Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2019 20:11
No:277/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyası çərçivəsində ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi v.i.e. cənab Filip Riker ilə görüşüb
25 sentyabr 2019 20:11
Görüşdə tərəflər ABŞ-Azərbaycan əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Dövlət Katibinin köməkçisinə Azərbaycan və Ermənistan Xarici İşlər nazirlərinin ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin iştirakı ilə Nyu Yorkda keçirilmiş görüşü barədə məlumat verdi və bölgədə sülh və təhlükəsizliyə ciddi hədə təşkil edən bu münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, eləcə də başda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri olmaqla beynəlxalq təşkilatların qərar və sənədləri əsasında tezliklə sülh yolu ilə həllinin vacibliyini vurğuladı.
Bu ilin 25-26 oktyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının qarşıdan gələn Zirvə görüşü və Azərbaycanın Hərəkata sədrliyi məsələləri tərəflər arasında müzakirə edildi.

No:277/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Assistant Secretary of the Department of State’s Bureau of European and Eurasian Affairs, Philip Reeker in the margins of the 74th session of the UNGA in New York
25 September 2019 20:11
At the meeting, the sides had an exchange of views over various issues of the US-Azerbaijani cooperation agenda.
Minister Elmar Mammadyarov informed the acting Assistant Secretary on the meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia in New York with participation of the OSCE MG co-chairs and stressed the necessity of the earliest peaceful settlement of the conflict, which continues to constitute a serious threat to regional peace and security, based on the norms and principles of international law, as well as the decisions and documents of international organizations, including as a priority the UN SC resolutions.
The upcoming Summit of the Non-Aligned Movement in Baku on 25-26 October, 2019 and the chairmanship of Azerbaijan in the Movement were also discussed between the parties.