No:276/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Sudan Respublikasının federal hökumət palatasının naziri Hamid Muhamməd Elnur Əhmədin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, İƏT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində həyata keçirilən səmərəli əməkdaşlığın iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına təkan verdiyini bildirərək, bundan sonra da əlaqələrin daha da möhkəmlənəcəyinə dair əminliyini diqqətə çatdırdı. Nazir E.Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı Sudanın nümayiş etdirdiyi ədalətli mövqeyə görə sudanlı nazirə təşəkkürünü bildirdi.
Nazir Hamid Muhamed Elnur Əhməd səmimi qarşılanmaya görə təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycanın Sudan üçün önəmli ölkə olduğunu qeyd etdi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyin göstərilməsinin Sudanın prinsipial mövqeyi olduğunu və bu mövqeyin dəyişilməz qalacağını vurğuladı.
Azərbaycanla iqtisadiyyat və ticarət sahələrində münasibətlərin inkişaf etdiriməsində maraq ifadə edən Nazir H.M.E.Əhməd Azərbaycanın enerji sahəsində, xüsusilə neft istehsalı sahəsində təcrübəsinin öyrənilməsində istəkli olduqlarını vurğuladı.
Öz növbəsində Nazir E.Məmmədyarov Azərbaycanın enerji sahəsində Sudanın ehtiyac duyduğu istiqamətlər üzrə təcrübə mübadiləsi həyata keçirməyə hazır olduğunu qeyd etdi.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı, yüksək texnologiyalar, ictimai xidmətlər və digər sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdilər.

No:276/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received a delegation of the Republic of Sudan headed by the Minister of Federal Government Chamber Hamid Mohamed Elnour Ahmad on the margins of the VI Baku Humanitarian Forum
26 October 2018 04:39
Minister Elmar Mammadyarov noting the existing beneficial cooperation within the international organizations, especially the UN, OIC, NAM as an impetus to developing the relations between the two states, stated his assurance on further strengthening of cooperation between Azerbaijan and Sudan in future. Minister expressed his gratitude to his Sudanese counterpart on just position of the Republic of Sudan on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict.
Minister Hamid Mohamed Elnour Ahmad thanked Minister Mammadyarov for his warm greeting, underlined that Azerbaijan is an important country for Sudan and the principled position of his country on supporting the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan will remain unchanged.
Expressing the interest in development of cooperation between the two states in trade and economic fields, Minister Hamid Mohamed Elnour Ahmad especially noted their desire to learn the experience of Azerbaijan in the field of energy and oil production.
Minister Elmar Mammadyarov in his turn noted the readiness of Azerbaijan to share experience with Sudan in the areas necessary for this country in the field of energy.
The sides also discussed the cooperation opportunities between two states in the fields of agriculture, high technologies, public services and etc.