Mətbuat şərhi 22 sentyabr 2017 04:47
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində keçirilmiş GUAM-ABŞ görüşündə iştirak edib.
Görüşün yekunu olaraq, “GUAM-ABŞ Birgə Bəyannaməsi” qəbul edildi. Bəyannamədə GUAM-ın ABŞ-la faydalı və nəticəyönümlü əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğu bildirilir.
Həmçinin, regionda sülh, təhlükəsizlik, sabitlik və əməkdaşlığın qorunub-saxlanmasının geniş regional konteksdə bütün dövlətlər üçün ortaq təhlükəsizlik məkanının yaradılması istiqamətində birgə səylərin mühüm elementi olduğuna dair ortaq mövqe bir daha bəyan edilir.
Bəyannamədə GUAM regionunda münaqişələrin sülh yolu ilə nizamlanması istiqamətində irəliləyişin labüdlüyü vurğulanır və GUAM-a üzv dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə sadiqlik bir daha bəyan edilir. Həmçinin GUAM-a üzv dövlətlərin məruz qaldığı gücdən istifadə təhdidinin əsas narahatlıq olaraq qaldığı bildirilir.
Sənəddə BMT Nizamnaməsində əks olunmuş prinsiplər də daxil olmaqla, beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə hörmət etməyə dair öhdəliklər və ATƏT-in fundamental sənədlərinə sadiqlik bir daha xatırlanılır.

No:259/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the GUAM Council of Ministers for Foreign Affairs-the United States of America meeting
Foreign Minister Elmar Mammadyarov attended the GUAM Council of Ministers for Foreign Affairs-the United States of America meeting held on the sidelines of the 72nd session of the UN General Assembly.
As a result of the meeting, the "GUAM-United States Joint Statement" was adopted. In the Statement, The Council reconfirmed its interest in further development of an efficient and beneficial cooperation with the USA.
The Sides also reiterated their common position that the maintenance of peace, security, stability and cooperation in the region is an important element of collective efforts to create a common space of indivisible security for all States in a broad regional context.
In the Statement, the Sides underscored the need for progress towards the peaceful settlement of conflicts in the GUAM region and reaffirmed their commitment to the sovereignty and territorial integrity of the GUAM Member States. It was also mentioned that the threat or use of force currently affecting the Member States of GUAM remains a serious concern.
The document further emphasized the Sides` obligations to respect the universally recognized norms and principles of international law, including those enshrined in the Charter of the United Nations, and the commitments under the fundamental documents of the OSCE.