No:266/24, Xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin ATƏT Sədrliyinin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Konfransında iştirakına dair mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev cari ilin 21 iyun tarixində Maltada keçirilmiş ATƏT-in Malta Sədrliyinin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Konfransında iştirak edib.
Konfransda iqlim dəyişikliyinin ATƏT ərazisində təhlükəsizliyə təsirləri, hazırkı durum və iqlim dəyişikliyi ilə birgə mübarizə imkanları müzakirə olunub.
Konfransda çıxış edən nazir müavini Fariz Rzayev Azərbaycanın da iqlim dəyişikliyinin təsirinə məruz qaldığını qeyd edərək bu çağırış ilə mübarizə xüsusunda görülən işlər barədə məlumat verib. Azərbaycanın ATƏT-in Nazirlər Şurası tərəfindən 2021-ci ildə Stokholmda qəbul edilmiş iqlim dəyişikliyinin törətdiyi çağırışlarla mübarizə üçün əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair qərarı dəstəklədiyi qeyd olunub, ölkəmizin ATƏT-in bir neçə regional layihəsində fəal iştirak etdiyi vurğulanıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanın uzun sürən hərbi işğaldan azad edilmiş ərazilərinin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi, burada ağıllı kənd və ağıllı şəhər konsepsiyalarının tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur. Bu isə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə səylərinə töhfə verəcəkdir.
Nazir müavini 2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunduğunu qeyd edərək ölkəmizin həmçinin cari ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini bildirib. COP29 ilə bağlı ölkəmizin baxışı barədə məlumat verilib, bu tədbirin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə xüsusunda beynəlxalq səylərə töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Konfrans çərçivəsində nazir müavini Fariz Rzayev həmçinin ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmit və Maltanın Xarici və Avropa İşləri və Ticarət Nazirliyinin Daimi Katibi Kristofer Kutajar ilə görüşüb, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:266/24, Press release on the participation of Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev in the OSCE Chairmanship High-Level Conference on Climate Change
24 June 2024 00:13
The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Fariz Rzayev, participated in the OSCE Malta Chairmanship High-Level Conference on Climate Change held in Malta on 21 June of the current year.
During the conference, the impact of climate change on security in the OSCE area, the current situation, and opportunities for joint efforts to combat climate change were discussed.
Speaking at the conference, Deputy Minister Fariz Rzayev noted that Azerbaijan is also affected by climate change and provided information on the work carried out in combating this challenge. It was noted that Azerbaijan supports the decision adopted by the OSCE Ministerial Council in Stockholm in 2021 on strengthening cooperation to address the challenges posed by climate change, and it was emphasized that our country actively participates in several regional projects of the OSCE.
It was stated that it is envisaged to transform the territories of Azerbaijan liberated from long-term military occupation into a green energy zone, as well as to implement smart village and smart city concepts there. This will contribute to efforts to combat climate change.
The Deputy Minister noted that 2024 has been declared the “Year of Solidarity for a Green World” in Azerbaijan and stated that our country will also host the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in November of the current year. Information was provided on our country’s vision regarding COP29, and it was noted that this event will contribute to international efforts to combat climate change.
Within the framework of the conference, Deputy Minister Fariz Rzayev also met with the OSCE Secretary General Helga Schmid and the Permanent Secretary of the Ministry for Foreign and European Affairs and Trade of Malta, Christopher Cutajar, and an exchange of views was held on issues of mutual interest.