Mətbuat şərhi 25 oktyabr 2018 08:11
No:270/18, Ermənistanın baş naziri vəzifələrini icra edən Paşinyanın münaqişənin həlli prosesi ilə bağlı son bəyanatına dair suala AR XİN mətbuat katibi Leyla Abdullayevanın cavabı
25 oktyabr 2018 08:11
Ermənistan baş naziri vəzifələrini icra edən Paşinyanın təkrarən səsləndirdiyi “Qarabağ rəhbərliyi münaqişənin həlli prosesinə qatılmayınca biz problemin həllindən uzağıq” deyə açıqlaması münaqişənin mövcud format əsasında danışıqlar yolu ilə həllinə xələl gətirir, status kvonun möhkəmlənməsinə və gərginliyin yaranmasına xidmət edir. Seçki öncəsi dövrdə Ermənistan rəhbərliyinin səsləndirdiyi bu kimi əsassız bəyanatlar daha çox daxili auditoriyaya hesablanmışdır.
Ermənistan rəhbərliyi ölkəsinin gələcək inkişafını düşünərək münaqişənin tezliklə həlli istiqamətində real addımlar atmalı,  öz beynəlxalq öhdəliklərinə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə əməl edərək Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən öz qoşunlarını çıxarmalıdır.
Ermənistanın baş naziri vəzifələrini icra edən Paşinyan öz xalqını sülh prosesi yolunda yanıldaraq aldatmamalıdır. ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədr ölkələrinin prezidentlərinin dəfələrlə bəyan etdiyi kimi hazırkı status quo vəziyyəti dayanıqlı deyil və qəbuledilməzdir.

No:270/18, Response of the MFA spokesperson Leyla Abdullayeva to the question on the recent statement by acting prime minister of Armenia on the conflict settlement process
25 October 2018 08:11
The statement repeated by the acting prime minister of Armenia Pashinyan that “we are far from the settlement of the problem unless the leadership of Karabkh is involved to the process” undermines the settlement of the conflict via negotiations within the existing format and serves to consolidating status quo and creating tension. Such reckless statements by the acting leadership of Armenia on the eve of the elections are counted more for domestic consumption.
Bearing in mind the future development of Armenia the leadership of this country should take real steps in the direction of the conflict settlement and withdraw its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan according to the demands of the UN SC resolutions and its international commitments.
Acting prime minister of Armenia Pashinyan should not cheat his own people, trying to mislead them on the way of peace process. As it has been consistently stated by the presidents of the OSCE Minsk Group co-chair states existing status quo is unsustainable and unacceptable.