Mətbuat şərhi 15 oktyabr 2018 08:56
No:260/18, Frankofoniya təşkilatının 17-ci zirvə görüşündə özündə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair bəndi əks etdirən qətnaməyə dair verilən suala cavab
15 oktyabr 2018 08:56
Sual: Frankofoniya təşkilatının 17-ci zirvə görüşündə özündə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair bəndi əks etdirən qətnamə qəbul edildi, bununla əlaqədar şərhlərinizi öyrənmək istərdik?
Frankofoniya təşkilatının 17-ci zirvə görüşündə “Böhran vəziyyətləri, böhrandan çıxış və Frankofon ərazisində sülh quruculuğu” adlı qətnamə qəbul edildi və qətnaməyə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair bənd daxil edildi. Burada, ATƏT-in Minsk Qrupunun həm-sədrlərinin səylərinə tam dəstək əks olunur, sülh şəraitinin təşviq edilməsinə və öncəki razılıqlara  əməl edilməsinə çağırılır, eləcə də münaqişənin Helsinki Yekun Aktının fundamental prinsipləri, o cümlədən gücdən istifadə etməmək və hədələməmək, ərazi bütövlüyü və xalqların öz müqəddəratını təyin etmə prinsipi, əsasında sülh yolu ilə həllini nəzərdə tutan danışıqlar prosesinə yenidən başlanılması ifadə olunur.
Helsinki Yekun Aktının dilinə uyğun olaraq, Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasət həyata keçirdiyinə və Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar da daxil olmaqla Azərbaycan ərazilərini hərbi işğal altında saxladığına görə güc tətbiq etmək məsuliyyəti Ermənistanın üzərinə düşür. Vurğulamaq istərdik ki, Helsinki Yekun Aktı bu xüsusda açıq şəkildə bəyan edir ki, “dövlətlər qarşılıqlı münasibətlərində, habelə ümumiyyətlə beynəlxalq münasibətlərdə hər hansı dövlətin ərazi bütövlüyünə və siyasi müstəqilliyinə qarşı hədələmək və güc tətbiq etməkdən çəkinməlidir”.
Xalqların öz müqəddəratını təyin etməsi prinsipinə gəldikdə isə Helsinki Yekun Aktında növbəti fikir aydın şəkildə əks olunur: “İştirakçı dövlətlər xalqların bərabər hüquqlarını və öz müqəddəratını təyin etməsi hüququnu hər zaman BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə və dövlətlərin ərazi bütövlüyü daxil olmaqla beynəlxalq hüququn müvafiq normalarına uyğun olaraq hörmət etməlidirlər”. Fikrimizcə, sənəd kifayət qədər aydın dildə yazılıb və burada hər hansı əlavə izaha və şərhə lüzum yoxdur.
Ermənistanın Frankofoniya təşkilatından sui-istifadə etmək səylərinə baxmayaraq zirvə görüşünün qətnaməsində münaqişənin həllinin əsasını Helsinki Yekun Aktının prinsipləri təşkil etdiyi qeyd olunur. Ermənistan uğursuz şəkildə beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq səylərini dayandırmalı, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri və Helsinki Yekun Aktı ilə üzərinə düşən öhdəliklərini yerinə yetirərək qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmalıdır.
Ümid edirik ki, Ermənistanda seçkilərdən sonar bu dövlətin yeni hökuməti anlayacaq ki, Ermənistanın dayanıqlı inkişafı üçün işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından qoşunlarını çıxartmaqdan başqa yol yoxdur.

Press release 15 October 2018 08:56
No:260/18, Response to the question on the Resolution containing an article on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict adopted at the 17th Summit of the Organization of La Francophonie
15 October 2018 08:56
Question: The 17th summit of the Organization of La Francophonie adopted a resolution containing an article on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict; can we have your comments on that regard?
The Resolution on “Crisis situations, Getting out of crisis and Peace-building in the Francophone Area” adopted at the 17th summit of the Organization of La Francophonie contains a paragraph on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. It reaffirms full support to the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs and calls on to promote a climate conducive to peace, and implement previous agreements as well as urge to resume the process of negotiations aimed at finding a peaceful solution to the conflict based on the fundamental principles of the Helsinki Final Act, inter alia the non-use of force or threat, territorial integrity, equal rights and the self-determination of peoples.
According to the language of the Helsinki Final Act the responsibility for use of force falls on Armenia, as this country continues its aggression against Azerbaijan and keeps Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan under military occupation. We would like to underline that the Helsinki Final Act clearly declares that “States will refrain in their mutual relations, as well as in their international relations in general, from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any State”.
When it comes to the principle of self determination of peoples the Helsinki Final Act reads concretely the following “The participating States will respect the equal rights of peoples and their right to self-determination, acting at all times in conformity with the purposes and principles of the Charter of the United Nations and with the relevant norms of international law, including those relating to territorial integrity of States”.
We believe the document is self explanatory enough and there is no room for any further explanation and interpretation.
Despite the efforts of Armenia to misuse the Organization of La Francophonie, the Summit Resolution states that the Helsinki Final Act constitutes the basis of the conflict settlement. Armenia should stop its unsuccessful attempts to mislead the international community and start fulfilling its commitments, especially withdrawing its armed forces from the occupied Azerbaijani territories, according to the relevant resolutions of the UN Security Council and the Helsinki Final Act.
We believe that after the elections in Armenia the new government of the country will recognize that there is no other way for sustainable development of Armenia, rather than withdrawal of its troops from occupied Azerbaijani lands.