No:265/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Qırğızıstan Xarici İşlər naziri Çingiz Aydarbekov ilə görüşdü
20 sentyabr 2019 20:04
Macarıstana işgüzar səfəri çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Qırğız Respublikasının Xarici İşlər naziri Çingiz Aydarbekov ilə görüşüb.
Nazirlər iki ölkə arasında əməkdaşlıq gündəliyinin bir çox məsələləri üzrə ətraflı fikir mübadiləsi apardılar. Ölkələr arasında yüksək səviyyəli səfər mübadilələrinin ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi baxımından önəmli olduğunu vurğuladılar. İkitərəfli iqtisadi münasibətlərin inkişafı və Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının keçirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazilər, habelə iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələrin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, bu xüsusda növbəti görüşün yeri və tarixinin müəyyənləşdirilməsi tapşırığını verdilər.
Bakı şəhərində keçiriləcək qarşıdan gələn Türk Şurasının 7-ci Zirvə görüşü, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının Zirvə görüşündə Qırğız Respublikasının təmsilçiliyi məsələsi müzakirə olundu.
Görüşdə Nazirlər, eyni zamanda beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:265/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Kyrgyz Foreign Minister Chingiz Aydarbekov
20 September 2019 20:04
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, Chingiz Aydarbekov within his working visit to Hungary.
The Ministers had a broad exchange over various issues of bilateral cooperation agenda. The importance of high-level mutual visits exchange in terms of the development of bilateral relations was emphasized. Development of bilateral economic relations and holding the meeting of the Intergovernmental Commission was discussed.
The sides also underlined the significance of conducting consultations between the Ministries of Foreign Affairs and gave instructions to verify the place and time of the next meeting in this regard.
The participation of Kyrgyz Republic at the upcoming 7th Summit of the Turkic Council, as well as the Summit of the Non-Aligned Movement to be held in Baku was discussed.
At the meeting, the Minister also had an exchange on the issues of cooperation within international organizations, as well as the regional issues of mutual interest.