No:274/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Milli Kitabxanasında təşkil olunan “Dost və qardaş ölkələrlə diplomatik əlaqələrin 30-cu ildönümü”nə həsr olunan tədbirdə çıxışı barədə məlumatı
06 iyun 2022 16:00
6 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Milli Kitabxanasında təşkil olunan “Dost və qardaş ölkələrlə diplomatik əlaqələrin 30-cu ildönümü”nə həsr edilən tədbirdə çıxış edib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlət qismində qardaş Türkiyə ilə Azərbaycan arasında son 30 ildə münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafından bəhs edib.
Nazir, türk millətinin ulu öndəri Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimiz, kədəri bizim kədərimizdir” və Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin “Bir Millət İki Dövlət” kəlamlarının ruhuna uyğun olaraq, son üç onillik ərzində ölkələrimiz arasında münasibətlər uğurla inkişaf edərək, strateji səviyyədən tarixi Şuşa bəyannaməsi ilə müttəfiqlik səviyyəsinədək ucaldığını qeyd edib. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin vurğuladığı kimi, bu gün Azərbaycan-Türkiyə əlaqələri özünün tarixi zirvəsini yaşadığı və ən yüksək mərhələsində olduğu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Türkiyənin hər zaman Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli mövqeyini dəstəkləməsi, xüsusilə də Vətən müharibəsi zamanı və ondan sonrakı dövrdə qardaş ölkənin bütün səviyyələrdə Azərbaycana verdiyi siyasi dəstəyi xüsusilə vurğulayıb. Qardaş ölkənin bu dəstəyinin Azərbaycan xalqı və dövlətimizin başçısı tərəfindən çox yüksək qiymətləndirildiyi səsləndirilib.
Böyük siyasi və iqtisadi potensiala malik olan Azərbaycan və Türkiyənin müttəfiqliyinin regionda sülhün və təhlükəsizliyin, habelə bölgədə iqtisadi inkişafın daha da gücləndirilməsinə yönəldiyi diqqətə çatdırılıb.
Dövlətlərimizin həyata keçirdiyi birgə irimiqyaslı regional layihələrdən bəhs edən nazir, energetika, nəqliyyat-logistika sahələrində reallaşan bu layihələrin ikitərəfli səviyyədə, habelə geniş regional müstəvidə ticarət-iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənməsinə böyük töhfə verdiyini bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov, son bir ay ərzində dövlət başçılarının iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin, o cümlədən 14 may 2022-ci ildə Rize-Artvin Hava Limanının açılışı, 28 may 2022-ci ildə “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalının açılış mərasimi və burada səsləndirilmiş yüksək səviyyəli çıxışların qardaşlıq əlaqələrimizin cari səviyyəsinin hər hansı sözlərlə izaha ehtiyacının olmadığını aydın şəkildə nümayiş etdirdiyini qeyd edib.
Nazir, ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında Türkiyə xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun xidmətləri qeyd edərək, bu xüsusda həmkarına təşəkkürünü ifadə edib.
Çıxışının sonunda Ceyhun Bayramov, ölkələrimiz arasındakı qardaşlıq və müttəfiqlik əlaqələri xalqlarımızın mənafeyinə uyğun olaraq yüksələn xətlə daha da inkişaf edəcəyinə dair inamı ifadə edib.

No:274/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the speech of Minister Jeyhun Bayramov at the event dedicated to the "30th anniversary of diplomatic relations with friendly and brotherly countries" organized at the National Library of the Presidential Administration of the Republic of Türkiye
06 June 2022 16:00
On June 6, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed an event dedicated to the "30th anniversary of diplomatic relations with friendly and brotherly countries" organized at the National Library of the Presidential Administration of the Republic of Türkiye.
In his speech, Minister Jeyhun Bayramov spoke about the high level of development of relations between Azerbaijan and brotherly Türkiye over the past 30 years as the first state to recognize the independence of Azerbaijan.
The Minister noted that, in accordance with the spirit of the statements of the great leader of the Turkish nation Mustafa Kemal Atatürk “The joy of Azerbaijan is our joy, their sorrow is our sorrow” and the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev “One nation, two states”, over the past three decades, relations between our countries successfully developed from the strategic level to the level of alliance with the conclusion of the historic Shusha Declaration. The participants of the event were informed that, as President of Azerbaijan Ilham Aliyev emphasized, today the Azerbaijani-Turkish relations have reached their historical peak and are at the highest stage.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that Türkiye has always supported Azerbaijan's just position based on international law, especially the political support provided by the brotherly country to Azerbaijan at all levels during and after the Patriotic war. It was noted that this support of the brotherly country was highly appreciated by the Azerbaijani people and the head of state.
It was brought to attention that the alliance of Azerbaijan and Türkiye, which has great political and economic potential, is aimed at further strengthening peace and security in the region, as well as economic development in the region.
Speaking about large-scale joint regional projects implemented by our countries, the Minister said that these projects in the fields of energy, transport and logistics have greatly contributed to the further expansion of trade and economic relations at the bilateral level, as well as at the wider regional level.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the events held over the past month with the participation of the heads of state, including the opening of the Rize-Artvin airport on May 14, 2022, the opening ceremony of the “TEKNOFEST Azerbaijan” festival on May 28, 2022, and the high-level speeches made here clearly demonstrate that that the current level of our fraternal ties does not need any explanation.
Noting the merits of Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu in the development of relations between our countries, the Minister thanked his counterpart in this regard.
At the end of his speech, Jeyhun Bayramov expressed confidence that the fraternal and allied relations between our countries will continue to develop in the interests of our peoples.