No:268/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 72-ci sessiyası çərçivəsində ATƏT-in Baş katibi Tomas Qreminger ilə görüşüb
Görüşdə Azərbaycanla ATƏT arasında əlaqələrin hazırkı səviyyəsi nəzərdən keçirildi və əmədaşlıq məsələləri müzakirə edildi. Tərəflər Azərbaycanla ATƏT arasında konstruktiv dialoq və anlaşma ruhunda əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və münaqişə üzrə danışıqlar prosesinin son statusu barəsində ətraflı məlumat verdi və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və bütün beynəlxalq ictimaiyyətin mövcud status-kvonun qəbuledilməz və qeyri-davamlı olması faktını qəbul etdiyini deyərək, münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu bildirdi. Elmar Məmmədyarov güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu vurğuladı. Nazir, həmçinin, münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, eləcə də BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında həll edilməli olduğunu bir daha bəyan etdi.

Press release 24 September 2017 04:05
No:268/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Thomas Greminger, OSCE Secretary General on the sidelines of the 72nd session of the UNGA
24 September 2017 04:05
At the meeting, the sides had a broad exchange of views on the current status of relations between Azerbaijan and the OSCE. They stressed the importance of furthering the relations based on the spirit of constructive dialogue and mutual understanding between Azerbaijan and the OSCE.
Minister Elmar Mammadyarov informed about Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the current status of the negotiation process on the settlement of conflict and stressed that the fact of unacceptability and unsustainability of status-quo was recognized by OSCE MG co-chairs and the whole international community. He stressed that in order to achieve progress in the settlement of conflict the armed forces of Armenia have to be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan. Attempts aimed at altering the internationally recognized borders of states by use force is unacceptable - added by Elmar Mammadyarov. Furthermore, Minister Mammadyarov reiterated that the conflict must be resolved in accordance with the norms and principles of international law, particularly sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of states, as well as the relevant resolutions of the UN Security Council.