No:272/17, Xarici işlər naziri İordaniya Haşimilər Krallığının xarici işlər naziri ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində İordaniya Haşimilər Krallığının xarici işlər naziri Ayman Safadi ilə görüşüb.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu il xarici işlər naziri təyin olunan Ayman Safadini xarici işlər naziri təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsinə nəzər salındı, əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi yolları və perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazirlər İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığın digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd etdilər.
Tərəflər, həmçinin, dünyada islamafobiya meyillərinin artmasından narahatlıq ifadə edərək, islam həmrəyliyinin gücləndirilməsi və təşviq edilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar. Bu xüsusda Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2017-ci ilin Azərbaycanda İslam həmrəyliyi ili elan olunduğunu və bu il Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurla keçirildiyini dedi.
Elmar Məmmədyarov Ermənistanın beynəlxalq hüquqa əsasən üzərinə düşən öhdəliklərini və BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrinin tələblərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlamaqda davam etməsinin regional sülh üçün ciddi təhlükə olduğunu bildirdi. Nazir Elmar Məmmədyarov İƏT çərçivəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü üzrə Kontakt Qrupun fəaliyyəti, Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində İslam dininə aid abidələri, ibadət ocaqlarını vəhşicəsinə məhv etdiyi, beynəlxalq humanitar hüququ pozmaqda davam edərək qoşunlarının təmas xətti boyunca mülki insanları, o cümlədən uşaqları və qadınları qəsdən hədəfə aldığı barəsində həmkarına məlumat verdi.

Press release 25 September 2017
No:272/17,Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Minister of Foreign Affairs of the Hashemite Kingdom of Jordan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Ayman Safadi, Minister of Foreign Affairs of the Hashemite Kingdom of Jordan on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ayman Safadi on his appointment as Foreign Minister and wished him every success in his activities.
At the meeting, the ministers discussed the current level of the cooperation between the two countries and exchanged views on the ways and prospects for the development of relations.
The sides noted the importance of continuation of successful cooperation within other international organizations, as it is case with the Organization of Islamic Cooperation.
Expressing their concern on growing trend of Islamophobia in the world, the ministers emphasized the importance of strengthening and promoting of Islamic solidarity. In this regards, Elmar Mammadyarov referred to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring the year of 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan as well as Islamic Solidarity Games, which has been successfully conducted in Baku.
Furthermore, he stressed that the continuation of the occupation of Azerbaijan's territories by Armenia in contravention of its commitments under the international law and demands of the relevant UN Security Council resolutions constitutes serious threat to the regional peace. Minister Mammadyarov also informed about the functions of OIC Contact Group on Armenia's aggression against Azerbaijan, barbaric destruction of cultural heritage and the monuments of Islamic worship in the occupied territories, in violation of international humanitarian law Armenia's acts to target in a deliberate manner the Azerbaijani civilians, including children and females along the line of contact.