No:258/24, Azərbaycan ilə Estoniya arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclasına dair mətbuat məlumatı
12 iyun 2024-cü il tarixində Tallin şəhərində Azərbaycan və Estoniya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Estoniya nümayəndə heyətinə isə Xarici İşlər Nazirliyində dövlət katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini xanım Kaylike Sillaste-Ellinq rəhbərlik ediblər.
İclas zamanı, iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı durumu, habelə siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, təhsil, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Bu xüsusda yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
İki ölkənin Parlamentləri arasında mövcud intensiv əlaqələrin səviyyəsi yüksək qiymətləndirilib və onun davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Beynəlxalq gündəlikdə dayanan qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər, o cümlədən çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın davam etdirilməsi də müzakirələrin diqqət mərkəzində olub.
2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyasına (COP29) hazırlıq və görüləcək işlərlə bağlı qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Qarşı tərəfə post-münaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət və Azərbaycanın davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atdığı konstruktiv addımlar, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi və orada həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı, həmçinin beynəlxalq, regional məsələlər və birgə maraq kəsb edən digər mövzular da müzakirə olunub.
Səfər zamanı F.Rzayev, həmçinin Estoniyanın digər rəsmi şəxsləri ilə görüşüb, eləcə də beyin mərkəzlərinin nümayəndələri ilə keçirilən tədbirdə çıxış edib.

No:258/24, Press release on the next meeting of political consultations between Azerbaijan and Estonia
13 June 2024 18:40
On 12 June 2024, the next meeting of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Estonia was held in the city of Tallinn.
During the meeting, the Azerbaijani delegation was headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs, Fariz Rzayev, while the Estonian delegation was headed by the Deputy Secretary General for Political Affairs of the Ministry of Foreign Affairs, Ms. Kaie Sillaste-Elling.
During the meeting, the current state of relations between the two countries, as well as prospects for the development of cooperation in the political, economic, transport, education, tourism and other fields, were discussed.
In this regard, the importance of continuing high-level mutual visits was emphasized.
The level of existing intensive contacts between the Parliaments of the two countries was highly appreciated and the importance of their continuation was noted.
Issues of mutual interest on the international agenda, including the continuation of cooperation in multilateral formats, were also at the center of discussions.
The other side was informed about the preparations and upcoming work related to the session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be held in Azerbaijan in November 2024.
The other side was also provided with information on the situation in the region in the post-conflict period and the constructive steps taken by Azerbaijan towards the establishment of sustainable peace, as well as the mine problem in our territories liberated from occupation and the large-scale restoration and reconstruction works carried out there.
During the political consultations, international and regional issues, as well as other topics of joint interest, were also discussed.
During the visit, F. Rzayev also met with other officials of Estonia and delivered a speech at an event held with representatives of think tanks.