Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2020 07:07
No:267/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Gürcüstan Prezidenti Salome Zurabişvili ilə görüşünə dair məlumatı
25 sentyabr 2020 07:07
24 sentyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Salome Zurabişvili ilə görüşüb.
Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili Nazir Ceyhun Bayramovu Xarici İşlər naziri təyin edilməsi münasibətilə təbrik etdi və ona səmimi arzularını çatdırdı. Həmçinin Nazirin fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində addımlar atılacağından ümidvar olduğunu ifadə etdi. Prezident Salome Zurabişvili səmimi salamlarının Azərbaycan Respublikası Prezidentinə çatdırılmasını xahiş etdi.
Öz növbəsində, Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin salamlarını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırdı.
Nazir səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətləri üzrə olduqca faydalı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi. İki ölkə arasında hər üç - siyasi, iqtisadi və humanitar istiqamətlərdə münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə eyni səviyyədə əhəmiyyət verildiyi qeyd olundu.
Tərəflər bölgədə mövcud olan həll olunmamış və regional təhlükəsizliyə ciddi təhdid olan münaqişələri qeyd edərək, bu münaqişələrin həll olunmasında oxşar mövqe sərgilədiklərini diqqətə çatdırdılar. Ölkələrimizin bir birlərinin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşdığı vurğulandı.
Ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyi qeyd olundu.
Hər iki ölkənin iştirakı ilə həyata keçirilən iqtisadi, enerji, nəqliyyat layihələrindən bəhs edildi. Regional dəhlizlərin imkanlarının daha da genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Tərəflər, həmçinin turizm, humanitar, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edilər.
Gürcüstan prezidenti bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasının vacib olduğunu vurğuladı.
Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti və onun ağır nəticələrinə diqqəti yönəldərək Ermənistan rəhbərliyinin son təxribatçı fəaliyyəti barədə Gürcüstan Prezidentinə məlumat verdi. Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyi vurğulandı.
Mövcud pandemiya şəraitində dövlətlərin həmrəylik və əməkdaşlığına olan yüksək ehtiyac qeyd olundu və bu xüsusda iki ölkə arasında yüksək əlaqələndirmə və əməkdaşlığın mövcud olduğu vurğulandı.
Görüşün sonunda Prezident Salome Zurabişvili Azərbaycan Respublikasının Prezidentini və Birinci vitse-prezidenti Gürcüstana səfərə dəvət etdi.

No:267/20, Information of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the President of Georgia Salome Zurabishvili
25 September 2020 07:07
On September 24, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with President of Georgia Salome Zurabishvili in the framework of his official visit to Georgia.
Georgian President Salome Zurabishvili congratulated Minister Jeyhun Bayramov on his appointment as the Foreign Minister and conveyed her sincere wishes to him. She also expressed hope that steps will be taken towards further strengthening relations between the two countries during his tenure. President Salome Zurabishvili requested to convey her sincere greetings to the President of the Republic of Azerbaijan.
In his turn, Minister Jeyhun Bayramov conveyed the greetings of the President of the Republic of Azerbaijan to the President of Georgia.
The Minister noted that very useful discussions on high-level cooperation between the two countries were held during the visit. It was stated that the two countries attach equal importance to the development of relations in all three areas - political, economic and humanitarian.
Touching upon the existing protracted conflicts in the region, which poses a serious threat to regional security, the sides noted that they have a similar position in resolving these conflicts. It was stressed that our countries respect each other's sovereignty, independence and territorial integrity.
It was stressed that along with bilateral formats, our countries are successfully cooperating on multilateral formats, within international organizations as well.
Economic, energy and transport projects implemented with the participation of both countries were discussed. The sides exchanged views on further expanding the capacity of regional corridors. The sides also discussed issues of cooperation in tourism, humanitarian and cultural fields.
The Georgian President stressed the importance of ensuring peace and stability in the region.
In his turn, Minister Jeyhun Bayramov drew attention to Armenia's aggression policy and its grave consequences and informed the President of Georgia about the latest provocative activities of the Armenian leadership. The importance of resolving the conflict within the framework of the territorial integrity of Azerbaijan was emphasized.
The necessity for solidarity and cooperation between the states in the current situation on combating the pandemic was noted, and it was stressed that there is a high level of coordination and cooperation between the two countries in this regard.
At the end of the meeting, President Salome Zurabishvili invited the President and First Vice-President of the Republic of Azerbaijan to visit Georgia.