No:269/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Con Boltonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi
25 oktyabr 2018 02:00
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ABŞ ilə əlaqələrə xüsusi əhəmiyyət verdiyini bildirərək bir sıra sahələrdə, xüsusilə terrorizmə qarşı mübarizə çərçivəsində sıx əməkdaşlıq həyata keçirildiyini qeyd etdi. Eləcə də, nazir Elmar Məmmədyarov ABŞ hökumətinin Azərbaycanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan layihələrə göstərdiyi dəstəyə görə öz təşəkkürünü bildirdi.
İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayan C.Bolton ABŞ-ın Azərbaycanla münasibətlərinin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırdı.
Öz növbəsində, C.Bolton Azərbaycanın
Qarşı tərəfə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində aparılan danışıqlar haqqında məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olduğunu bildirdi. Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğunu diqqətə çatdıran nazir Elmar Məmmədyarov münaqişənin həllində davamlı sülhə nail olunması üçün ilk növbədə Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu və bu ərazilərdən zor gücü ilə qovulan insanların öz evlərinə geri qayıtmalı olduqlarlını diqqətə çatdırdı.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən enerji, nəqliyyat və tranzit layihələri, xüsusilə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti və Cənub Qaz dəhlizi haqqında müzakirələr apardılar.

Press release 25 October 2018 02:00
No:269/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Assistant to the President of the United States of America for National Security Affairs John Bolton
25 October 2018 02:00
Underlining that Azerbaijan attaches great importance to the relations with the United States of America, Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan closely cooperates with the United States in several fields, particularly in the framework of the fight against terrorism. Minister Elmar Mammadyarov also thanked the U.S. Government for its support to the projects implemented by the initiative of Azerbaijan.
Highlighting the necessity of further developing the cooperation relations in different spheres between the two countries J.Bolton said that the U.S.-Azerbaijani relations are of the strategic importance.
J.Bolton also reiterated that the contributions of Azerbaijan to the operations in Afghanistan in the framework of the fight against terrorism is highly appreciated.
Briefing his interlocutor about the negotiation process on the peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict Minister Elmar Mammadyarov underlined that the current status-quo is unacceptable and unsustainable. Minister Elmar Mammadyarov emphasized the illegal existence of the armed forces of Armenia on the occupied territories of Azerbaijan and stressed that in order to achieve a sustainable and peaceful solution to the conflict, first of all the Armenian troops should be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan and the people who were forced to flee these territories should return to their homelands.
At the meeting the sides discussed the energy, transit and transport projects realized by the initiative of Azerbaijan, especially Baku-Tbilisi-Kars railway and Southern Gas Corridor.