Mətbuat şərhi 23 sentyabr 2017 04:10
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində keçirilmiş GUAM-Yaponiya Nazirlər Şurasının iclasında iştirak etdi.
İclasın yekunu olaraq, “GUAM-Yaponiya Mətbuat Açıqlaması” qəbul edildi. Mətbuat açıqlamasında tərəflər BMT Nizamnaməsində əks olunmuş prinsiplər də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsipləri, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət prinsipləri bir daha təsdiq etdilər.
Həmçinin, tərəflər regional və beynəlxalq müstəvilərdə sülh, təhlükəsizlik və sabitliyin təmin olunması məqsədi daşıyan GUAM-Yaponiya əməkdaşlığının əhəmiyyətini vurğuladılar və ticarət və sərmayə qoyuluşu, enerji, fövqəladə hallar, turizm, nəqliyyat, mədəniyyət, kənd təsərrüfatı, səhiyyə və ətraf mühit sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi üçün yeni layihələrin icrasının vacibliyini qeyd etdilər.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the GUAM-Japan Ministerial Meeting held on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly.
As a result of the meeting, the "GUAM-Japan Joint Press Release" was adopted. In a press release, the sides reconfirmed the universally recognized norms and principles of international law, including those enshrined in the Charter of the United Nations, in particular the principles of respect to the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the States.
The sides also emphasized the importance of the GUAM-Japan cooperation, which aims at ensuring peace, security and stability on both regional and international levels, and underlined the necessity of implementing new projects for further widening and deepening cooperation between GUAM and Japan in the spheres of trade and investment, energy, emergency situations, tourism, transport, culture, agriculture, medical care and environment.