No:274/25, Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Əməkçi Miqrantlar üzrə Komitəsinin 2026-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
25 iyun 2025 10:56
24 iyun 2025-ci il tarixində Nyu-York şəhərində keçirilmiş “Bütün Əməkçi Miqrantlar və Onların Ailə Üzvlərinin Hüquqlarının Qorunması haqqında” Beynəlxalq Konvensiyaya tərəf dövlətlərin 12-ci iclası çərçivəsində Azərbaycan Respublikası BMT-nin Əməkçi Miqrantlar üzrə Komitəsinin (CMW) 2026-2029-cu illər üzrə üzvlüyünə seçilib.
Rəqabət şəraitində baş tutmuş seçkilərdə Azərbaycan ilə yanaşı 7 ölkədən olan namizədlər vakant yerlər uğrunda mübarizə aparıb. Azərbaycan Respublikası təmsilçisi səsvermənin ilk mərhələsində bütün namizədlər arasında ən yüksək səs toplayaraq Komitəyə üzv seçilib.
BMT-nin Əməkçi Miqrantlar üzrə Komitəsi “Bütün Əməkçi Miqrantlar və Onların Ailə Üzvlərinin Hüquqlarının Qorunması haqqında” Beynəlxalq Konvensiyanın icrasına nəzarət edən 14 müstəqil ekspertdən ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası qeyd edilən Komitə ilə yanaşı BMT-nin insan hüquqları üzrə müqavilə qurumlarından olan Qadınlara Qarşı Ayrı-seçkiliyin aradan Qaldırılması və İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqları üzrə Komitələrdə də təmsil olunur.

No:274/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the UN Committee on Migrant Workers for the period 2026–2029
25 June 2025 10:56
On 24 June 2025, within the framework of the 12th meeting of the States Parties to the International Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families held in the city of New York, the Republic of Azerbaijan was elected as a member of the UN Committee on Migrant Workers (CMW) for the period 2026–2029.
In the elections held in a competitive environment, candidates from 7 countries, along with Azerbaijan, competed for the vacant seats. The representative of the Republic of Azerbaijan was elected to the Committee by receiving the highest number of votes among all candidates in the first round of voting.
The UN Committee on Migrant Workers consists of 14 independent experts who monitor the implementation of the International Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families.
In addition to this Committee, the Republic of Azerbaijan is also represented in other UN human rights treaty bodies, including the Committee on the Elimination of Discrimination against Women and the Committee on Economic, Social and Cultural Rights.