No:257/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin məlumatı
3 iyul 2021-ci il tarixində Rusiya Federasiyasının təşəbbüsü ilə Ermənistan işğal dövründə Füzuli və Zəngilan rayonlarında basdırdığı təqribən 92 min tank və piyada əleyhinə minalara dair xəritələri Azərbaycan tərəfinə təqdim edib.
Mina xəritələrinin alınması üzrə humanitar təşəbbüsün həyata keçirilməsində göstərdiyi vasitəçilik xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yerləşdirilmiş Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin komandanı Rüstəm Muradova təşəkkürümüzü ifadə edirik.
Mina xəritələrinin əldə edilməsi on minlərlə vətəndaşımızın, o cümlədən minatəmizləyənlərin həyatını təhlükədən xilas edəcək və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən əsası qoyulan tikinti və yenidənqurma layihələrini və məcburi köçkünlərin qayıdışı prosesini sürətləndirəcəkdir.
Humanist addım olaraq Azərbaycan tərəfi məhkəmənin hökmü ilə azadlıqdan məhrum edilmiş və təyin edilmiş cəza müddəti bitmiş 15 nəfər erməni əsilli şəxsi Ermənistana təhvil verib.

No:257/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
04 July 2021 08:30
On July 3, 2021, upon the initiative of the Russian Federation, Armenia submitted to the Azerbaijani side maps of about 92,000 anti-tank and anti-personnel mines planted during the occupation in the Fizuli and Zangilan regions.
We express our gratitude to Rustam Muradov, Commander of the Russian peacekeeping contingent temporarily deployed in the territory of the Republic of Azerbaijan, for his mediation services in the implementation of the humanitarian initiative to obtain mine maps.
Obtaining mine maps will save the lives of tens of thousands of our citizens, including those involved in mine clearance, and will accelerate the implementation of reconstruction and rehabilitation projects initiated by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, in the liberated territories, as well as the process of returning of IDPs.
As a humanistic step, the Azerbaijani side handed over to Armenia 15 people of Armenian origin, who were imprisoned by the court's verdict and the term of the imposed sentence has expired.