No:269/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının Baş naziri Kiril Petkov ilə görüşünə dair məlumatı
Bolqarıstan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində 1 iyun 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Baş naziri Kiril Petkov ilə görüşüb.
Baş nazir Azərbaycan xarici işlər nazirini salamlayaraq, cari səfərin əhəmiyyətini qeyd edib. Azərbaycanın Bolqarıstan üçün çox önəmli bir vaxtda enerji sahəsində ölkəyə yardım etdiyini səsləndirən Baş nazir Kiril Petkov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu xüsusda rolunu vurğulayıb və Azərbaycan dövlətinin etibarlı tərəfdaş olduğunu qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səmimi qəbula görə təşəkkür edib. İki ölkə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi əlaqələrin iqtisadi sahədə də dinamik inkişaf ilə müşayiət edildiyi ifadə olunub.
Tərəflər, ikitərəfli əlaqələrin bir sıra sahələrdə, o cümlədən enerji, iqtisadi-ticarət, informasiya texnologiyaları, nəqliyyat-tranzit, təhsil, mədəniyyət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Azərbaycan Respublikası və Bolqarıstan Respublikası arasında ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Müştərək Komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsinin iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Baş nazirə bölgədə münaqişə sonrası mövcud olan vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, minaların təmizlənməsi, sülh quruculuğu istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verib.

Press release 01 June 2022
No:269/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Prime Minister of the Republic of Bulgaria Kiril Petkov
On June 1, 2022, during his official visit to the Republic of Bulgaria, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Prime Minister of Bulgaria Kiril Petkov.
Welcoming the Azerbaijani Foreign Minister, the Prime Minister stressed the importance of the current visit. Stating that Azerbaijan is assisting Bulgaria in the energy sector at a very important time for his country, Prime Minister Kiril Petkov stressed the role of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev in this regard and noted that the Azerbaijani state is a reliable partner.
Minister Jeyhun Bayramov expressed gratitude for the warm welcome. It was noted that the high-level political relations between the two countries are accompanied by dynamic development in the economic sphere.
The sides exchanged views on the prospects of bilateral relations in a number of areas, including energy, economic and trade, information technology, transport and transit, education, culture, tourism and others. It was noted that the next meeting of the Joint Commission on Trade-Economic and Scientific-Technical Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Bulgaria will contribute to the further expansion of economic relations.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Prime Minister on the post-conflict situation in the region, restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas, demining process, and steps taken by the Azerbaijani government towards peacebuilding.