No:261/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin 19 iyun tarixli bəyanatına dair şərhi
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bu ölkənin silahlanması səylərinə bəraət qazandıran 19 iyun 2024-cü il tarixli bəyanatını qətiyyətlə rədd edirik.
Kütləvi silahlanma siyasətinin Ermənistanın suveren hüququ olması barədə iddia ilə əlaqədar qeyd edək ki, məhz nəyə görə Ermənistan tərəfindən bu addımların atılmasının qeyri-legitim olduğu və ölkəmizə qarşı təhlükə yaratdığı hər kəsə məlum olmalıdır.
30 il ərzində məhz beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozan, bu gün dəfələrlə istinad etdiyi Alma-Ata bəyannaməsinə zidd olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı təcavüz törədən, qonşularına qarşı ərazi iddialarını davam etdirən, öz təcavüzkar əməllərini məhz Azərbaycan tərəfindən atılmış addımlar nəticəsində dayandıran Ermənistanın sülhpərvər ölkə imici yaratması siyasi manipulyasiyadır.
1991-ci ilin sərhədləri və Alma-Ata bəyannaməsi əsasında ərazi bütövlüyünə istinad edən Ermənistan tərəfinin son 30 ildən artıq müddətdə nəyə görə bu razılıqlara əməl etmədiyinə, Sovet xəritələrində əksini tapmış sərhədləri qəbul etməkdən imtina etdiyinə, Azərbaycan ərazilərini işğal etdiyinə izahat verməsi daha yaxşı olardı.
Heç bir sərhəd tanımayan Ermənistanın Azərbaycan hərbçilərinin 30 ildən sonra yerləşdiyi mövqeləri delimitasiya olmadan öz kəndlərinin əraziləri kimi təqdim etməsi və Azərbaycanı işğalda təqsirləndirməsi absurddur.
Guya sülhü dəstəkləyən və Ermənistanın məhz müdafiə qabiliyyətini artırmağa yönəlmiş bəyanatlarına zidd olaraq, Ermənistanın ölümcül hücum silahları ilə təchiz edilməsində yarışan Fransa kimi ölkələrin Ermənistanın yeni gərginlik və təhdid mənbəyinə çevrilməsinə xidmət etdiyi bəllidir. Bu siyasətin Ermənistanın növbəti mümkün təcavüzünə töhfə verdiyini nəzərə alaraq, nə qədər ki gec deyil, bu addımlardan çəkinilməsi əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycanla Ermənistan arasında real və davamlı sülh müqaviləsinin imzalanması üçün əsas şərt, başda “Ermənistan və Dağlıq Qarabağın birləşməsi”nə çağıran Ermənistanın Müstəqillik Aktına açıq şəkildə istinad edən Ermənistan Konstitusiyası olmaqla, bu ölkənin çoxsaylı hüquqi və siyasi sənədlərində təsbit edilmiş Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddialarına son qoyulmasıdır.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bu problemin göz ardı edilə biləcəyi ilə bağlı məntiqi, bu ölkənin dayanıqlı sülhdə maraqlı olmadığını və yalnız bu vəziyyəti gələcəkdə yenidən Azərbaycana qarşı təcavüzə başlamaq üçün ehtiyat variant kimi saxlamağa çalışdığını göstərir.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, bu ölkənin Azərbaycan tərəfinin sülh prosesində səmimiliyini şübhə altına almağa heç bir mənəvi əsası yoxdur.
Ermənistanın bölgədə yeni gərginlik yaratmaq, sülh və sabitliyə mane olmaq istiqamətində yürütdüyü məkrli siyasətin heç bir nəticə verməyəcəyini bir daha bəyan edirik.

No:261/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs concerning the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated 19 June
We strongly reject the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia dated 19 June 2024 which attempts to justify this country’s military buildup.
Regarding the allegation that Armenia has a sovereign right to pursue a policy of mass militarisation we would like to note that everyone should be aware of the reasons why these actions are illegitimate and pose a threat to our country.
It is a political manipulation that Armenia, which for almost 30 years has grossly violated the norms and principles of international law, committed an aggression against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in violation of the Alma-Ata Declaration which this country repeatedly refers to nowadays, continues its territorial claims against its neighbors and only seizes its aggressive actions following the steps taken by Azerbaijan, tries to project an image of a peaceful country.
It would be better to clarify why Armenia which now refers to the 1991 borders' and territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration, disregarded these documents over the past 30 years, refused to recognize the borders based on the Soviet maps, and occupied the territories of Azerbaijan.
It is outrageous that Armenia, which does not recognise any borders, presents the military positions where Azerbaijani soldiers stationed after 30 years as territories of villages belonging to Armenia despite lack of delimitation and accuses Azerbaijan in occupation.
Contrary to statements that allegedly support peace and aimes at strengthening Armenia's defense capabilities, it is evident that nations like France, which are competing to equip Armenia with offensive lethal weaponry, are serving to turn Armenia into a new source of tension and threat. Taking into account the fact that this policy contributes to the future possible aggression of Armenia, it is important to refrain from these steps until it is too late.
The prerequisite for the signing of genuine and enduring peace treaty between Azerbaijan and Armenia is the cessation of Armenia’s territorial claims against Azerbaijan, which are enshrined in numerous legal and political documents of this country, especially the Constitution of Armenia, which explicitly refers to the Act of Independence of Armenia calling for the “unification of Armenia and Nagorno-Karabakh.”
Logic of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia that this problem can be ignored indicates that this country is not interested in a sustainable peace and is only trying to maintain this situation as a backup option to start aggression against Azerbaijan again in the future.
Considering the aforementioned, this country has no moral ground for questioning the sincerity of Azerbaijan in the peace process.
We reiterate that Armenia's insidious policy towards creating new tensions in the region and hindering peace and stability will not yield any results.
Instead of such provocations and ideas full of political manipulation against Azerbaijan, Armenia must adhere to international obligations not in words but in deeds and contribute to peace process.