No:278/25, Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin İranın Ermənistandakı səfiri Mehdi Sobhaninin Azərbaycan ərazisindən guya İrana qarşı istifadə edilməsi ilə bağlı əsassız iddialarına dair şərhi
27.06.2025
İran İslam Respublikasının Ermənistan Respublikasındakı səfiri Mehdi Sobhaninin guya Azərbaycan ərazisindən İrana qarşı istifadə edilməsi, yəni İsrail dronlarının Azərbaycan ərazisindən hücum həyata keçirməsi ilə bağlı səsləndirdiyi əsassız və təxribat xarakterli iddialarını qətiyyətlə rədd edirik.
Bu iddialar Azərbaycan və İran arasında bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşılıqlı hörmətə, daxili işlərə qarışmamağa əsaslanan münasibətlərə xələl gətirir.
Azərbaycan Prezidentinin İran Pezidenti ilə bu yaxınlarda telefon danışığı zamanı, eləcə də xarici işlər nazirinin həmkarı ilə telefon danışığı zamanı müvafiq qaydada izah etdiyi mövqe fonunda İran səfirinin iddialarını açıq təxribat kimi qiymətləndiririk.
Azərbaycan Respublikası onun hava məkanının və ya ərazisinin hər hansı dövlət tərəfindən qonşu İran İslam Respublikasına və ya hər hansı digər ölkəyə qarşı hərbi əməliyyatların aparılması üçün istifadə edilməsi ilə bağlı iddiaları qəti şəkildə təkzib edir. Bu cür iddialar əsassızdır və bu barədə heç bir mötəbər sübut yoxdur.
İran tərəfindən münasibətlərimizin ruhuna uyğun olmayan bu kimi addımların qarşısını almasını, həmçinin ölkəsini təmsil etməkdənsə, mütəmadi olaraq ermənipərəst mövqe nümayiş etdirən səfirin səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı lazımi addımlar atmasını gözləyirik.

No:278/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, regarding baseless claims of Mehdi Sobhani, Ambassador of Iran to Armenia, on alleged use of Azerbaijan’s territory against Iran
27 June 2025 20:09
27.06.2025
We categorically reject baseless and provocative claims voiced by Mehdi Sobhani, Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia on alleged use of the territory of Azerbaijan against Iran, namely the incursion of Israeli drones from Azerbaijan.
These claims undermine the relations between Azerbaijan and Iran that is based on mutual respect for each other's territorial integrity and sovereignty, and non-interference in the domestic affairs.
Against the backdrop of well-explained position by the President of Azerbaijan during the recent phone-call with the Iranian President, as well as by the Minister of Foreign Affairs during his phone-call with his counterpart, we consider the claims of the Iranian Ambassador as an open provocation.
The Republic of Azerbaijan categorically refutes allegations that its airspace or territory was used by any state to conduct military operations against the neighboring Islamic Republic of Iran or any other country. Such claims are baseless and lack any credible evidence.
We expect Iran to prevent such steps, which are inappropriate to the spirit of our relations, as well as to take necessary steps regarding the opinions voiced by the Ambassador, who regularly demonstrates his pro-Armenian position, rather than represent his country.