No:270/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
26 iyun 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli çərçivədə mövcud əməkdaşlıqdan məmmunluq ifadə olunub və iki ölkə arasında siyasi, müdafiə, təhlükəsizlik, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar, təhsil və digər sahələrdə çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin perspektivlərindən bəhs olunub.
İtaliyanın “Leonardo” şirkətinin istehsalı olan “C-27J Spartan” tipli hərbi nəqliyyat təyyarəsinin ölkəmizə təhvil verilməsi məmnunluqla qeyd edilib, müdafiə sahəsində əməkdaşlığın iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcəyi bildirilib.
Tərəflər həmçinin post-münaqişə dövründə bölgədə vəziyyət Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:270/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Edmondo Cirielli
26 June 2024 19:46
On 26 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic, Edmondo Cirielli, who is on a visit to our country.
During the meeting, satisfaction was expressed with the existing cooperation between Azerbaijan and Italy within the bilateral framework, and the prospects of the multidimensional strategic partnership relations between the two countries in political, defense, security, economic, trade, energy, humanitarian, education, and other fields were discussed.
The delivery to our country of the “C-27J Spartan” military transport aircraft produced by Italy’s Leonardo company was welcomed, and it was noted that cooperation in the field of defense will contribute to the further development of relations between the two countries.
The sides also exchanged views on the situation in the region in the post-conflict period and the process of normalization of Azerbaijan-Armenia relations.