No:264/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstanın Baş naziri Giorgi Qaxaria ilə görüşünə dair məlumatı
24 sentyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində Gürcüstanın Baş naziri Giorgi Qaxaria ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan-Gürcüstan yüksək səviyyəli strateji əməkdaşlıq münasibətlərinin bir çox aspektləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Gürcüstan Baş naziri Azərbaycan Respublikasının Prezidentini cari ilin 19 sentyabr tarixində çıxışı zamanı Gürcüstan ilə bağlı söylədiklərini minnətdarlıq ilə qeyd edərək, bu çıxışın Gürcüstan ictimaiyyəti tərəfindən yüksək səviyyədə qəbul edildiyini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Gürcüstan Baş nazirinin diqqətinə çatdırıb. Mehriban qonşuluq və dostluq mümasibətlərinə əsaslanan əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq əlaqələrimizin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Tərəflər birgə həyata keçirilən irimiqyaslı regional layihələr, o cümlədən enerji, nəqliyyat sahəsində layihələrin nəinki iki ölkə, həmçinin bölgə üçün əhəmiyyətini qeyd ediblər. Bu xüsusda yeni layihələrin həyata keçirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb. İki ölkə arasında mövcud tranzit imkanlarının gələcəkdə daha da genişləndirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Hazırda dünyanın üzləşdiyi pandemiya ilə mübarizə çərçivəsində iki ölkənin qarşılıqlı əməkdaşlıq münasibətlərinin, xüsusilə daşımaların maneəsiz davam etdirildiyi xüsusilə vurğulanıb.
Tərəflər, həmçinin humanitar, mədəniyyət, ekologiya və turizm sahələrində əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

Press release 25 September 2020 03:16
No:264/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with Giorgi Gakharia, Prime Minister of Georgia
25 September 2020 03:16
On September 24, 2020, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Giorgi Gakharia, Prime Minister of Georgia within his official visit to Georgia.
At the meeting, the sides exchanged views on various aspects of high-level strategic cooperation between Azerbaijan and Georgia.
The Georgian Prime Minister thanked the President of the Republic of Azerbaijan for his words expressed about Georgia during his speech on September 19 of this year, noting that this speech was highly appreciated by the Georgian public.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed the greetings of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Prime Minister of Georgia. He stressed that our cooperation and partnership based on good-neighborly and friendly relations are developing at a high level.
The sides noted the importance of large-scale joint regional projects, including energy and transport projects, not only for both countries but also for the region. The importance of the implementation of new projects in this regard was also stressed. The sides exchanged views on further expansion of existing transit opportunities between the two countries.
It was stressed that amid pandemic the cooperation between the countries continued, especially in the field of unimpeded transportation
The parties also discussed opportunities for cooperation in the humanitarian, cultural, environmental, and tourism spheres.