No:264/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Ayxan Hacızadənin Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Cozep Borrelin Avropa Parlamentinin üzvlərinin “erməni məhbusları” ilə bağlı suallara münasibəti ilə bağlı yerli medianın sorğusuna cavabı
21 iyun 2024 12:46
Sual: Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının vitse-prezidenti Cozep Borrel Avropa Parlamenti üzvlərinin suallarına cavabında “erməni məhbusların” azad olunması və Qarabağ bölgəsini tərk etmiş ermənilərin hüquqları, o cümlədən öz evlərinə qayıtmaq hüququnun təmin olunması istiqamətində Azərbaycana çağırış edib. Aİ ali nümayəndəsinin qeyd olunan cavabını necə şərh edərdiz?
Cavab: Əfsuslar olsun ki, bu cavab Aİ-nin ali nümayəndəsinin erməniləri razı salmaq, habelə heç bir mənəvi və faktiki əsası olmayan iddianı irəlilətmək üçün göstərilən növbəti cəhdidir. Biz bu yalan və təhrikedici iddiaları rədd edirik.
Azərbaycan 2020-ci il müharibəsindən sonra humanitar jest olaraq, habelə beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öhdəliklərinə uyğun şəkildə hərbi əsir statusu olan və ya saxlanılan şəxs hesab edilən 200 nəfərdən artıq ermənini azadlığa buraxıb və repatriasiya edib. Azərbaycanda saxlanılan bütün erməni hərbi əsirlər və mülki şəxslərlə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının tələblərinə uyğun şəkildə rəftar edilib, onlar işgəncələrə, təhqirlərə və qeyri-insani rəftara məruz qalmayıblar. Onların hər birinə həbsdə olarkən tibbi xidmət göstərilib, müayinələrdən keçiblər, BQXK həmin şəxslərlə müntəzəm görüşlər keçirib və ailələri ilə təmasları qurulub. Buna baxmayaraq, onlar Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qaytarılandan sonra, Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən həmin şəxslərin bəziləri həbs olunub və sorğu-sual ediliblər.
Həbsdə qalan müharibə cinayətkarları, separatçı liderlər və digər erməni əsilli şəxslər isə ya müharibə cinayətləri, etnik təmizləmə, hərbi təcavüz, işgəncə və digər ağır cinayətlərdə ittiham olunur, ya da artıq bu cinayətlərə görə məhkum ediliblər, yaxud da onlarla bağlı istintaq prosesi davam edir. Cenevrə Konvensiyalarına, habelə ümumilikdə beynəlxalq və milli qanunvericiliyə uyğun olaraq, Azərbaycan bu kimi cinayətlərin araşdırılması və mühakiməsi üzrə hüquq və öhdəliklərə malikdir. Bu kimi həbslərin tam hüquqi əsası var və bu, saxlanılan şəxslərin hüquqlarına xələl gətirmir. Hətta saxlanılan şəxslər hərbi əsir olsalar belə, III Cenevrə Konvensiyasına əsasən, ittiham oluna biləcəkləri bir cinayət törətdiklərinə görə cinayət təqibi davam edən hərbi əsirlər, bu kimi məhkəmə prosesi bitənə və lazım gələrsə, cəzalarını çəkib bitirənə qədər məhbusluqda saxlanıla bilər.
Aİ tərəfinin öz diqqətini Ermənistanın azərbaycanlı hərbi əsirlərə və mülki məhbuslara, eləcə də itkin düşmüş azərbaycanlılara qarşı qəddar rəftarına dair sübutlara yönəltməyi daha məqsədəuyğun olardı. Ermənistanın hərbi təcavüzü başlayandan bəri 3890-dan çox azərbaycanlı itkin düşüb və onların taleyi naməlum olaraq qalmaqdadır. İtkin düşənlərin 3171 nəfəri hərbçi, 719 nəfəri (71 uşaq, 267 qadın və 326 ahıl şəxs daxil olmaqla) isə mülki şəxslərdir.
Ermənistana və digər ölkələrə köç edən ermənilərin hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı şərhlərə gəldikdə isə xatırlatmaq vacibdir ki, Azərbaycanın reinteqrasiya çağırışına, proqramına və bu istiqamətdə addımlarına baxmayaraq, yerli erməni əsilli şəxslər ölkəmizi tərk etmək və geri qayıtmamaq qərarına gəliblər. Təəssüf ki, evlərindən zorla və amansızcasına didərgin düşmüş 1 milyona yaxın azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünün hüquqları ilə bağlı Aİ tərəfindən 30 ilə yaxın müddət ərzində heç bir narahatlıq və ya çağırışın şahidi olmamışıq.
Azərbaycan bu həlledici məqamda Aİ tərəfinin regionda sülh səylərini sarsıdan qərəzli bəyanatlardan çəkinəcəyini gözləyir.

No:264/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to local media inquiry regarding the reaction of Josep Borrell, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission, to the questions of the Members of the European Parliament on “Armenian detainees.”
21 June 2024 12:46
Question: Josep Borrell, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission, in his response to the questions of the Members of the European Parliament has called on Azerbaijan to release Armenian detainees and to ensure the rights of Armenians left the Karabakh region, including their right to return to their homes. How would you comment on the mentioned response by the EU High Representative?
Answer: Unfortunately, this is yet another attempt by the EU High Representative to please Armenians and promote a narrative that has no moral and factual ground. We reject these false and inflammatory allegations.
Azerbaijan both as a humanitarian gesture and consistent with its obligations under international humanitarian law since 2020-war has released and repatriated more than 200 Armenians in its custody who were entitled to prisoner-of-war status or considered as detainees. All the Armenian POWs and civilians detained in Azerbaijan were treated following the requirements of the 1949 Geneva Conventions, they were not subjected to torture, humiliation, and inhuman treatment. Each of them underwent medical care and examination during their detention, ICRC held regular meetings with them, and their contacts with the families were arranged. Nevertheless, when Azerbaijan returned them to Armenia some of them passed through imprisonment and interrogation carried by Armenian authorities.
War criminals, separatist leaders, and other remaining detainees of Armenian origin either have been charged or convicted of war crimes, ethnic cleansing, military aggression, torture, and other serious offenses, or there is an ongoing investigation. Azerbaijan has rights and obligations to investigate and prosecute these offenses under the Geneva Conventions and generally under international and domestic law. These detentions have a proper legal basis and do not impair the detainees’ rights. Even if the detainees were prisoners of war, under the Third Geneva Convention, prisoners of war against whom criminal proceedings for an indictable offense are pending may be detained until the end of such proceedings, and, if necessary, until the completion of the punishment.
It would be more appropriate if the EU side would turn its attention to the testimonies of the ill-treatment of Azerbaijani prisoners of war and civilian detainees by Armenia, as well as missing Azerbaijanis. Since the inception of Armenian aggression more than 3890 Azerbaijanis went missing and their fate remains unknown. These missing people were comprised of 3171 militaries and 719 civilians (including 71 children, 267 women, and 326 elderly).
Concerning comments related to ensuring the rights of Armenians who migrated to Armenia and other countries it is important to recall that notwithstanding Azerbaijan’s call, program, and actions for reintegration, local Armenians decided to leave and not to return to Azerbaijan. Unfortunately, for almost 30 years we have not heard any concerns or calls from the EU side regarding the rights of around 1 million refugees and IDP Azerbaijanis who were forcefully and brutally displaced from their homes.
At this critical juncture, Azerbaijan expects the EU side to refrain from biased statements that undermine peace efforts in the region.