No:265/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır.
13 iyul 2021 21:12
Sual: Ermənistan XİN-in bu ilin 9 iyul tarixində Azərbaycanda akkreditə olunan ölkələrin səfirlərinin Şuşa şəhərinə səfəri ilə bağlı Ermənistandakı xarici ölkələrin diplomatik nümayəndəliklərinə nota təqdim etməsi ilə bağlı məlumat yayılıb. Bununla bağlı şərhinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Ermənistan XİN-in bu addımı bir daha onu göstərir ki, bu ölkə hələ də beynəlxalq hüquqa zidd olan və ərazi iddialarından çıxış edən mövqe sərgiləyir. Bir daha vurğulayırıq ki, Azərbaycanın beynəlxalq sərhədləri çərçivəsindəki ərazisinə edilən hər hansı səfər Ermənistan tərəfindən nəinki etiraz, heç şərh belə oluna bilməz. Bu ərazilərə səfərlər Ermənistanın hərbi işğalı altında olan zaman qanunsuz xarakter daşıyırdı. Artıq Şuşa azad olunub, digər azad olunan bölgələrimiz kimi Azərbaycanın tərkib hissəsidir. Bura səfərlər də edilir və ediləcək, bərpa işləri də həyata keçirilir, şəhərin qanuni sahibləri öz evlərinə geri qayıdacaq, bir sözlə mədəniyyət beşiyimizdə həyat yenidən canlanacaq.
Ermənistan XİN-i nota tərtib edərkən ən azından nəyə və nə əsasla etiraz etdiyini düşünməlidir. Görünür, Ermənistan XİN-ində rəhbərliyin olmaması bu qurumun tərtib etdiyi sənədlərə də öz təsirini göstərir.
Ermənistan XİN-in artıq bölgədəki yeni vəziyyəti dərk etməsi gərəkdir. Keçmişdə olduğu kimi, beynəlxalq hüquqa zidd və destruktiv siyasətdən çıxış etmək Ermənistana yaxşı heç nə vəd etmir.

No:265/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question.
13 July 2021 21:12
Question: It was reported that the Armenian Foreign Ministry submitted a note to the diplomatic missions of foreign countries in Armenia regarding the visit of the ambassadors of the countries accredited to Azerbaijan to Shusha on July 9, 2021. We would like to know your comment on this.
Answer: This step of the Armenian Foreign Ministry once again shows that this country still demonstrates a position that contradicts international law and is based on territorial claims. We emphasize once again that any visit to the territory of Azerbaijan within its international borders cannot be protested or commented on by Armenia. Visits to these territories were illegal during the Armenian military occupation. Shusha has already been liberated and, like other liberated regions, is an integral part of Azerbaijan. Visits are being made and will be made here, restoration work is also underway, the legal owners of the city will return to their homes, in short, life will be revived in our cradle of culture.
When drawing up a note, the Armenian Foreign Ministry should at least consider what and on what grounds it is protesting. It seems that the lack of leadership in the Armenian Foreign Ministry also affects the documents prepared by this body.
The Armenian Foreign Ministry should already be aware of the new situation in the region. As in the past, pursuing a policy that is contrary to international law and destructive does not bode well for Armenia.