No:263/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in 28 may 2022-ci il tarixli açıqlamasına dair şərhi
Ermənistan XİN-in guya Azərbaycan tərəfinin atəşkəs rejimini pozması ilə bağlı, habelə Azərbaycana qarşı tamamilə əsassız iddiaları əks etdirən 28 may 2022-ci il tarixli açıqlamasını qətiyyətlə rədd edirik.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən atəşkəsin pozulması ilə bağlı dezinformasiya xarakterli, iftira dolu açıqlamanı təkzib edib və yayılan məlumatın həqiqətə uyğun olmadığını bəyan edib.
Hazırda iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində səylər göstərildiyi bir vaxtda Ermənistan tərəfinin bu cür iftira dolu, pozucu açıqlamalarla çıxış etməsi normallaşma istiqamətində atılan addımlara, o cümlədən dövlət sərhədinin delimitasiyası prosesinə xələl gətirmək məqsədi güdür.
Ermənistan XİN tərəfindən son günlərdə nümayiş etdirilən dağıdıcı yanaşma, birmənalı şəkildə Ermənistan və Azərbaycan arasında normallaşma üzrə baş tutan Brüssel görüşlərinin nəticələrini heçə endirməyə hədəflənib.
Azərbaycan öz tərəfindən post münaqişə mərhələsində beynəlxalq ictimaiyyətin də dəstəklədiyi sülh və quruculuq səylərini davam etdirəcək və bu prosesə qarşı yönələn hər hansı addımların qarşısını qətiyyətlə alacaqdır.

No:263/22, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated May 28, 2022
29 May 2022 20:14
We firmly reject the statement of the Armenian Foreign Ministry dated May 28, 2022, reflecting the alleged violations of the ceasefire by the Azerbaijani side, as well as absolutely unfounded claims against Azerbaijan.
The Ministry of Defense of Azerbaijan has refuted the disinformation, slanderous statement about the violation of the ceasefire regime by the armed forces of Azerbaijan and stated that the information disseminated is not true.
While efforts are currently being made to normalize relations between the two countries, such false and destructive statements by Armenia are intended to undermine the steps taken towards normalization of relations, including the process of delimitation of the state border.
The destructive approach demonstrated by the Armenian Foreign Ministry in recent days is clearly aimed at undermining the results of the Brussels meetings on normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
For its part, Azerbaijan will continue its peace and reconstruction efforts in the post-conflict phase, supported by the international community, and will resolutely prevent any steps against this process.