No:259/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xdməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Azərbaycan-Avropa Media Forumunun iştirakçıları ilə görüşünə dair məlumatı
27 may 2022 19:00
27 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Avropa Media Forumunun iştirakçıları ilə görüşüb.
Görüşdə Media Forumunda 9 ölkədən, o cümlədən Türkiyə, Böyük Britaniya, Macarıstan, Yunanıstan, Almaniya, Fransa, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstandan olan media agentliklərini təmsil edən 22 nümayəndə iştirak edib.
Nazir Ceyhun Bayramov media nümayəndələrinə Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri və bölgədəki rolu, o cümlədən müstəqilliyini bərpa etdiyi ilk gündən üzləşdiyi təcavüz siyasəti və nəticələri, 2020-ci ildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi ilə nəticələnən 44 günlük müharibə, postmünaqişə mərhələsində bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, xüsusilə də Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar, Brüsseldə liderlərin görüşləri nəticəsində əldə edilən razılaşmaların icrası, o cümlədən sülh müqaviləsinin hazırlanması, sərhədin delimitasiyası, kommunikasiyaların açılışı ilə bağlı məsələlərə dair məlumat verib. Nazir iştirakçılarla bölgədə sülhün, təhlükəsizliyin və inkişafın təmin olunmasına dair Azərbaycanın baxışlarını bölüşüb.

No:259/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the participants of the Azerbaijan-Europe Media Forum
27 May 2022 19:00
On May 27, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with participants of the Azerbaijan-Europe Media Forum.
The meeting was attended by 22 representatives of media agencies from 9 countries, including Türkiye, Great Britain, Hungary, Greece, Germany, France, Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan.
Minister Jeyhun Bayramov told the media representatives about Azerbaijan's foreign policy priorities and role in the region, including the policy of aggression that Azerbaijan has faced since the first day of the restoration of its independence, as well as its consequences, the 44-day war that resulted in the restoration of Azerbaijan's territorial integrity in 2020, the current situation in the region, especially about the steps taken to normalize relations between Azerbaijan and Armenia, the implementation of agreements reached during the leaders' meetings in Brussels, including the preparation of a peace agreement, delimitation of the border and the opening of communications. The Minister shared with the participants Azerbaijan's views on ensuring peace, security and development in the region.