No:267/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının Milli Assambleyasının sədri Nikola Minçev ilə görüşü barədə məlumatı
31 may 2022-ci il tarixində Bolqarıstana rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Respublikasının Milli Assambleyasının sədri Nikola Minçev ilə görüşüb.
Nikola Minçev Azərbaycan xarici işlər nazirini salamlayıb və bu səfərin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına müsbət töhfə verəcəyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında baş tutan ikinci strateji dialoq görüşü çərçivəsində faydalı fikir mübadiləsinin aparıldığını bildirib. Nazir, parlament ölçüsünün ikitərəfli əlaqələrin vacib istiqamətini təşkil etdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə təbrik məktubunu Nikola Minçevə təqdim edib.
Bolqarıstan Milli Assambleyasının sədri məktuba görə təşəkkür ifadə edib və qarşılıqlı təbriklərini səsləndirib.
Görüşdə iki ölkə arasında energetika, iqtisadiyyat, humanitar, o cümlədən təhsil və mədəniyyət, habelə turizm sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Bolqarıstan Respublikasının Milli Assambleyasında Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümü ilə bağlı bəyannamənin qəbul olunmasına görə qarşı tərəfə təşəkkürünü bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə münaqişə sonrası bölgədə mövcud olan vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.

No:267/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Speaker of the National Assembly of the Republic of Bulgaria Nikola Minchev
On May 31, 2022, during his official visit to Bulgaria, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Speaker of the National Assembly of the Republic of Bulgaria Nikola Minchev.
Nikola Minchev welcomed the Foreign Minister of Azerbaijan and noted that the visit would make a positive contribution to the development of relations between the two countries.
Minister Jeyhun Bayramov said a useful exchange of views took place within the framework of the second strategic dialogue meeting between the two countries. The Minister noted that the parliamentary dimension is an important aspect of bilateral relations. He presented a congratulatory letter from the Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sahiba Gafarova to Nikola Minchev on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The Speaker of the National Assembly of Bulgaria expressed his gratitude for the letter and conveyed mutual congratulations.
At the meeting, it was emphasized that the two countries have prospects for cooperation in energy, economy, humanitarian sphere, as well as education, culture, and tourism.
Minister Jeyhun Bayramov thanked his interlocutor for the adoption of the declaration on the 30th anniversary of the Khojaly genocide in the National Assembly of the Republic of Bulgaria.
Minister Jeyhun Bayramov informed Nikola Minchev about the situation in the region after the conflict, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas.