No:277/24, Nazir müavini Elnur Məmmədovun Xorvatiyaya işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
27-29 iyun 2024-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Xorvatiyada keçirilən Dubrovnik Forumunda iştirak etmək məqsədilə, bu ölkədə işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Elnur Məmmədov Forumun “Liderlər Paneli. Nöqtələrin birləşdirilməsi: Etibarlı Təchizat Zəncirləri və Dəniz Təhlükəsizliyi” panelində çıxış edib. Elnur Məmmədov çıxışında ölkəmizin son 30 ildə həyata keçirdiyi irimiqyaslı enerji layihələri, tranzit imkanlarının inkişaf etdirilməsi barədə danışıb.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini xatırladan nazir müavini, Azərbaycan tərəfinin xarici tərəfdaşlarla bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı və ötürülməsi istiqamətində əməkdaşlığı, o cümlədən “Qara dəniz sualtı kabeli” layihəsi barədə məlumat verib.
Səfər zamanı, həmçinin bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirilib. Xorvatiyanın xarici və Avropa işləri nazirinin müavini Frano Matuşiç ilə keçirilmiş görüşdə, Azərbaycan və Xorvatiya arasında ikitərəfli əməkdaşlığın gündəliyində duran aktual məsələlər, o cümlədən iki ölkə arasında siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi, iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat, enerji, mədəniyyət, humanitar, minatəmizləmə və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirlməsi məsələləri müzakirə olunub. Bu xüsusda, əlaqələrin daha da genişlənməsi istiqamətində mövcud potensialdan istifadənin zəruriliyi vurğulanıb.
Nazir müavini Elnur Məmmədov post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi və sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində görülən işlər, eləcə də işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.
Bununla yanaşı Elnur Məmmədovun, Xorvatiyanın Daxili İşlər Nazirliyinin Mülki Müdafiə İdarəsinin rəhbəri Damir Trut ilə də görüşü keçilib. Görüşdə, Azərbaycan-Xorvatiya münasibətlərinin bir çox sahələrdə, xüsusilə də ölkəmiz üçün priotitet olan humanitar minatəmizləmə sahəsində uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb, bu istiqamətdə gələcək inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Minatəmizləmə sahəsində ixtisaslaşmış Xorvatiya şirkətləri ilə ANAMA arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

No:277/24, Press release on the working visit of Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov to Croatia
30 June 2024 11:27
On 27–29 June 2024, a delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, paid a working visit to Croatia to participate in the Dubrovnik Forum.
Within the framework of the visit, Deputy Minister Elnur Mammadov delivered a speech at the Forum’s panel titled “Leaders’ Panel. Connecting the Dots: Reliable Supply Chains and Maritime Security.” In his speech, Elnur Mammadov spoke about the large-scale energy projects implemented by our country over the past 30 years, as well as the development of transit opportunities.
Recalling that Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), the Deputy Minister provided information on cooperation with foreign partners in the development and transmission of renewable energy, including the “Black Sea Submarine Cable” project.
During the visit, a number of bilateral meetings were also held. At the meeting with the Deputy Minister of Foreign and European Affairs of Croatia, Frano Matušić, current issues on the bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Croatia were discussed, including the intensification of political dialogue, and the development of cooperation in the fields of economy, trade, transport, energy, culture, humanitarian affairs, demining, and others. In this regard, the necessity of utilizing the existing potential for further expansion of relations was emphasized.
Deputy Minister Elnur Mammadov informed the other side about the situation in the region in the post-conflict period, the normalization process between Azerbaijan and Armenia, efforts to advance the peace agenda, as well as the large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in the liberated territories.
In addition, Elnur Mammadov also met with the Head of the Civil Protection Directorate of the Ministry of Interior of Croatia, Damir Trut. During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan-Croatia relations are successfully developing in many areas, particularly in humanitarian demining, which is a priority for our country, and views were exchanged on future prospects for development in this field.
The importance of strengthening cooperation between specialized Croatian companies in the field of demining and ANAMA, as well as expanding the exchange of experience, was emphasized.