No:275/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 74-cü sessiyası çərçivəsində Avropa İttifaqının xarici siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə Ali nümayəndəsi Federika Moqerini ilə görüşdü
Görüşdə Azərbaycan ilə Aİ arasında mövcud olan qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif aspektləri üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.
Avropaya qaz təminatının müxtəlifliyi və təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılmasını nəzərdə tutan mühüm strateji qaz infrastruktur layihəsi olan Cənubi Qaz Dəhlizi və onun tərkib hissəsi olan Trans Adriatik Boru Kəməri (TAP) komponentinin nəzərdə tutulmuş qrafik üzrə tikintisinin başa çatması məsələləri tərəflər arasında müzakirə edildi.
Tərəflər Azərbaycanla Aİ-nin münasibətlərinin hüquqi əsasını təşkil edəcək yeni tərəfdaşlıq Sazişi və davam edən danışıqlar üzrə fikirlərini bölüşdülər.
Ali Nümayəndə Federika Moqerini Azərbaycan Respblikasının diplomatik xidmətinin 100 illik yubileyi medalı ilə təltif olunduğu üçün təşəkkürünü ifadə etdi.
Görüşdə Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə ATƏT-in Minsk Qrupunun vasitəçiliyi ilə Xarici İşlər nazirləri arasında Nyu Yorkda baş tutmuş ən son görüş və ümumiyyətlə, münaqişənin tənzimlənməsi prosesinin cari vəziyyəti ilə bağlı məlumat verdi və bölgədə sülh və təhlükəsizliyə ciddi hədə təşkil edən bu münaqişənin tezliklə beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyi, o cümlədən BMT TŞ-nin qətnamələri əsasında həllinin vacibliyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı.
Görüş əsnasında həmçinin regional və beynəlxalq gündəlikdə duran müxtəlif məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

No:275/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Federica Mogherini, the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy within the framework of 74th Session of the UN General Assembly
At the meeting exchange of views was held over various aspects of the mutually beneficial partnership and cooperation relations between Azerbaijan and the EU.
The issues related to the Southern Gas Corridor, an important strategic gas infrastructure project aimed at improving the security and diversity of the energy supply to Europe and timely completion of its last component Trans Adriatic Pipeline (TAP) were discussed between the sides. They also exchanged their views on the continuing negotiations over the new partnership agreement to constitute the legal basis of the bilateral relations.
High Representative Federica Mogherini expressed her gratitude for the jubilee medal on the 100th Anniversary of the Diplomatic Service of Azerbaijan awarded to her.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor on the most recent meeting of the Foreign Ministers in New York with the mediation of the OSCE MG co-chairs on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and in general the existing situation of the settlement process and stressed the necessity of the soonest resolution of the conflict, which constitute a serious threat to regional peace and security, based on the position of international community, including the UN SC resolutions.
At the meeting the sides also exchanged views on wide range of issues of regional and international agenda.