Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2017
No:269/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri ilə görüş keçirdi
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində Bəhreyn Krallığının xarici işlər naziri şeyx Xalid bin Əhməd bin Məhəmməd Al Xəlifə ilə görüş keçirdi.
Görüşdə ölkələrimiz arasında, siyasi, iqtisadi, mədəni, turizm və humanitar sahələrdə əlaqələrin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparıldı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2017-ci ilin Azərbaycanda İslam həmrəyliyi ili elan olunduğunu qeyd edərək bu çərçivədə görülən tədbirlər haqqında danışdı.
Turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, Bəhreyndən və Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ölkələrindən Azərbaycana gələn turistlərin sayının əsaslı dərəcədə artması məmnuniyyətlə qeyd olundu.
Elmar Məmmədyarov həmkarına Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, Azərbaycan ərazilərini işğalı, işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqının maddi-mədəni irsinin, o cümlədən İslam dininə aid abidələrin talan və məhv edilməsi və münaqişənin həlli ilə bağlı danışıqlar barədə məlumat verdi.
Görüşdə tərəflər həmçinin, BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının gündəliyində duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:269/17, Foreign minister Elmar Mammadyarov had bilateral meeting with the Minister of Foreign Affairs of Bahrain
25 September 2017 04:59
Foreign minister Elmar Mammadyarov on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly had bilateral meeting with the Minister of Foreign Affairs of Bahrain H.E Shaikh Khalid Bin Ahmed Bin Mohamed Al Khalifa.
During the meeting the sides discussed the development of relations between the two countries in political, economic, cultural, tourism and humanitarian spheres and ways to strengthen cooperation within international organizations. Minister Elmar Mammadyarov mentioned that by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev 2017 was declared the Year of Islamic Solidarity in Azerbaijan and spoke about the events held in this context.
The development of cooperation in the field of tourism and the significant increase in the number of tourists from Bahrain and Gulf Cooperation Council countries to Azerbaijan was greatly appreciated.
Elmar Mammadyarov briefed his counterpart on the aggression of Armenia against Azerbaijan, the occupation of Azerbaijani lands, the destruction of the cultural heritage of the Azerbaijani people in the occupied territories, including the monuments of Islamic heritage and talked about the current situation of the conflict resolution.