No:273/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstanın xarici işlər naziri İliya Darçiaşvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri İliya Darçiaşvili ilə görüşüb.
Nazirlər arasında baş tutan təkbətək görüş daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniştərkibli formatda davam etdirilib.
Geniştərkibli görüş zamanı Azərbaycan və Gürcüstan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin siyasi, təhlükəsizlik, müdafiə, iqtisadi-ticari, enerji, nəqliyyat-kommunikasiyalar, mədəni-humanitar və s. aspektləri, gündəlikdə duran aktual məsələlər, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında ali və yüksək səviyyədə mövcud siyasi dialoqun, baş tutan intensiv səfərlərin, diplomatik nümayəndəlik və konsulluqların fəaliyyətinin, siyasi məsləhətləşmələr mexanizmi strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da gücləndirilməsinə töhfə verdiyi vurğulanıb. Nazir Ceyhun Bayramov bugünkü rəsmi səfərinin də Azərbaycan və Gürcüstan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığa əlavə təkan verəcəyinə dair ümidvarlığını ifadə edib.
İki ölkə arasında iqtisadiyyat, investisiyalar, ticarət, energetika, kommunikasiyalar sahələrində sıx əməkdaşlığın təqdirəlayiq olduğu, mövcud əməkdaşlıq nəticəsində Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Cənub Qaz Dəhlizi və Bakı-Tbilisi-Qars kimi nəhəng regional layihələrin uğurla həyata keçirildiyi vurğulanıb. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun potensialının tam şəkildə istifadəsinin əhəmiyyəti qeyd edilib. İqtisadi inteqrasiya səylərinin gücləndirilməsi, habelə birgə layhələrin icrasının sürətləndirilməsi baxımından Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Regional və qlobal təhlükəsizlik təhdidləri ilə mübarizədə milli səylərin qarşılıqlı şəkildə əlaqələndirilməsinin, xüsusilə kritik enerji instrastrukturu layihələrinin mühafizəsində əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Müxtəlif çoxtərəfli platformalar, o cümlədən BMT, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM və s. çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəylik səylərinin bundan sonra da davam etdirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Humanitar tərəfdaşlıq gündəliyinin əsas istiqamətləri, xüsusilə təhsil, mədəniyyət, idman sahələrində birgə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli dialoqa töhfə verəcəyinə dair əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi barədə ətraflı məlumat verərək, COP29-un həmçinin Gürcüstanla bu sahədə əməkdaşlığımızın gücləndirilməsi üçün əlavə imkanlar yaratdığını qeyd edib. Bununla yanaşı, “Qara Dəniz Yaşıl Kabel”inin reallaşdırılması istiqamətində səylər ətraflı müzakirə olunub.
Postmünaqişə dövründə regional sülh və quruculuq səyləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinə əsas təhdid və maneələrdən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin sülh gündəliyinin təşəbbüskarı kimi bölgəmizdə təhlükəsizlik və əmin-amanlığın bərqərar edilməsi istiqamətində səylərini irəlilətmək əzmində olduğunu vurğulayıb. Sülh sazişi mətni üzrə əhəmiyyətli irəliləyiş əldə edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı davam edən iddiaların sülh prosesi çərçivəsində əsas maneə olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:273/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Ilia Darchiashvili
27 June 2024 14:55
On 27 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Ilia Darchiashvili, within the framework of his official visit to Georgia.
During the expanded meeting, various aspects of the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Georgia, including political, security, defense, economic-trade, energy, transport and communications, cultural-humanitarian fields, as well as current issues on the agenda and the regional situation were discussed.
It was emphasized that the high-level political dialogue between our countries, intensive mutual visits, the activities of diplomatic missions and consulates, as well as the political consultations mechanism contribute to further strengthening strategic partnership relations. Minister Jeyhun Bayramov expressed confidence that his current official visit would also give an additional impetus to bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Georgia.
The close cooperation between the two countries in the fields of economy, investments, trade, energy, and communications was commended, and it was emphasized that major regional projects such as Baku-Tbilisi-Ceyhan, the Southern Gas Corridor, and Baku-Tbilisi-Kars have been successfully implemented as a result of this cooperation. The importance of fully utilizing the potential of the Baku-Tbilisi-Kars railway was noted. The importance of enhancing the activities of the Joint Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and Georgia was emphasized in terms of strengthening economic integration efforts and accelerating the implementation of joint projects.
The importance of coordinating national efforts in combating regional and global security threats, particularly cooperation in the protection of critical energy infrastructure projects, was highlighted.
The importance of continuing mutual support and solidarity within various multilateral platforms, including the United Nations, the OSCE, the Council of Europe, the Black Sea Economic Cooperation Organization, GUAM, and others was underscored.
Confidence was expressed that strengthening cooperation in key areas of the humanitarian partnership agenda, particularly in education, culture, and sports, would contribute to the high-level dialogue between our countries.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), noting that COP29 also creates additional opportunities to strengthen cooperation with Georgia in this field. In addition, efforts towards the implementation of the “Black Sea Green Cable” project were discussed in detail.
Speaking about regional peace and reconstruction efforts in the post-conflict period, as well as the main threats and obstacles to the normalization process between Azerbaijan and Armenia, Minister Jeyhun Bayramov emphasized that, as the initiator of the peace agenda, Azerbaijan is determined to advance efforts to ensure security and stability in the region. Despite significant progress achieved on the draft peace agreement, it was noted that the continued claims against Azerbaijan’s territorial integrity in the Constitution of Armenia and other legislative acts remain a major obstacle within the peace process.
Following the meeting, the ministers delivered statements at a press conference on the outcomes of the talks.