No:270/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Kavaca Asiflə görüşdü.
Elmar Məmmədyarov Pakistanın Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpasını tanıyan ilk dövlətlərdən olduğunu və bu ilin diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25-ci ildönümü ilə əlamətdar olduğunu xatırladaraq, iki dövlət arasında əməkdaşlığın ikitərəfli və çoxtərəfli müstəvidə yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə etdi. Dostluq və qardaşlıq xarakterli münasibətlərin irəlilədilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin mühüm rol oynadığını dedi və bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin 2017-ci ilin fevral ayında Pakistana səfərini xüsusi qeyd etdi.
Nazir K.Asif Pakistanın dost ölkə olam Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyini dedi.
Görüşdə Azərbaycan və Pakistan arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin artırılmasının vacibliyi vurğulandı, energetika, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi barəsində məlumat verərək, Ermənistanın işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni irsini, İslam dininə aid ibadət ocaqlarını vəhşicəsinə talan və məhv etdiyini, qoşunların təmas xətti boyunca mülki insanları, o cümlədən uşaq və qadınları qəsdən hədəfə aldığını diqqətə çatdırdı.
Nazirlər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlərlə yanaşı, BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının gündəliyində duran məsələlər barəsində fikir mübadiləsi apardılar.

No:270/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan
25 September 2017 04:17
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Minister of the Islamic Republic of Pakistan Khawaja Asif on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly.
Elmar Mammadyarov recalling that Pakistan was one of the first countries to recognize the restoration of Azerbaijan's state independence added that this year marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations. He expressed satisfaction with the high level development of cooperation in both bilateral and multilateral platforms between the two countries. Elmar Mammadyarov mentioned that high-level mutual visits played an important role in advancing friendship and fraternity relations and in this regard, highlighted the visit of President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Mr. Ilham Aliyev to Pakistan in February 2017.
K. Asif said that Pakistan attaches special importance to the development of relations with friendly Azerbaijan.
Furthermore, Ministers exchanged views on cooperation in the framework of international organizations. The importance of trade turnover increase, as well as cooperation in energy, agriculture and other areas between our countries was also discussed.
Minister E.Mammadyarov briefly informed his counterpart about the latest developments on Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict negotiation process. Furthermore, he stressed that Armenia barbarically destroys the cultural heritage of the Azerbaijani people and places of worship belonging to Islamic culture in the occupied territories and intentionally targets civilians, including children and women, along the line of contact.
The ministers also exchanged views on regional and international issues of mutual interest, as well as the agenda of the 72nd session of the UN General Assembly.