzərdən keçirilərək hazırkı əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün gələcək imkanlar müzakirə olunub.
QDİƏT regionunda əməkdaşlığın hazırkı durumu və inkişaf perspektivlərinə dair üzv ölkələrin nümayəndə heyətləri rəhbərlərinin çıxışları səsləndirilib, müvafiq qərar, tövsiyə və qətnamələr Nazirlər Şurası tərəfindən qəbul edilib.
Üzv ölkələr və QDİƏT Baş Katibi öz çıxışlarında son yarım il ərzində təşkilatın fəaliyyətini sədr ölkə qismində “Bağlantıların gücləndirilməsi, inkişafın təşviqi” şüarı altında fəal, inklüziv və effektiv şəkildə əlaqələndirdiyinə və irəlilətdiyinə görə Azərbaycan tərəfinə öz minnətdarlığını ifadə ediblər. Toplantının sonunda təşkilatda sədrlik növbəti altı ay müddətinə Bolqarıstana təhvil verilib.
Azərbaycan Respublikasının sədrliyi dövründə QDİƏT çərçivəsində regional iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, nəqliyyat, enerji, rəqəmsallaşma və ticarət sahələrində inteqrasiyanın təşviqi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü iş aparılıb. Azərbaycan eyni zamanda, QDİƏT Biznes Şurasına və QDİƏT Parlament Assambleyasına (PABSEC) da sədrlik edib və bu format çərçivəsində üzv dövlətlərin müvafiq qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xüsusi diqqət ayırıb.

No:279/25, Press release on the 50th anniversary meeting of the BSEC Council of Ministers of Foreign Affairs held within the framework of the chairmanship of the Republic of Azerbaijan in the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC)
27 June 2025 21:45
On 27 June, within the framework of the chairmanship of the Republic of Azerbaijan in the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC), the 50th anniversary meeting of the BSEC Council of Ministers of Foreign Affairs was held in a videoconference format.
During the meeting, an exchange of views was held on the implementation of existing initiatives and new projects within BSEC across various fields, the outcomes of the activities of the Organization’s sectoral Working Groups, the development of BSEC–European Union relations, and the advancement of the Organization’s economic agenda.
In addition, taking into account the important role of cooperation with BSEC-related bodies, existing interaction with these entities was reviewed and future opportunities for strengthening current cooperation were discussed.
Statements were delivered by the heads of delegations of member states on the current state and development prospects of cooperation in the BSEC region, and relevant decisions, recommendations, and resolutions were adopted by the Council of Ministers.
In their remarks, member states and the BSEC Secretary General expressed their gratitude to Azerbaijan for actively, inclusively, and effectively coordinating and advancing the Organization’s activities over the past six months under the motto “Strengthening Connectivity, Promoting Development.” At the end of the meeting, the chairmanship of the Organization was handed over to Bulgaria for the next six-month period.
During its chairmanship, Azerbaijan carried out consistent and purposeful work to deepen regional economic cooperation within BSEC and to promote integration in the fields of transport, energy, digitalization, and trade. Azerbaijan also chaired the BSEC Business Council and the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), placing special emphasis on strengthening cooperation among the relevant institutions of member states within these frameworks.