Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2017 04:31
No:271/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Səudiyyə Ərəbistanın xarici işlər naziri ilə görüşüb
25 sentyabr 2017 04:31
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində Səudiyyə Ərəbistanın xarici işlər naziri Adil Əl-Cubeyr ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında münaibətlərin hazırkı səviyyəsindən, xüsusən son illər turizm, kənd təsərrüfatı, sərmayələr sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə edildi. 2017-ci ilin iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə xarakterizə olunduğu diqqətə çatdırıldı.
Nazirlər İƏT çərçivəsində birgə fəaliyyəti təqdir etdilər və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin islam həmrəyliyinə verdiyi töhfələrdən danışdı və bu xüsusda Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2017-ci ilin Azərbaycanda İslam həmrəyliyi ili elan olunduğunu, bu il Bakıda keçirilən İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğurla keçirildiyini qeyd etdi. Nazir, həmçinin, Azərbaycanın Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ölkələri ilə əməkdaşlığın inkişafına önəm verdiyini dedi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü, işğala əsaslanan mövcud status-kvonu saxlamaq siyasəti, işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni irsini, İslam dininə aid abidələri vəhşicəsinə məhv etməsi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin təmas xətti boyunca mülki insanları, o cümlədən uşaqları və qadınları hədəfə alan əməlləri barəsində həmkarına məlumat verdi. Elmar Mammadyarov Səudiyyə Ərəbistanının ədaləti və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini rəhbər tutaraq münaqişənin həllində Azərbaycanın haqlı mövqeyini ardıcıl surətdə dəstəkləməsinin yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.

No:271/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs of Kingdom of Saudi Arabia
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Adel al-Jubeir, Minister of Foreign Affairs of Kingdom of Saudi Arabia on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly.
At the meeting, the sides expressed their satisfaction with the current status of relations, particularly development of bilateral cooperation in the fields of tourism, agriculture, investments during the last years. They gladly reminded 25th of anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Saudi Arabia in 2017.
Minister Elmar Mammadyarov spoke about contributions of our country to the Muslim solidarity and in this regards underlined the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on declaring the year of 2017 the “Year of Islamic Solidarity” in Azerbaijan as well as Islamic Solidarity Games which have been successfully conducted in Baku. Minister also mentioned that Azerbaijan attaches importance to the development of cooperation with the Gulf Cooperation Council.
Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about Armenia's aggression against Azerbaijan, its policy of maintaining the current status-quo of occupation, barbaric destruction of the cultural heritage of Azerbaijani people and the monuments of Islam in the occupied territories as well as acts of Armenia's armed forces to target civilians including children and women along the line of contact.