Mətbuat şərhi 19 sentyabr 2019 01:28
No:260/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliya Respublikası Senatının sədri Maria Elizabetta Alberti Kasellati ilə görüşüb
19 sentyabr 2019 01:28
17 sentyabr tarixində Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliyaya səfəri çərçivəsində İtaliya Senatının sədri Maria Elizabetta Alberti Kasellati ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-İtaliya strateji tərəfdaşlıq əlaqələrindən, ölkələrimiz arasında davamlı siyasi dialoq, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, geniş iqtisadi əməkdaşlıq, mədəniyyət, elm və təhsil sahələrində intensiv mübadilələrin mövcudluğundan məmnunluq ifadə olunub. Azərbaycan-İtaliya dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsində parlamentlərəarası əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb, bu xüsusda parlament nümayəndə heyətlərinin mütəmadi qarşılıqlı səfərləri və hər iki ölkənin parlamentində fəaliyyət göstərən parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyəti təqdir olunub.
M.E.Alberti Kasellati 18-19 iyul 2018-ci il tarixlərində İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana dövlət səfərinin ardınca iki ölkə arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərdə dinamikliyin davam etdiyini, bunun ardınca 25-26 sentyabr 2018-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın İtaliyaya rəsmi səfərinin, 18-19 oktyabr 2018-ci il tarixlərində İtaliya Senatının sədri qismində özünün ölkəmizə rəsmi səfərinin, 6-8 may 2019-cu il tarixlərində Milli Məclisinin sədri Oqtay Əsədovun İtaliyaya rəsmi səfərinin həyata keçirildiyini bildirib. Azərbaycana rəsmi səfəri vaxtı ən yüksək səviyyədə qəbul edildiyini, Prezident İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırladığını və bu səfərin ona ölkəmizin həqiqətləri ilə yaxından tanış olmağa imkan verdiyini, Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsini, iqtisadi inkişafını, multikultural mühitini yüksək qiymətləndirdiyini deyib. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Azərbaycanla İtaliya arasında mədəniyyət, elm və təhsil sahələrində əməkdaşlığa yetirdiyi diqqəti, Heydər Əliyev Fondunun İtaliyada həyata keçirdiyi layihələri və bu mənada dünya maddi-mədəni irsinin qorunmasına verdiyi töhfələri təqdir edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və İtaliya arasında bütün sahələrdə qarşılıqlı  faydalı əməkdaşlığın olduğunu, İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı, Azərbaycanın isə İtaliyanın ən böyük xam neft təchizatçısı və Cənubi Qafqazda ən böyük ixrac məntəqəsi olduğunu bildirib. İtaliya şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatının istər neft, istərsə də qeyri-neft sektorunda uğurla fəaliyyət göstərdiyini, iqtisadi əməkdaşlığın daha da dərinləşməsi üçün geniş imkanların mövcudluğunu bildirib. Nazir Cənubi Qaz Dəhlizi və onun tərkib hissəsi olan TAP layihəsinin Avropa, o cümlədən İtaliyanın enerji təhlükəsizliyinə, eyni zamanda Azərbaycan-İtaliya tərəfdaşlığının daha da güclənməsinə töhfə verəcəyindən əminliyini ifadə edib, bu layihənin tikintisinin razılaşdırılmış qrafik üzrə başa çatdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq, bu əməkdaşlığa İtaliyanın töhfələri, regional təhlükəsizlik mövzuları ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb. Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü barədə məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həllinin vacibliyini vurğulayıb.

Press release 19 September 2019 01:28
No:260/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Italian Senate Maria Elisabetta Alberti Casellati
19 September 2019 01:28
On September 17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the President of the Italian Senate Maria Elisabetta Alberti Casellati in the framework of his visit to Italy.
At the meeting the sides expressed satisfaction with the Azerbaijani-Italian strategic partnership, the ongoing political dialogue between the two countries, the high level mutual visits, extensive economic cooperation, and intensive exchanges in the fields of culture, science and education. The contribution of the inter-parliamentary cooperation to further developing the friendship relations between Azerbaijan and Italy was emphasized and regular visit exchanges of the parliamentary delegations and activities of inter-parliamentary friendship groups operating in the parliaments of both countries were highly valued.
M.E. Alberti Casellati noted that after the state visit of the Italian President Sergio Mattarella to Azerbaijan on July 18-19, 2018, the dynamics of high-level mutual visits between the two countries continued and the official visit of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva to Italy on September 25-26, 2018, her visit to Azerbaijan as the chair of the Italian Senate on October 18-19, 2018, and the official visit of the Speaker of the Azerbaijani Parliament Ogtay Asadov to Italy on May 6-8, 2019 took place. Stressing that she was received at the highest level during her official visit to Azerbaijan, M.E. Alberti Casellati recalled her meeting with the President Ilham Aiyev with pleasure and noted that this visit was a good opportunity to get familiar with the realities of Azerbaijan; she appreciated rich historical and cultural heritage, economic development and multicultural environment of Azerbaijan. She praised the First Vice-President Mehriban Aliyeva's attention to cooperation between Azerbaijan and Italy in the fields of culture, science and education, also the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Italy and their contribution to the preservation of the world’s cultural heritage.
Noting the existing mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Italy in all areas Minister Elmar Mammadyarov said that Italy is the main trade partner of Azerbaijan, Azerbaijan is Italy's important supplier of crude oil and the largest export point in the South Caucasus. He said that Italian companies are successfully operating in the economy of Azerbaijan both in oil and non-oil sectors, as well as noted the existence of ample opportunities for deepening the economic cooperation. Minister Elmar Mammadyarov expressed confidence that Southern Gas Corridor and TAP project as its important component will contribute to the energy security of Europe, including Italy, as well as further strengthening of Azerbaijan-Italy partnership, and underlined the importance of completion of the project on agreed schedule.
The sides also exchanged views on cooperation between Azerbaijan and the European Union, Italy's contribution to this cooperation and regional security issues. Briefing his counterpart about Armenia's military aggression against Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov stressed the importance of resolving the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict in accordance with international law, based on relevant resolutions of the UN Security Council within the framework of Azerbaijan's sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders.