No:261/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Luici Di Maio ilə görüşüb
19 sentyabr 2019 06:33
Görüşdə iki ölkə arasında əlaqələrin 2014-cü ildə qəbul olunmuş Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyənnaməyə əsaslandığı, daimi əsasda yüksək səviyyəli siyasi dialoqun aparıldığı, qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirildiyi, iqtisadi, mədəniyyət, elm-təhsil sahələrində geniş əməkdaşlığın mövcudluğu qeyd olunub.
İtaliya tərəfi Prezident Sercio Mattarellanın ötən il Azərbaycana səfərindən və səfər vaxtı Prezident İlham Əliyev ilə apardığı müzakirələrdən məmnunluğunu ifadə edib və yüksək səviyyəli səfərlərdə mövcud dinamikanın davam etdirilməsinin əlaqələrin daha da dərinləşməsi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir Luici Di Maio İki ölkə arasında geniş iqtisadi gündəliyin mövcudluğunu, italyan şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyətindən məmnunluğunu və Azərbaycanda yeni iqtisadi imkanlardan faydalanmaqda marağını ifadə edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı və ən böyük ixrac məntəqəsi olduğunu, Azərbaycanın isə İtaliyanın ən böyek xam neft təchizatçısı və italyan malların Cənubi Qafqazda əsas idxalçısı olduğunu deyib. İqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün istər Avropanın, istərsə də İtaliyanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə olacaq Cənub Qaz Dəhlizi və onun tərkib hissəsi olan Trans Adriatik Boru Kəmərinin əhəmiyyətini vurğulayıb və boru kəmərinin tikintisin razılaşdırılmış qrafik üzrə başa çatdılmasının vacibliyini deyib.
Görüşdə, Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığına İtaliyanın töhfələri, transmilli nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsində Azərbaycanın rolu, regional təhlükəsizlik mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması ilə bağlı danışıqların indiki mərhələsi barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb və ATƏT-in Minsk Qrupunun üzvü kimi İtaliyanın məsələni daim diqqətdə saxlamasının vacibliyini bildirib.

Press release 19 September 2019 06:33
No:261/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, Luigi Di Maio
19 September 2019 06:33
During the meeting, the sides noted that the relations between the two countries are based on the Joint Declaration on Strategic Partnership adopted in 2014, high-level political dialogue is developing on a regular basis, high-level reciprocal visits are paid and wide cooperation exists in economic, cultural, scientific and educational fields.
The Italian side expressed satisfaction with the visit of the President Sergio Mattarella to Azerbaijan last year and discussions held with the President Ilham Aliyev during the visit and stressed the importance of continuing the current dynamics of high-level visits for further deepening the relationship. Minister Luigi Di Maio noted the existence of a broad economic agenda between the two countries, hailed with satisfaction the successful operation of Italian companies in Azerbaijan and their interest in exploiting new economic opportunities in the country.
Minister Elmar Mammadyarov said that Italy is main trade partner of Azerbaijan and largest export point, while Azerbaijan is Italy's largest supplier of crude oil and the major importer of Italian goods in the South Caucasus. Emphasizing the importance of the Southern Gas Corridor and Trans-Adriatic Pipeline as its component, which will contribute to the energy security of Europe and Italy, for further strengthening the economic relations, he stressed the importance of completion of the project on agreed schedule.
During the meeting, the sides exchanged views on Italy's contribution to the Azerbaijan-EU cooperation, the role of Azerbaijan in the implementation of transnational transport projects, and regional security issues. Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart on the current state of the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, and stressed the importance of keeping constant attention to the issue from the side of Italy as a member of the OSCE Minsk Group.