No:277/25, Azərbaycan XİN nümayəndə heyətinin İqlim Danışıqları üzrə Bonn sessiyasında iştirakına dair mətbuat məlumatı
27 iyun 2025 12:56
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirinin müavini, COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyevin rəhbərliyi ilə COP29 Sədrliyinin danışıqlar üzrə nümayəndə heyəti Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) Köməkçi Orqanlarının 62-ci sessiyasında (SB62) və bu çərçivədə keçirilən tədbirlərdə iştirak edib.
SB62 çərçivəsində nazir müavini Y.Rəfiyev Türkiyə, Avstraliya, Səudiyyə Ərəbistanı, Koreya Respublikası, Filippin, Qırğız Respublikası, Misir və Çin nümayəndə heyətləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib və bir sıra aparıcı beynəlxalq media qurumlarına müsahibələr verib.
Sessiyanın gündəliyinin razılaşdırılması üzrə ilk 2 gün ərzində aparılmış danışıqlar nəticə vermədiyi üçün Köməkçi Orqanların sədrləri və COP30-un Braziliya Sədrliyinin müraciəti əsasında ölkəmizin nümayəndə heyəti Tərəf dövlətlər arasında kompromisin əldə edilməsi məqsədilə vasitəçilik edib və intensiv danışıqlardan sonra gündəliyin qəbuluna nail olunub.
UNFCCC-nin Köməkçi Orqanların sədrləri, eləcə də çıxış edən bir sıra nümayəndə heyətləri SB62-nin gündəliyinin razılaşdırılması və qəbul edilməsi prosesində göstərdiyi həlledici dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür ediblər.
COP30-un gündəliyində olan bir neçə vacib istiqamət üzrə danışıqların COP29-da Azərbaycan Sədrliyi tərəfindən hazırlanmış sənəd layihələri üzərindən başlanması barədə razılığa gəlinib. Nəticədə, bəzi yekun qərarlarda Azərbaycan tərəfinin COP29-da hazırladığı layihələrin mətnlərindən istifadə olunub.
Sessiya çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən COP29-un tarixi nəticələrini təşviq etmək, eləcə də COP29 çərçivəsində həyata keçirilən uğurlu fəaliyyətin ardıcıllığını təmin etmək məqsədilə tədbirlər təşkil edilib.
Bu tədbirlərdən dördü COP29 Sədrliyinin Fəaliyyət Planının təşəbbüsləri olan İqlim maliyyəsi, investisiya və ticarət üzrə Bakı Təşəbbüsü (BICFIT), Bakı İqlim və Sülh Fəaliyyəti Mərkəzi (Bakı Hub) Tərəfdaşlığı: Sülh naminə İqlim Fəaliyyətinin Təşviqi və Bakı Qlobal İqlim Şəffaflığı Platforması ilə bağlı olub
SB62-də həmçinin Azərbaycanla Braziliya tərəfindən COP29-da Azərbaycan və Braziliyaya verilmiş mandatdan irəli gələrək iqlim maliyyəsinin 1.3 trilyona qaldırılması ilə bağlı “Bakıdan Belemə 1.3 trilyon ABŞ dolları üzrə Yol Xəritəsi”nə dair dövlət və qeyri-dövlət aktorlarla iki dinləmə görüşü və “Bakıdan Belemə: Uyğunlaşma ambisiyalarının danışıqlardan fəaliyyətə keçidi” adlı konfrans təşkil edilib.
Bundan əlavə, COP29 Sədrliyi rolundan irəli gələrək, Azərbaycanın danışıqlar üzrə nümayəndə heyəti SB62 çərçivəsində iqlim dəyişmələrinin müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən çoxsaylı mandatlı tədbirin açılışını edərək, COP29-un tarixi nəticələrinin iqlim fəaliyyətinə verdiyi töhfələri diqqətə çatdırıb, xüsusilə də həmin qərarların iqlim dəyişmələri ilə mübarizəyə, o cümlədən imkanları zəif olan dövlətlərə verəcəyi töhfələri qeyd ediblər.

No:277/25, Press release on the participation of the MFA delegation of Azerbaijan in the Bonn Climate Talks session
27 June 2025 12:56
The negotiating delegation of the COP29 Presidency, led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Chief Negotiator of COP29, Yalchin Rafiyev, participated in the 62nd session of the Subsidiary Bodies (SB62) of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) and events held within its framework.
Within the framework of SB62, Deputy Minister Y. Rafiyev held bilateral meetings with delegations of Türkiye, Australia, Saudi Arabia, the Republic of Korea, the Philippines, the Kyrgyz Republic, Egypt, and China, and gave interviews to a number of leading international media outlets.
As negotiations during the first two days on the agreement of the session’s agenda did not yield results, upon the request of the Chairs of the Subsidiary Bodies and the COP30 Presidency of Brazil, Azerbaijan’s delegation facilitated mediation efforts among the Parties to reach a compromise, and following intensive negotiations, the adoption of the agenda was achieved.
The Chairs of the Subsidiary Bodies of the UNFCCC, as well as a number of delegations in their statements, expressed gratitude to the Azerbaijani side for its decisive support in the process of agreeing and adopting the SB62 agenda.
It was agreed that negotiations on several key tracks on the COP30 agenda would begin based on draft documents prepared by the Azerbaijani COP29 Presidency. As a result, texts prepared by the Azerbaijani side during COP29 were used in some of the final decisions.
Within the session, the Azerbaijani delegation organized events aimed at promoting the historic outcomes of COP29 and ensuring the continuity of the successful activities carried out within its framework.
Four of these events were related to initiatives under the COP29 Presidency Action Plan, including the Baku Initiative for Climate Finance, Investment and Trade (BICFIT), the Baku Climate and Peace Action Hub Partnership, and the Baku Global Climate Transparency Platform.
At SB62, Azerbaijan and Brazil, building on the mandate given at COP29, also organized two hearing meetings with state and non-state actors on the “Baku to Belém Roadmap to 1.3 trillion USD,” as well as a conference titled “From Baku to Belém: Transitioning Adaptation Ambition from Negotiations to Implementation.”
In addition, in its capacity as COP29 Presidency, Azerbaijan’s negotiating delegation opened numerous mandated events within SB62 covering various aspects of climate change and highlighted the contributions of COP29’s historic outcomes to global climate action, particularly their impact on addressing climate change and supporting vulnerable countries.